انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی غرب تهران [طراحی لبخندتان را به ما بسپارید]

دندانپزشکی زیبایی با هدف اصلاح طرح لبخند، زیباسازی و افزایش استحکام دندان‌ها انجام می شود و حوزه گسترده ای در دندانپزشکی را به خود اختصاص داده است که به کمک آن حجم زیادی از مشکلات دندان رفع می گردد.

از جمله مهم‌ترین خدمات زیبایی دندان می توان به لمینت، بلیچینگ، افزایش طول دندان، اصلاح لثه، ایمپلنت، بریج، انواع کامپوزیت دندان، لمینت، روکش، ارتودنسی اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم به صورت مفصل در مورد دندانپزشکی زیبایی چیست و انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مطالب مفیدی را ارائه دهیم.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی از اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌ های دندانپزشکی می باشد که بسیاری از افراد که با مشکلات دندان مواجه هستند با آن آشنایی صحیحی ندارند. دندانپزشکی زیبایی (Cosmetic Dentistry) به انواع خدمات زیبایی دندان گفته می شود که معمولاً جنبه درمانی نداشته و اغلب به منظور زیبایی و مرتب کردن دندان‌ها از لحاظ شکل ظاهری ارائه می شوند.

انجام تعداد زیادی از این خدمات هم باعث زیبایی دندان‌ ها شده و هم مشکلات دندان‌ها را از بین می برند و استحکام و مقاومت دندان‌ها را به دنبال دارند. معمولاً برخی از اقدامات و خدمات زیبایی دندان غیر ضروری است؛ در حالی که بعضی از آن‌ها برای بیمار در اولویت قرار دارد. از دیگر مزایای دندانپزشکی زیبایی افزایش مقاومت، رفع مشکلات یا ترمیم دندان‌ها است به همین سبب تقاضای بسیار زیادی برای این اقدامات وجود دارد.

انواع خدمات زیبایی دندان

استفاده از لمینیت بدون تراش دندان و با استفاده از روکش های نازک سرامیکی با بهترین کیفیت

با انجام کامپوزیت در کلینیک لبخند درمان طی یک جلسه زیباترین لبخند را به شما دیه می دهیم

رفع به هم ریختگی دندان ها و ناهنجاری فک با سیستم براکت آمریکایی در کوتاه ترین زمان

بلیچینگ تخصصی با دستگاه زوم بلیچ با مواد آمریکایی

شاخه‌های دندانپزشکی زیبایی

حال که با دندانپزشکی زیبایی چیست آشنا شدیم نوبت به شناخت شاخه‌های دندانپزشکی زیبایی می رسد. به طور مستقیم دو تخصص دندانپزشکی با زیبایی دندان ارتباط دارند که شامل پروتزهای دندانی و ارتودنسی هستند. افزون بر این دو شاخه موارد دیگری در دندانپزشکی زیبایی شامل موارد زیر وجود دارد.

1. اضافه کردن یا پوشاندن دندان‌های طبیعی یا لثه با یک ماده استاندارد دندانپزشکی؛ مثلاً روکش‌ های چینی شامل لمینت یا تاج‌ های دندان و پیوند یا لیفت لثه.

2. نه اضافه کردن و نه حذف ساختار دندان؛ مثل سفید کردن دندان با یا مواد دندانی و لیزر یا تغییر ظاهر و رنگ لثه

3. صاف و یک شکل و یک دست کردن دندان‌ ها و بهبود حالت صورت مثل ارتودنسی

4. زیباسازی دندان‌ها با استفاده از روکش‌های دندانی از جنس لمینت، کامچوزیت یا انجام ایمپلنت

5. جرم گیری، سفید کردن دندان یا بلیچینگ با همان جرمگیری دندان با بروساژ و ابزار مخصوص

دلایل مراجعه به یک دندانپزشک زیبایی

عمده‌ترین مشکلات مربوط به دندان که یک فرد باید برای رفع آن‌ها به دندانپزشک مراجعه کند و از انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی استفاده کند به شرح زیر است:

 • پوسیدگی‌های قسمت‌های مختلف دندان
 • ایجاد آسیب‌های دندانی مثل ترک و لب پر شدن دندان
 • کج شدن دندان‌ها
 • دندان‌های با حالت غیر طبیعی
 • تغییر رنگ دندان یا لثه
 • از دست دادن دندان‌ها به دلیل شکستگی

افرادی که دندان‌های آن‌ها دچار پوسیدگی، آسیب دیدگی شده اند یا کج هستند و تغییر رنگ پیدا کرده اند ممکن است هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن با مشکل مواجه شوند؛ همچنین برخی اعتقاد دارند مشکلات دندانی می تواند روی اعتماد بنفس آن‌ها تاثیر بگذارد.

