تهران ، فلکه دوم صادقیه ،ابتدای بلوار فردوس شرق ، بین کوچه زمانی و احمدی ، پلاک ۵۵ - طبقه ۳

آیا می‌دانید که داشتن دندان‌هایی رنگی، شکسته یا لب پر شده تا چه حد می‌تواند زیبایی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد؟ به نظر شما بهترین روش برای ترمیم عیوب دندان و طراحی یک لبخند زیبا چیست؟ آیا اطلاعی راجع به کامپوزیت، مزیت‌ها و کاربردهای بسیار آن دارید؟ بی‌شک داشتن دندان‌های سفید، جذاب و هماهنگ آرزوی بسیاری از افراد است چرا که وجود دندان‌های سالم موجب می‌شود چهره افراد در هنگام خندیدن زیباتر و شاداب‌تر جلوه کند. چه بسا بسیاری از روابط اجتماعی که تنها با داشتن یک لبخند زیبا شکل گرفته است. از این رو، اگر نسبت به ظاهر دندان‌های خود احساس رضایت ندارید و دندان‌هایتان در اثر عوامل مختلفی دچار شکستگی یا ترک خوردگی شده‌اند، می‌توانید به سادگی با انجام کامپوزیت برای رفع عیوب آن اقدام کنید و با هر بار نگاه کردن به آینه از دیدن طرح لبخند زیبای خود لذت ببرید.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان را می‌توان یک درمان ترمیمی و زیبایی در حیطه دندان‌پزشکی دانست. این نوع از درمان به منظور پرکردن دندان یا تغییر فرم و رنگ آن‌ها انجام می‌گیرد. امروزه این روظ طرفداران زیادی داشته که انواع مختلفی نیز دارد. کامپوزیت دندانی را می‌توان در اصل نوعی ماده پرکاربرد در حیطه دندان‌پزشکی دانست. این ماده به شکل تک تک روی دندان‌ها تعبیه می‌شود و دندان‌پزشک به کمک آن مشکلات ظاهری دندان‌های شما را برطرف می‌کند. اقدامات انجام گرفته با کامپوزیت دندانی شامل پرکردن دندان پوسیده، رفع فاصله بین دندان‌ها، یکدست کردن اندازه آن‌ها و… می‌شود.

در ساخت کامپوزیت، ذرات مختلفی همچون گلاس، کوارتز و رزین آکریلیک به کار گرفته شده است و در حالت عادی، به شکل و قوام خمیری دیده می‌شود. این ماده در بسته‌بندی‌های سرنگ مانندی جای می‌گیرد. در طول پروسه درمان این مواد زیر نور گذاشته می‌شوند و برخورد نور به این ماده می‌تواند این خمیر را سفت و محکم سازد.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چه کاربردهایی دارد؟

کاربردهای بسیاری برای کامپوزیت دندانی تعریف شده است. این ماده به اندازه‌ای کاربردی و مفید است که حتی می‌توان به کمک کامپوزیت براکت را به دندان‌ها متصل کرد. این روش به منظور پرکردن دندان بعد از عصب‌کشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کمک آن می‌توان دندان‌های آسیب دیده را ترمیم کرد. رفع عیوب ظاهری دندان با کمک کامپوزیت دندانی امکان‌پذیر است. همچنین برای رفع فاصله میان دندان‌ها، ترمیم دندان‌های شکسته و برطرف کردن مشکل یکدست نبودن بلندی دندان‌ها نیز به کار گرفته می‌شوند.

کامپوزیت‌ها رنگی همانند دندان داشته و از لحاظ زیبایی، رنگ آن‌ها به دندان اصلی ما شباهت دارد. در صورتی که دندان‌های موجود در طرح لبخند شما دچار پوسیدگی شده‌اند، دندان‌پزشک می‌تواند به کمک ماده کامپوزیت دندان، دندان‌های شما را ترمیم کند. اگر دندان‌های شما نیز زرد شده است و زیبایی طرح لبخند خود را از دست داده‌اید، می‌توانید با مراجعه به کلینیک، با کمک این روش آن‌ را برطرف کنید. در این شرایط، به این نوع از کامپوزیت، کامپوزیت ونیر گفته می‌شود.

کاربرد های کامپوزیت دندان

پیشنهاد مطالعه: کاربرد کامپوزیت دندان؛ معرفی 13 کاربرد کامپوزیت دندان + معایب آن

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان در اصل به پوسته‌ها یا لایه‌های بسیار نازک گفته شده که سطح دندان‌ها با آن پوشیده می‌شود. وقتی نام کامپوزیت ونیر دندان را می‌شنوید، در اصل منظور این است که لایه‌های بسیار نازک از جنس کامپوزیت دندان به سطح آن اتصال داده شده است. این کار با هدف زیباسازی یا بازسازی دندان انجام می‌گیرد.

کاربردهای کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

کامپوزیت ونیر کاربردهای بسیاری دارد. در حالت کلی کامپوزیت ونیر برای دستیابی به سه هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارتند از:

 • ایجاد تغییرات کلی در ظاهر دندان‌ها و زیبایی
 • تغییر نسبی شکل و ترمیم دندان
 • بهبود رنگ دندان

کامپوزیت ونیر دندان

چه افرادی بهتر است کامپوزیت ونیر انجام دهند؟

برای اینکه دندان‌پزشک کامپوزیت ونیر را برای شما انجام دهد، باید از شرایط لازم برای انجام آن برخوردار باشید. کامپوزیت ونیر برای افرادی که از یکی از شرایط یا مشکلات زیر برخوردار هستند، انجام می‌گیرد:

 • در صورتی که رنگ دندان به صورت دائمی تغییر کرده باشد و با هیچ روش دندان‌پزشکی همچون بلیچینگ دندان قابلیت برگشت نداشته باشد.
 • داشتن شکستگی، لب پرشدگی و ترک خوردگی جزئی تا شدید دندان‌ها
 • کوتاه یا کوچک بودن برخی از دندان‌ها
 • ساییده شدن سطوح جونده دندانی
 • نامرتب و یا کج بودن جزیی دندان‌ها در صورتی که مایل به انجام درمان ارتودنسی نباشید.
 • دیده شدن لکه‌های سفید یا تیره روی دندان‌ها به صورتی که با هیچ روش دیگری نتوان آن را رفع کرد.

چه کسی باید کامپوزیت کند

باندینگ دندان با کامپوزیت مناسب چه افرادی است؟

حتما می‌دانید که همه افراد از شرایط استفاده از باندینگ دندان با کامپوزیت برخوردار نیستند. به بعضی افراد انجام این پروسه توصیه نمی‌شود. در صورتی که مراجعان یکی از شرایط زیر را داشته باشند، روش باندینگ دندان با کامپوزیت به آن‌ها توصیه می‌شود:

 • وجود فاصله بسیار زیاد بین دندان‌ها
 • بهداشت بسیار ضعیف دهان و دندان
 • داشتن بیماری شدید لثه
 • داشتن عادات نامناسب و ناسالمی همچون دندان قروچه
 • کج بودن یا نامنظمی بیش از حد دندانی
 • تحلیل افراطی مینای دندان یا نازک بودن بیش از اندازه مینا

کامپوزیت دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

چه کسانی نمی توانند کامپوزیت کنند؟ در حالت کلی می‌توان گفت که بیشتر افراد از شرایط استفاده از کامپوزیت برخوردار هستند. خوب است بدانید که شیوه‌های زیباسازی در حوزه دندان‌پزشکی اصولا برای دندان‌هایی به کار گرفته می‌شوند که سالم هستند. در اصل کامپوزیت تنها برای رفع مشکلات زیبایی دندان‌ها همچون رفع کجی دندان‌ها و فاصله بین دندان‌ها به کار برده می‌شود. این روش نقشی در زمینه رفع مشکلات درمانی و عملکردی دندان‌ها ندارد؛ به همین علت، دندان‌پزشک پیش از انجام آن، دندان‌های شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. در حالت کلی افرادی که با مشکلات زیر مواجه هستند، کاندیدای خوبی برای دریافت کامپوزیت نخواهند بود:

 • داشتن عادت‌هایی همچون دندان قروچه کردن
 • داشتن سایش دندانی شدید
 • داشتن به هم ریختگی شدید
 • داشتن بیماری لثه به صورت فعال
 • افرادی که بهداشت دندانی بسیار پایینی دارند.
 • افرادی که برجستگی زیادی در دندان‌هایشان مشاهده می‌شود.