بر اساس یک نظر سنجی جامع که در آمریکا در سال 2015 صورت گرفت 33 درصد جوانانی که دارای دندان ‌هایی با ظاهر ناخوشایند هستند از خندیدن خودداری می کنند؛ همچنین 23 درصد افراد بزرگسال از ظاهر خندیدن خود رضایت ندارند به همین دلیل محدودیت‌هایی را در فعالیت ‌های اجتماعی خود ایجاد کرده اند.

این در حالی است که افرادی که با چنین مشکلاتی مواجه هستند می توانند از انواع خدمات زیبایی دندان استفاده کنند و در اجتماع راحت‌تر با دیگران تعامل نمایند. با توجه به این موضوع می توان گفت دندانپزشکی لبخند درمان بسیار کاربردی برای ایجاد اعتماد به نفس در افراد است.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

خدمات دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی به دلیل داشتن زیر مجموعه ‌های زیاد به عنوان یک شاخه وسیع از علم دندانپزشکی به شمار می رود. به همین دلیل خدمات زیبایی دندان در انواع مختلف برای رفع مشکلات دندان و زیبایی ظاهری دندان انجام می شوند که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می پردازیم. بعضی از این اقدامات به صورت مشترک در هر دو حوزه ترمیمی و زیبایی استفاده می شوند. به عبارت دیگر دریافت این خدمات هم روی زیبایی دندان‌ ها تاثیر دارند و هم باعث بهبود و ترمیم مشکلات دندانی خواهند شد؛ به همین دلیل این روش‌های درمانی با استقبال زیادی از سوی افراد رو به رو شده است.

1. روش اصلاح طرح لبخند

دندانپزشکی لبخند درمان راهکارهای اساسی برای اصلاح طرح لبخند دارد که باعث زیباتر شدن لبخند شما می شوند. برای اصلاح طرح لبخند دندانپزشک هارمونی بین لثه، دندان، فرم لب و صورت را در نظر می گیرد و بر آن اساس طراحی لبخند را انجام می دهد. به عبارت ساده‌تر اصلاح طرح لبخند یعنی اصلاح دندان‌ هایی که موقع خندیدن مشخص می شوند و باعث زیباتر شدن لبخند می شوند.

زمانی که دندان‌ها سالم هستند و فقط آن‌ها مشکلات ظاهری مثل به هم ریختگی، رنگ بد و اندازه نامناسب دارند در این شرایط برای اصلاح طح بخند نیازی به انجام تغییرات زیاد روی دندان نیست و تنها درست کردن ظاهر دندان‌ها می تواند راه حل مشکل باشد.

اصلاح طرح لبخند چگونه انجام می شود؟

برای داشتن لبخند زیبا و هالیوودی نیاز است که دندان‌ هایی سفید، مرتب، بدون پوسیدگی و با فرم مناسب داشته باشید. معمولاً هنگام لبخند زدن ۸ دندان میانی از ردیف بالا و ۶ تا ۸ دندان میانی از ردیف پایین دیده می ‌شود. در دندانپزشکی زیبایی اصلاح لبخند ظاهر این 16 دندان اصلاح شده و می توان با توجه به خواست فرد، تشحیص دندانپزشک و فرم لبخند دندان‌های بیشتری اصلاح نمود.

برای انجام اصلاح روی طرح لبخند باید توسط دندانپزشک یا متخصصان زیبایی دندانپزشکی معاینات دقیقی روی دندان ‌ها و لثه‌ها انجام شود. همچنین قبل از هر اقدامی برای زیبایی دندان باید مشکلات عفونت دندان و لثه و پوسیدگی دندان‌ ها برطرف شود. در معاینه ‌هایی که قبل از مشخص کردن طرح درمان انجام می شود مواردی مثل آناتومی دندان، لثه و فک کاملاً باید مورد بررسی قرار گیرند.