باندینگ دندان

پیشنهاد مطالعه: کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ اگر این شرایط را ندارید کامپوزیت نکنید.

انواع روش‌ های کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌های ونیر از لحاظ کاربردی در دو دسته جای می‌گیرند. کامپوزیت ونیر مستقیم یکی از انواع آن به حساب می‌آید. در ساخت این ماده رزین به کار گرفته شده است و اتصال آن‌ها به دندان به شکلی مستقیم انجام می‌گیرد. این روش چندان برای دندان‌پزشک زمان‌بر نیست. در شیوه مستقیم استفاده از کامپوزیت ونیر شاهد کم‌ترین میزان از تهاجم خواهیم بود. کامپوزیت ونیر غیرمستقیم از دیگر روش‌های کامپوزیت دندان بوده که برعکس روش پیشین، دندان‌پزشک باید یک پروسه خاص را طی کند. روش غیرمستقیم کامپوزیت به نسبت روش مستقیم آن، تهاجمی‌تر به نظر می‌رسد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است؟

محاسبه قیمت کامپوزیت دندان به ازای هر واحد دندان انجام می‌گیرد. فاکتورهای زیادی در تعیین هزینه نهایی انجام این پروسه دخیل هستند. فاکتورهایی همچون برند کامپوزیت، تعداد واحد کامپوزیت، شرایط کلینیک و… در تعیین هزینه نهایی کامپوزیت دندان نقش دارند. برای اطلاع یافتن از قیمت کامپوزیت دندان کافی است به کلینیک لبخند درمان مراجعه کنید یا با ما تماس حاصل نمایید.

انواع روش‌ های کامپوزیت دندان

چه عواملی بر قیمت کامپوزیت دندان تاثیر دارد؟

برای اینکه هزینه نهایی کامپوزیت دندان و قیمت آن مشخص شود، دندان‌پزشک باید آن را معاینه کند. جدای از این مورد، عوامل متعددی وجود دارند که می‌تواند قیمت این روش را افزایش یا کاهش دهند. موارد زیر اشاره به این فاکتورهای تعیین کننده دارد:

 • برند و کشور سازنده کامپوزیت
 • تعداد واحد کامپوزیت
 • دستمزد دندان‌پزشک
 • درمان‌های جانبی در صورت نیاز
 • درمان پوسیدگی دندان
 • برداشتن روکش یا کامپوزیت‌های پیشین
 • شرایط کلینیک

قیمت کامپوزیت دندان

فواید کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان امروزه کاربردهای بسیاری دارد و این روش امروزه به صورت گسترده توسط دندان‌پزشکان به کار گرفته می‌شود. با کمک کامپوزیت دندان می‌توان دندان‌هایی زیبا و یک‌دست داشت و طرح لبخند خود را بهبود داد چرا که با سایر دندان‌ها همرنگ است. این روش در مقایسه با لمینت سرامیکی از هزینه بسیار پایین‌تری برخوردار است. کوتاهی پروسه انجام کامپوزیت دندانی را می‌توان از دیگر مزیت‌های آن دانست‌. این پروسه تنها در یک جلسه به پایان می‌رسد. با کمک این روش می‌توان مشکلات و عیوب ظاهری بسیاری را پوشاند.

معایب و بدی ‌های کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در کنار مزیت‌های بسیار خود، یک‌سری معایب را نیز به همراه دارد. ماندگاری این روش از مدت زمان کمتری در مقایسه با لمینت سرامیکی برخوردار است چرا که جنس بهتر و پایدارتری در مقایسه با کامپوزیت دارد. از دیگر معایب کامپوزیت دندانی می‌توان به احتمال شکستگی اشاره کرد. در صورتی که از کامپوزیت‌های دندانی به خوبی مراقبت نکنید، احتمال شکستگی برای آن‌ها وجود دارد. احتمال بالای تغییر رنگ و لکه پذیری نیز از دیگر معایب این روش به حساب می‌آیند.

معایب کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ کردن دندان چه ضررهایی به همراه دارد؟

هر یک از خدمات زیبایی یا درمانی همیشه امکان دارد که یک‌سری عوارض را با خود به دنبال داشته باشد. کامپوزیت دندانی نیز همچون سایر خدمات زیبایی عوارضی را به دنبال دارد و پیش از اینکه اقدام به انجام کامپوزیت کنید بهتر است با عوارض آن آشنا شوید. در صورتی که دندان‌پزشک شما مهارت کافی برای انجام این روش نداشته باشد، شخص بوی بدی در دهان خود احساس خواهد کرد. افراد باید بعد از انجام کامپوزیت، از نکات مراقبتی غافل نشوند و آن‌ها را رعایت کنند. در صورت عدم توجه به نکات مراقبتی، احتمال شکستگی افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین کیفیت پایین کار امکان دارد که منجر به پوسیدگی دندان‌ها شود یا کبودی و تورم لثه‌ها را به دنبال داشته باشد.

لکه دار شدن کامپوزیت دندان

لکه دار شدن کامپوزیت را می‌توان یکی از مسائلی دانست که افراد بعد از انجام با آن مواجه می‌شوند. البته با رعایت یک‌سری نکات می‌توان از لک شدن دندان‌ها جلوگیری کرد. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان را می‌توان از اصلی‌ترین دلایل تغییر رنگ روکش آن‌ها دانست. هنگامی که به اصول بهداشتی دهان و دندان توجه نشود، مواد غذایی برای مدت زمانی طولانی روی دندان‌ها تجمع پیدا می‌کنند. همین عامل می‌تواند تغییر رنگ دندان‌ها را به دنبال داشته باشد. با داشتن رژیم غذایی مناسب می‌توان تا حد زیادی رنگ دندان‌ها را حفظ کرد. از این رو، استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگدانه دار توصیه نمی‌شود؛ بنابراین میزان استفاده خود از قهوه، چای، نوشابه و… را کاهش دهید. ترک سیگار و دخانیات نیز می‌تواند به حفظ رنگ دندان‌های شما کمک کند.

لکه دار شدن کامپوزیت دندان

جلو آمدن دندان

از سری مسائل پیش آمده بعد از انجام کامپوزیت دندان می‌توان به جلو آمدن بیش از حد استاندارد دندان اشاره کرد. مهم‌ترین عاملی که سبب بروز این مشکل می‌شود را می‌توان عدم دقت و مهارت کافی دندان‌پزشک دانست. هنگامی که ضخامت کامپوزیت از حد طبیعی بالاتر باشد، شاهد جلو آمدن دندان خواهید بود. جدای از مسئله ظاهری، این مورد سبب مصنوعی جلوه کردن دندان می‌شود و در این شرایط فرد با التهاب لثه نیز مواجه خواهد شد. انجام کامپوزیت به همه افراد توصیه نمی‌شود و تشخیص این مسئله برعهده دندان‌پزشک است. برای نمونه، مراجعانی که دندان‌های آن‌ها در مقایسه با لثه برجسته‌تر هستند، کاندیدای خوبی برای انجام این روش به حساب نمی‌آیند. انجام کامپوزیت دندانی به افرادی که دندان‌های منظمی ندارند، نیز توصیه نمی‌شود.

پوسیدگی دندان در اثر کامپوزیت

گاهی اوقات افراد پس از انجام کامپوزیت دندان متوجه پوسیدگی می‌شوند. پوسیدگی دندان می‌تواند دلایل مختلفی داشته و ناشی از عدم توجه به مراقبت‌های بهداشتی باشد. بعد از انجام کامپوزیت، دندان شما در شرایط آسیب‌پذیری قرار می‌گیرد. از این رو، باید بیش از پیش از آن‌ها مراقبت کنید. تجمع پلاک در اطراف لثه را می‌توان مهم‌ترین عاملی دانست که سبب پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت می‌شود. هنگامی که کامپوزیت به لثه متصل می‌شود، پلاک‌ها و ذرات غذا در آن ناحیه تجمع پیدا می‌کنند. این تجمع می‌تواند پوسیدگی را به دنبال داشته باشد. اگر علاقه ندارید که به پوسیدگی دندان دچار شوید، بهتر است که عادت‌های بد غذایی و استعمال دخانیات را کنار بگذارید.