ترمیم لثه قبل از درمان دندان‌ها اهمیت بیشتری دارد؛ بنابراین در صورتی که لثه دچار عفونت ‌های کوچک و عمیق یا خونریزی باشد درمان آن در اولویت است. همچنین باید قبل از انجام دندانپزشکی لبخند درمان باید پلاک‌ها و  جرم‌ های بین دندان و لثه جرمگیری شوند یا اگر دندان نیاز به ترمیم ریشه داشته باشد باید اقدامات درمانی صورت گیرد و سپس اصلاح طرح لبخند انجام شود.

چه مواردی در اصلاح طرح لبخند اهمیت دارد

هر یک از خدمات زیبایی دندان می توانند زیبایی خاصی را به دندان بدهند؛ ولی دندانپزشکی زیبای فقط برای زیبایی دندان کاربرد ندارد و مزیت‌های دیگری دارد. طراحی لبخند رابطه مستقیمی با طول و عرض دندان‌ها دارد و به دلیل اینکه در نتیجه توازن و هماهنگی چند جانبه دندان ‌ها به صورت تک به تک و با همدیگر به دست می آید یک امر نسبی محسوب می شود. به عبارت دیگر برای داشتن لبخند زیبا و دندان ‌هایی متناسب باید از علم زیبایی شناسی استفاده کرد.

در دندانپزشکی لبخند درمان وجود یک نسبت طلایی بین شکل و اندازه دندان‌ها اهمیت دارد؛ این نسبت برای اولین بار توسط ریاضیدان قرن ۱۳ فیبوناچی به کاربرد برده شد Golden Proportion برابر با عدد ۶۱۸۰۳۳۹۸۸۷۵/۱ است که به آن عدد فیبوناچی می گویند. با توجه به این موضوع و برای ایجاد نسبت طلایی و طراحی لبخند زیبا باید دندانپزشک در اجرای روش ‌های ترمیمی و ساخت روکش در لابراتوار از مهارت بالایی برخوردار باشد. برای مثال استفاده از دندانپزشکی دیجیتال برای ساخت لمینت و روکش دندان روشی مفید و کارامد است.

در دندانپزشکی زیبایی برای داشتن یک لبخند زیبا علاوه بر دندان‌ های متناسب و زیبا باید خطوط لثه هم راستا و قرینه نیز باشند؛ از این رو هماهنگی خطوط لثه ای در طراحی لبخند زیبا تاثیر زیادی دارد.

انواع خدمات زیبایی دندان

نکات مهم در اصلاح طرح لبخند

 • قرمزی لثه هنگام لبخند زدن نباید زیاد دیده شود و قرینه نبودن و عدم تناسب لثه باعث کم شدن زیبایی لبخند می شود.
 • در برخی موارد که فاصله زیاد میان دندان‌ها وجود دارد باید از انواع خدمات زیبایی دندان مثل ارتودنسی استفاده کرد؛ البته بنا به تشخیص دندانپزشک می توان با گذاشتن روکش و لمینت فاصله بین دندان‌ها را کم نمود و نیازی به ارتودنسی نخواهد بود.
 • برای ماندگاری و موفقیت روش‌ های دندانپزشکی اصلاح لبخند رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت زیادی دارد.
 • چنانچه دقت کافی در نگهداری لیمنت و روکش دندان صورت نگیرد ماندگاری لبخند زیبا کاهش می یابد و مشکلات را به وجود می آورد.

2. تکنیک اصلاح یا تغییر شکل لثه

رشد بیش از حد لثه یکی از شکلات شایع دندان است که باعث پوشانده شدن قسمت بیشتری از دندان ‌ها توسط لثه می شود. در این حالت زمانی که فرد لبخند می زند لثه‌ها بیشتر از دندان‌ها به چشم می آید که به آن لبخند لثه ای می گویند.

این مشکل با استفاده از خدمات دندانپزشکی زیبایی و جراحی یا اصلاح لثه قابل رفع است؛ در این حالت با عمل جراحی کوچک لثه‌ها اصلاح شده و قسمت بیشتری از ساختار دندان دیده می شود. در نتیجه لبخند فرد زیباتر شده و جلوه بهتری پیدا می کند. روش ‌های مختلفی برای درمان لبخند لثه ای شدید وجود دارد که با توجه به دلیل ایجاد لبخند لثه ای به صورت دقیق می توان نوع درمان را مشخص نمود.

انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی

روش لمینت دندان

یکی از انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی که در بین افراد محبوبیت زیادی دارد، لمینت دندان است. در این روش یک لایه نازک از جنس کامپوزیت یا سرامیک روی دندان‌ها قرار می گیرد که باعث زیبایی، درخشش و مقاومت دندان‌ ها می شود.