پوسیدگی دندان در اثر کامپوزیت

مقاله مرتبط: آیا کامپوزیت‌ها می‌توانند باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند؟ بررسی كامل از شايعه تا واقعيت

آیا کامپوزیت باعث بوی بد دهان می ‌شود؟

کامپوزیت دندان به خودی خود منجر به ایجاد بوی بد دهان نمی‌شود. عوامل بسیاری در ایجاد این مسئله نقش دارند. این مسئله به اندازه‌ای فراگیر است که بعضی از افراد به همین علت از انجام آن امتناع می‌ورزند. رعایت نکردن بهداشت فردی و مسواک نزدن بعد از خوردن وعده‌های غذایی را می‌توان دلیل اصلی بوی بد دهان دانست. مصرف دخانیات نیز بوی بد دهان را به دنبال خواهد داشت چرا که استعمال دخانیات سبب تشدید پوسیدگی دندان‌های شما می‌شود.

بی‌احتیاطی دندان‌پزشک و نداشتن مهارت کافی نیز در ایجاد بوی بد دهان نقش دارد. جدای از مهارت دندان‌پزشک، برای انجام کامپوزیت دندان باید برندهای معتبر به کار گرفته شوند، مانند برندهایی که افراد قبلا از آن نتیجه گرفته‌اند و کارکرد مناسبی داشته است. در صورتی که بالاتر از حد استاندارد میان لثه و لمینت شما فاصله وجود داشته باشد، باکتری و غذا تجمع پیدا خواهند کرد و همین مورد سبب پوسیدگی دندان شما شده و به دنبال آن دهان شما نیز بوی بدی خواهد داشت.

کامپوزیت دندان چند مراحله دارد؟

خوشبختانه کامپوزیت دندان یک پروسه ساده و کوتاه مدت دارد و تنها طی یک جلسه پروسه انجام آن شما به پایان خواهد رسید. مدت زمان کم انجام کامپوزیت دندان به این علت است که کامپوزیت نوعی ترمیم به شیوه مستقیم به حساب می‌آید. منظور از ترمیم مستقیم این است که کل پروسه آماده‌سازی و نصب کامپوزیت در کلینیک انجام می‌گیرد، در حالی که لمینت دندان این گونه نیست. برای انجام کامپوزیت دندان، دندان‌پزشک باید مراحل زیر را به ترتیب طی کند:

 • معاینه و بررسی کامل دهان و دندان و تشخیص اینکه آیا فرد مراجع کننده امکان استفاده از این درمان را دارد یا خیر.
 • تشخیص نوع مشکل دندانی فرد و بررسی اینکه آیا فرد از شرایط انجام کامپوزیت دندانی برخوردار است یا خیر.
 • تمیز کردن دندان‌ها پیش از شروع پروسه درمان
 • تعیین رنگ نهایی کامپوزیت دندان مطابق با رنگ دندان‌های فرد
 • آماده سازی سطح دندان‌ها برای اتصال بایندینگ
 • ایزوله‌سازی دندان‌هایی که قرار است روی آن کامپوزیت انجام شود.
 • قرار دادن مقدار کمی کامپوزیت روی سطح دندان و خشک کردن آن
 • پالیش و صیقل دادن دندان کامپوزیت شده

مراحل انجام کامپوزیت دندان

پیشنهاد مطالعه: مراحل کامپوزیت دندان؛ بررسی جامع و قدم به قدم کامپوزیت

کامپوزیت دندان چقدر طول می ‌کشد؟

مدت زمان کامپوزیت دندان به وضعیت دهان و دندان، تعداد واحد آن و میزان مهارت دندان‌پزشک شما بستگی دارد. همچنین در برخی مواقع به دلیل وجود عارضه‌های دیگر در دهان شما مانند التهاب لثه، عفونت و… انجام پروسه کامپوزیت را طولانی‌تر می‌کنند. ابتدا لازم است که این عارضه‌ها برطرف شوند و سپس کامپوزیت انجام گیرد. در صورتی که سلامت دندان‌ها کاملا تضمین شد، این روش ترمیمی آغاز می‌شود. در حالت کلی می‌توان گفت که یک جلسه کامپوزیت بین ۴۰ دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