معمولاً لمینت‌ ها در قسمت جلویی دندان ‌ها نصب می گردند و لایه نازک مورد استفاده در لابراتوارها ساخته می شوند. در این حالت باید دندان‌ها تراش و قالب گیری شوند و سپس بر آن اساس لمینت را بسازند؛ بنابراین فرآیند ساخت آن به یک تا دو هفته زمان نیاز دارد.

نکات مهم در مورد لمینت دندان

 • موارد استفاده لمینت شامل رفع مشکلات مختلفی نظیر پریدگی لبه، شکستگی، ساییدگی و زردشدگی است.
 • با توجه به متریال یا مواد دندانپزشکی زیبایی و انجام مراقبت‌های بعد از لمینت دندان، لمینت‌ها می توانند طول عمری بین 10 تا 15 سال داشته باشند.
 • از متریال مختلفی مانند فلدسپات، لیتیوم سرامیک، کامپوزیت و دی اکسی زیرکونیوم برای ساخت لمینت استفاده می شود که هر یک دارای مزایا و معایبی هستند.

موارد استفاده از لمینت دندان‌ها

لمینت دندان برای اصلاح متعدد دندان استفاده می شود که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است.

 • اصلاح بد رنگی دندان‌ها
 • اصلاح به هم ریختگی دندان‌های قدامی از خفیف تا متوسط
 • پر کردن فواصل بین دندان‌ها
 • جلوگیری از ساییدگی دندان
 • اصلاح شکستگی دندان‌ها
 • صلاح دندان‌هایی که به سمت زبان متمایل هستند.
 • پوشاندن ترک‌های روی مینا

انواع لمینت دندان

دو روش برای لمینت دندان شامل روش مستقیم : لمینت کامپوزیتی (کامپویت ونیر) و روش غیر مستقیم لمینت سرامیکی (پرسلن لمینت) وجود دارد.

1.لمینت کامپوزیتی (کامپوزیت ونیر)

در دندانپزشکی زیبایی برای کامپوزیت ونیر دندان از مواد رنگ دندان یا مواد ترمیم دندان استفاده می کنند. این روش در مطب و به صورت دستی توسط پزشک و بدون نیاز به نرم افزار یا لابراتوار در یک جلسه انجام می شود.

کاربردهای کامپوزیت

کامپوزیت دندان از متریال مهم در دندانپزشکی است که برای موارد مختلف کاربرد دارد. بیشترین مورد استفاده کامپوزیت در انواع خدمات زیبایی دندان است و معمولاً در ساخت ونیرهای کامپوزیتی به کار می رود. کاربرد ونیرها شبیه لمینت سرامیکی است که به شکل لایه ای نازک روی دندان‌ها قرار داده می شوند؛ بنابراین می توانند مشکلات دندان مثل پریدگی لبه، زردشدگی و ساییدگی را بر طرف کنند.

از کاربردهای دیگر کامپوزیت می توان به استفاده این ماده در پر کردن و ترمیم بعضی مشکلات دندانی اشاره کرد که به آن باندینگ دندان می گویند. در این روش از رزین کامپوزیت به منظور بر طرف کردن برخی از ساییدگی‌ها، پرکردن سوراخ‌ها یا ترک‌ها، رفع شکستگی‌های دندان‌ها استفاده می شود.

متریال کامپوزیت دارای مقاومت و دوام بالایی است و شکل و ساختاری شبیه دندان‌های طبیعی دارد؛ به همین دلیل یک ماده مناسب برای استفاده در دندان‌های جلویی است. همچنین این ماده در مقایسه با لمینت سرامیکی هزینه کمتری دارد و به همین دلیل در بین افراد از محبوبیت بالایی برخوردار است.

ونیرهای کامپوزیت به صورت ماده ای خمیری روی دندان‌ها قرار می گیرند و برای استفاده از آن‌ها دندان نیاز به تراش کمتری دارد؛ بنابراین کاربرد کامپوزیت در لمینت دندان‌ها بسیار افزایش یافته است. البته ونیرهای کامپوزیت در مقایسه با لمینت سرامیکی طول عمر کوتاهتری دارند.

2. لمینت سرامیکی (پرسلن لمینت/پرسلن ونیر)

یکی از خدمات دیگر در دندانپزشکی زیبایی لمینت‌های سرامیکی هستند که به صورت یک پوسته شفاف و نازک سرامیکی به قطر ۰/۷ – ۰/۳ میلی متر می باشند. فرآیند انجام لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی طولانی‌تر و پیچیده‌تر است. روکش‌های پرسلن یا سرامیکی بهترین روش جهت اصلاح بدشکلی و بدفرمی دندان، مشکلات عمیق بدرنگی، لکه‌های روی مینای دندان، مرتب کردن و رفع فاصله‌های میان دندان‌ها هستند.

روکش سرامیکی بسیار نازک و مقاوم است و برای اصلاح ظاهر دندان‌ها روی لایه بیرونی و جلوی دندان‌ها چسبانده می شود؛ بنابراین فرم لبخند تغییر می کند و یک لبخند زیبا در هنگام لبخند زدن به وجود می آید. در روش پرسلن لمینت دندان برای تشخیص میزان تراش یا عدم نیاز به تراش مهارت دندانپزشک اهمیت زیادی دارد؛ زیرا بیش از حد تراش خوردن دندان باعث حساس شدن آن می شود و ممکن است این تراش به عصب نیز برسد. 

جنس پرسلن لمینت از مواد پلاستیکی است و دارای درخشش و شفافیت است و از لحاظ ظاهری کاملاً شبیه دندان‌های طبیعی دیده می شود. این مواد در برابر خوردگی و تغییر رنگ مقاومت بسیار بالایی دارند و تا سال‌ها بدون مشکل می توانند در داخل دهان باقی بمانند.

بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران

مراقبت‌های لمینت دندان

معمولاً بعد از هر اقدام دندانپزشکی باید مراقبت‌هایی انجام شود تا نتیجه کار ماندگاری خوبی داشته باشد. در لیمنت دندان نیز باید بعد از انجام لمینت مراقبت‌هایی را مورد توجه قرار داد تا لیمنت دندان برای سال‌ها بدون مشکل بماند.

 • رعایت بهداشت دهان و دندان با زدن مسواک و نخ دندان
 • عدم اعمال فشارهای بیش از حد به دندان
 • کاهش نوشیدن مواد رنگی بعد از لمینت با کامپوزیت

محدودیت‌ها در انجام لمینت

در دو حالت انجام لمینت با محدودیت مواجه است و فرد نمی تواند برای دندان خود لمینت انجام دهد. وجود مشکل دندان قروچه و در صورتی که دندان‌ها بیرون زده باشند. در حالت دندان قروچه باید مشکل قبل از لمینت دندان درمان شود.

4. دندانپزشکی زیبایی؛ بلیچینگ

سفید کردن دندان‌ها یا بلیچینگ یکی از اساسی‌ترین خدمات زیبایی دندان که در حوزه زیبایی دندانپزشکی متقاضیان زیادی دارد. البته سفید کردن دندان‌ها را می توان در مقایسه با انواع خدمات زیبایی دندان از ارزان قیمت ترین اقدامات دندانپزشکی دانست.

با گذشت زمان و مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های مختلف رنگ دندان‌ها تغییر می کند و ظاهر آن‌ها بد رنگ و ناخوشایند می شود. از مهم‌ترین عوامل تغییر رنگ دندان می توان به نوشیدن قهوه، چای، مصرف زعفران و کشیدن سیگار و یا مصرف داروهای ایجاد کننده لکه روی دندان اشاره کرد. بسیاری از افراد به منظور داشتن لبخند زیباتر و دندان‌های سفید و برای انجام بلیچینگ دندان به دندانپزشکی زیبایی مراجعه می کنند.

در فرآیند تمیز کردن دندان یا بلیچینگ، پلاک و تارتار از روی دندان برداشته شده و دندان‌ها سفید و ظاهر روشن‌تری پیدا می کنند. البته به جای استفاده از این خدمات زیبایی دندان می توان از سفید کننده‌های دندان، خمیر دندان و مایع‌های سفید کننده استفاده کرد؛ ولی اثر سفید کردن دندان که توسط دندانپزشک انجام می شود 5 تا 8 برابر موثرتر است. انجام بلیچینگ دندان علاوه بر زیبایی دندان می تواند روی سلامت لثه‌ها نیز موثر باشد؛ زیرا پلاک‌ها باعث خرابی و آسیب به لثه‌ها شده و می تواند منجر به از بین رفتن دندان‌ها نیز گردد.