یکی از عیوب کامپوزیت دندان در مقایسه با لمینت‌های سرامیکی را می‌توان طول عمر کمتر آن‌ها دانست. البته در عوض، کامپوزیت‌ها از قابلیت ترمیم برخوردار هستند. در حالت کلی، کامپوزیت‌های دندانی بین پنج تا هفت سال دوام دارند. مدت زمان ماندگاری آن‌ها به عوامل متعددی بستگی داشته و بسته به شرایط ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل بسیاری در تعیین طول عمر کامپوزیت دندان شما موثر هستند. از سری عوامل موثر بر ماندگاری کامپوزیت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جنس کامپوزیت دندان
 • تخصص و میزان مهارت دندان‌پزشک شما
 • عادت‌های غذایی فرد
 • میزان رعایت اصولی مراقبتی دهان و دندان
 • وضعیت دندان، دهان و لثه
 • میران فشار روی کامپوزیت
 • میران مصرف مواد غذایی رنگدانه دار

آیا کامپوزیت دائمی است؟

خیر؛ کامپوزیت‌های دندانی را نمی‌توان یک روش دائمی دانست و بعد از گذشت مدت زمانی، افراد باید اقدام به تعویض یا ترمیم آن کنند. طول عمر مفید کامپوزیت‌های دندانی به پنج تا ده سال می‌رسد. بیشتر یا کمتر شدن این بازه بستگی به میزان مراقبت شما دارد. با رعایت یک‌سری اصول و مراقبت‌های لازم می‌توان عمر کامپوزیت‌ها را افزایش داد.

طول عمر کامپوزیت دندان

 

 چگونه طول عمر کامپوزیت دندان را افزایش دهیم؟

کامپوزیت روشی دائمی به حساب نمیاد و طول عمر خاص خود را دارد. افراد با در نظر گرفتن یک‌سری نکات می‌توانند این طول عمر را افزایش دهند. با رعایت نکات زیر می‌توانید میزان ماندگاری کامپوزیت خود را بالا ببرید:

 • استفاده از برند کامپوزیت باکیفیت
 • عدم جویدن مواد غذایی سفت
 • کاهش مصرف موادغذایی رنگ دانه دار
 • مراجعه هر شش ماه یک‌بار برای چکاپ
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • مراجعه کردن به یک دندان‌پزشک متخصص صاحب تجربه و بامهارت

افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

بهترین رنگ کامپوزیت دندان

پیش از اینکه نصب کامپوزیت دندان انجام گیرد، باید رنگ مناسب آن انتخاب شود. دندان‌پزشک به کمک بیمار راجع به رنگ کامپوزیت دندان تصمیم‌گیری می‌کند. برای انتخاب بهترین رنگ یک‌سری استانداردهایی ذکر شده است که دندان‌پزشک از آن‌ها اطلاع دارد‌. در حالت کلی، سایه دندان به چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شود. درجه‌بندی‌های به‌خصوصی برای سایه‌های استاندارد رنگ کامپوزیت دندان لحاظ شده است. هر یک از این دسته‌بندی‌ها، طیف گسترده‌ای از سایه‌های مختلف را در خود جای داده‌اند‌. عوامل زیادی همچون پوست فرد، مو، شخصیت، شغل و… در تعیین رنگ مناسب کامپوزیت دندانی نقش دارند.

چه رنگی طبیعی ‌ترین رنگ کامپوزیت دندان است؟

انتخاب رنگ مناسب کامپوزیت دندان برای بسیاری از افراد یک نوع دغدغه به حساب می‌آید. در زمینه انتخاب رنگ آن نمی‌توان به صورت قاطعانه اظهار نظر کرد چرا که انتخاب بهترین و استانداردترین رنگ ممکن، وابسته به ویژگی‌های شخصی فرد است.‌ به هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت، باید رنگ پوست فرد را در نظر داشته باشید. انتخاب رنگ این روش باید به گونه‌ای انجام شود که رنگ پوست فرد و رنگ کامپوزیت با یکدیگر هم‌خوانی داشته باشند. افراد مشهور عموما مایل هستند که سایه‌های درخشان‌تر و سفیدتر را به کار گیرند اما برای عموم افراد، سایه‌های طبیعی‌تر انتخاب بهتری به نظر می‌رسند. برای مثال اگر شما پوست تیره‌ای دارید، لایه‌گذاری بهتر است با سایه‌های تیره انجام شود‌.