5. تکنیک روکش دندان

روکش دندان به صورت پوسته‌های سفید رنگ و نازکی از جنس چینی یا رزین هستند که برای خدمات زیباسازی دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه با دندان‌های هر بیمار تطابق داشته باشند این روکش‌ها در آزمایشگاه‌های دندانپزشکی به صورت تخصصی برای هر بیمار ساخته می شوند.

قبل از اتصال روکش‌ها به دندان، مقداری از مینای دندان از سطح دندان برداشته می شود تا بتوان روکشی را ایجاد کرد که مشابه دندان‌های واقعی بیمار باشد. با استفاده از روکش‌های دندان می توان مشکلات فراوانی از دندان‌ها را برطرف کرد؛ به همین دلیل روکش‌های دندانی کاربردهای زیادی دارند.

کج شدن دندان‌ها، مینای دندان آسیب دیده، پر کردن فاصله میان دندان‌ها، پوشاندن دندان‌های لکه دار شده که توسط سفید کننده‌های دندان رفع نمی شوند از جمله مهم‌ترین مشکلاتی است که با استفاده از روکش قابل برطرف شدن هستند.

خدمات دندانپزشکی زیبایی با روکش امری غیرقابل برگشت است؛ زیرا برای نصب روکش‌ها باید طرفین دندان تراش داده شود. البته این روکش‌ها قابلیت تعویض را دارند؛ ولی نمی توان برای همیشه آن‌ها را برداشت چرا که دندان‌ها تراش خورده هستند.

6. تکنیک افزایش طول تاج دندان‌ها

یکی دیگر از انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی که باعث ایجاد لبخند زیباتر در افراد می شود، امکان ایجاد تاج‌های دندانی است. داشتن دندان‌های بزرگ و کشیده یکی از نشانه‌های جوانی و داشتن لبخند زیباتر است. را که با افزایش سن تاج دندان‌ها کوتاه‌تر شده و بخش کمتری از دندان‌ها هنگام لبخند زدن نمایان می شوند که این امر می تواند باعث ناراحتی فرد و تغییر در زیبایی شود.

امروزه افزایش تاج دندان یکی از اقدامات دندانپزشکی زیبایی است که با استفاده از روش‌های درمانی مختلف انجام می شود. در این تکنیک برای افزایش طول دندان از متریال‌های گوناگونی به کار می برند. نام دیگر تاج‌های دندانی، روکش دندان است و برای پوشیدن دندان‌های دچار پوسیدگی شده اند یا آسیب‌های جدی به آن‌ها وارد شده است، قرار می گیرد.

کاربردهای افزایش طول تاج دندان

تاج‌های دندان باعث مقاومت دندان‌ها شده و از شکسته شدن آن‌ها جلوگیری می کنند؛ همچنین برای پوشاندن دندان‌ها تغییر شکل داده کاربرد دارد و مانع از تغییر رنگ شدید دندان‌ها می شود. کاربرد دیگر افزایش طول تاج دندان استفاده از آن برای پوشش پرکردگی دندان‌ها است؛ تاج دندان از دیده شدن قسمت‌های پر شده دندان جلوگیری می کند و به طوری که دندان‌ها مثل دندان‌های سالم و بدون مشکل به نظر می رسند.

بریج‌های دندانی و ایمپلنت‌ها نیز برای اینکه بتوانند عملکرد مدنظر بیمار را به وجود آورند نیاز به تاج‌های دندانی نیاز دارند تا در هنگام لبخند زدن تاج دندان‌های جلو بیشتر نمایان شوند و خنده جوانی بیشتر به چشم بیاید.

7. روش ارتودنسی دندان

ارتودنسی از محبوب‌ترین انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی به شمار می رود که بیشتر در سن نوجوانی و جوانی انجام می شود. در صورتی که دندان‌ها تغییر شکل و زاویه داده باشند می توان با روش ارتودنسی وضیعت ظاهری دندان‌ها را درست کرد. بعضی افراد از دوران بچگی دندان‌های کج و معوج دارند و برخی دیگر دندان‌هایی دارای شیب نامناسب هستند؛ این موارد باعث تغییر لبخند شده و زیبایی خنده را تحت تاثیر قرار می دهد.

8. دندانپزشکی زیبایی؛ ایمپلنت دندان

بنا به دلایلی مثل پوسیدگی شدید یا شکستگی ممکن است دندان‌ها از بین بروند؛ در این صورت بهترین درمان استفاده از ایمپلنت دندان است. دندانپزشک در روش ایمپلنت ابتدا پیچی را داخل استخوان فک می گذارد و سپس میان استخوان و پایه یک پیوند کامل انجام می شود. در تکنیک ایمپلنت، یک دندانی را وارد استخوان می کنند تا عملکرد طبیعی مثل ریشه دندان داشته باشد.

به مرور زمان میان بافت استخوانی و ایمپلنت پیوند کامل انجام شده و دندان کاشته شده مانند دندان طبیعی داخل لثه محکم می گردد؛ در این حالت نیز برای اینکه ظاهر دندان طبیعی به چشم بیاید باید از تاج دندانی استفاده کرد. امروزه در دندانپزشکی زیبایی از ایمپلنت دیجیتالی نیز استفاده می شود که این کار را با دقت بیشتری انجام می دهد. مراقبت‌های بعد از ایمپلنت فقط شامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است.

9. روش بریج یا پل دندانی

از بریج‌ها همانند ایملنت در زمانی استفاده می شود که فرد یکی از دندان‌های خود را از دست داده باشد. به قرار دادن یک یا چند دندان مصنوعی ساده در جای خالی دندان‌های از دست داده شده، بریج گفته می شود. در این روش باید دندان‌های دو طرف دندان از بین رفته، با انجام تراش‌هایی آماده شوند؛ این دندان‌ها مثل پایه‌های یک پل عمل می کنند. عملکرد ایمپلنت در مقایسه با بریج دندان بهتر بوده و دوام بیشتری دارد.

10. استفاده از اینله و آنله در دندانپزشکی زیبایی

روش اینله و آنله در مواقعی استفاده می شود که سایر خدمات پرکردن دندان برای درمان دندان پوسیده یا خراب شده کاربردی نداشته باشند. اینله و آنله دو نوع پرکننده دندان هستند که در آزمایشگاه‌های دندانپزشکی ساخته می شوند. این مواد باید توسط دندانپزشک در جای مناسبی از دندان چسبانده شوند.

در مواقعی که نیاز باشد مواد پرکننده به مرکز دندان چسبانده شوند از مواد اینله استفاده می شود و آنله ها برای ترمیم پوسیدگی یک تا چند سطح از قسمت بیرونی دندان کاربرد دارند. روش اینله و آنله روشی جایگزین برای تاج دندان است و می تواند سطح بیشتری از دندان را پوشش داده و حفظ کند.

11. تکنیک کرادینگ دندان

کرادینگ دندان یکی دیگر از اقدامات دنداپزشکی لبخند درمان است که برای رفع بی نظمی‌های دندان کاربرد دارد. در این روش ارتودنسی به کار نمی رود و برای بر طرف کردن بی نظمی دندان‌ها یا پر کردن فواصل بین دندانی از مواد ترمیمی استفاده می شود. کرادینگ دندان نسبت به ارتودنسی زمان کمتری نیاز دارد و تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت لبخند فرد دارد.

9. روش بریج یا پل دندانی

در دندانپزشکی زیبایی تهران برای اتصال دندان یک رزین قابل قالب گیری به دندان زده می شود و به کمک اشعه ماورا بنفش آن را محکم و سخت می کنند. هنگامی که ماده اولیه کاملاً سخت شد آن را تراش داده و برای اینکه دقیقاً روی سطح دندان قرار بگیرد با ابزار مخصوص مواد را صیقل می دهند. کاربرد روش اتصال دندان برای رفع ترک‌ها، لب پریدگی‌ها، شکستگی و پوسیدگی‌های دندان است. این روش پوشش و ترمیم دندان در بسیاری مواقع یک روش مقرون به صرفه برای رفع مشکلات دندانی معرفی می شود.

سخن پایانی

امروزه دندانپزشکی زیبایی گسترش زیادی پیدا کرده و افراد زیادی برای داشتن دندان‌هایی زیباتر و در نتیجه لبخند و چهره دلنشین‌تر هنگام خندیدن تمایل به استفاده از انواع خدمات دنداپزشکی زیبایی و ترمیمی دارند. برای هر فرد با توجه به مشکل دندانی که دارد روش درمانی خاصی از سوی دندانپزشک توصیه می شود. استفاده از خدمات زیبایی دندان علاوه بر اینکه به سلامت دندان‌ها کمک می کند، می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس افراد شود. در حال حاضر انواع خدمات زیبایی دندان به طور گسترده در علم دندانپزشکی وجود دارد که در این مقاله به طور کامل معرفی شدند.

استفاده از روکش‌ها و سفید کردن دندان‌ها بیشترین کاربرد را در دندانپزشکی زیبایی دارند؛ به طوری که طبق پیش بینی‌ها احتمالاً دندانپزشکی زیبایی تا سال 2026 به یکی از پولسازترین شاخه‌های پزشکی تبدیل خواهد شد. دقت کنید که مناسب‌ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی برای هر بیمار توسط دندانپزشک تشخیص داده می شود.

در ادامه به طور خلاصه تعریف هر یک از انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی آورده شده اند.

 • شاخه پروتزهای دندانی: شامل قالب گیری، اسکن سه بعدی و تهیه دندان مصنوعی
 • شاخه ارتودنسی: شامل مرتب سازی و تغییر زاویه دندان‌ها و فک با استفاده از براکت
 • اصلاح طرح لبخند: استفاده از روکش دندان. رفع پوسیدگی، کجی، نامرتبی و زردی دندان‌ها
 • اصلاح یا تغییر شکل لثه: بالا بردن قسمتی از لثه با استفاده از لیزر، بریدن و کانتور کردن آن بخش از لثه که روی دندان را پوشانده است.
 • لمینت سرامیکی پرسلن: نوعی روکش دندان است که برای انجام باید دندان قالب گیری شود.
 • لمینت کامپوزیتی: به صورت پوسته ای نازک که نیاز به تراشکاری ندارد روی دندان قرار داده می شود.
 • ونیر سرامیکی: مثل یک لایه روی دندان قرار می گیرد که در آن نیازی به پوشاندن تمام دندان نیست. این ماده نسبت به پرسلن سرامیکی قیمت کمتری دارد ولی دوام و جنس آن از کامپوزیت ونیر قدیمی بهتر است.
 • بلیچینگ دندان: این تکنیک با استفاده از تجهیزات و مواد مخصوص انجام شده و با توجه به میزان زردی دندان طی یک تا چند جلسه دندان را سفید می کند. تاثیر این روش نسبت به روش‌های سفیدکردن دندان در خانه 5 تا 8 برابر است؛ زیرا در بلیچینگ از ژل محافظ و دستگاهی که مواد را فعال و مستحکم می کند، استفاده می شود.
 • افزایش طول تاج دندان: با استفاده از تجهیزات دندانپزشکی دیجیتال نسبت تاج دندان مشخص می شود و با بلند کردن تاج خند جوانی بیشتر به چشم می آید.
 • کرادینگ دندان: در این روش برای نامرتبی دندان‌ها از مواد ترمیمی استفاده می شود و نیاز به زمان کمتری دارد.
 • ایمپلنت دندان: در این روش به منظور دریافت موقعیت لثه و ریشه دندان و کاشت پیچ ایمپلنت از تکنولوژِی دندانپزشکی دیجیتال و پرینترهای سه بعدی استفاده می شود.
 • بریج یا پل دندانی: بریج یک دندان مصنوعی است که از جنس کامپوزیت یا سایر مواد پرکننده ساخته می شود و مثل یک پل بین دو دندان سالم عمل می کند. دندان‌های سالم نقش پایه نگهدارنده را دارند.
 • اینله و آنله:  زمانی که پوسیدگی دندان زیاد باشد از ایلنه برای چسابندن مواد ترمیمی به مرکز و داخل دندان استفاده می کنند و  آنله برای گذاشتن مواد ترمیمی به سطح بیرونی دندان کاربرد دارد.
 • اتصال دندان: در این حالت با روش قالب گیری رزین به دندان چسبانده شده و توسط اشعه ماورا بنفش می شود و سپس با ابزار مخصوصی تراش و صیقل داده می شود.
 • لیفت لثه: در این روش برای اصلاح طرح لبخند اقدام به برش، کانتور و تغییر دادن لثه می کنند.
 • گارد شفاف: از گاردهای شفاف به جای انجام ارتودنسی به منظور مرتب کردن دندان‌ها استفاده می شود.

شماره تماس جهت مشاوره

در صورت تمایل به مشاوره آنلاین ، نام و شماره تماس خود را وارد نمایید

  تماس جهت مشاوره رایگان