آیا امکان تعویض رنگ کامپوزیت دندان وجود دارد؟

افراد تنها با تعویض کامپوزیت می‌توانند رنگ آن را تغییر دهند. در شرایطی که به هنگام انجام کامپوزیت، تراشی ایجاد نشده باشد یا اینکه میزان آن کم باشد، می‌توان نسبت به تغییر رنگ آن اقدام کرد.

عویض رنگ کامپوزیت دندان

پیشنهاد مطالعه: تغییر رنگ کامپوزیت دندان؛ آیا رنگ کامپوزیت تغییر می‌کند؟ چگونه رنگ کامپوزیت را برگردانیم؟ راهنمای کامل را در لبخند درمان بخوانید.

بعد از کامپوزیت دندان به چه مراقبت ‌هایی نیاز داریم؟

برای اینکه کامپوزیت دندان شما با مشکلی مواجه نشود و ماندگاری بیشتری داشته باشد باید از آن مراقبت کنید. اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام این روش حتی بیشتر از قبل نیز می‌شود. برای مراقبت از کامپوزیت دندان شما باید به صورت مرتب از نخ دندان و مسواک استفاده کنید. همچنین از خوردن غذاهای سفت و رنگی بپرهیزید چرا که امکان دارد موجب شکستگی و تغییر رنگ دندان‌های شما شوند.

خوراکی‌ های ممنوعه بعد از کامپوزیت دندان

یکی از اصلی‌ترین اقداماتی که بعد از کامپوزیت باید انجام دهید، داشتن یک رژیم غذایی سالم است. اگر به این نکته توجه نکنید، امکان دارد با شکستگی کامپوزیت مواجه شوید. در صورت نداشتن رژیم غذایی سالم و رعایت نکردن نکات مراقبتی، عواقبی همچون لب پر شدن، ترک خوردن، افتادن از روی دندان و… در انتظار شما خواهد بود. با پیروی کردن از یک رژیم غذایی درست می‌توانید سلامت و زیبایی دندان‌های خود را در بلند مدت تضمین کنید. بعد از انجام کامپوزیت افراد هرگز نباید غذاهای سفت، نوشیدنی‌های اسیدی و حاوی رنگدانه‌های مصنوعی مصرف نمایند.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

بعد از کامپوزیت دندان این مواد غذایی مصرف شود!

اگر علاقه ندارید که بعد از انجام کامپوزیت شاهد ترک خوردگی، شکستگی و تغییر رنگ دندان‌های خود باشید، باید در انتخاب مواد مصرفی روزانه خود دقت کنید. حواستان باشد که چه نوعی از نوشیدنی را مصرف می‌نمایید.

 • تنها غذاهای نرم با دمای مناسب را میل کنید.
 • مواد غذایی مصرفی شما نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشند.
 • بهتر است آب میوه‌های طبیعی را جایگزین آب میوه‌های صنعتی رنگ‌دانه‌دار کنید.
 • انتخاب شما باید نان‌های نرم باشد زیرا مصرف نان‌های سفتی همچون سوخاری، امکان دارد که به دندان‌های شما آسیب وارد کنند.
 • به هنگام مصرف شکلات‌ها نیز حواستان به بافت آن‌ها باشد. برای نمونه تافی‌ها از چسبندگی زیادی برخوردار هستند.

چگونه از زرد شدن کامپوزیت دندان جلوگیری کنیم؟

متاسفانه مراجعین زیادی هستند که پس از انجام کامپوزیت توجهی به مراقبت‌های لازم ندارند‌. عدم توجه به مراقبت‌های لازم می‌تواند منجر به تغییر ظاهر و شکل دندان‌ها شود. برای اینکه این مسئله پیش نیاید باید به تمیزی و پاکسازی آن‌ها توجه نمایید. نخ دندان و مسواک می‌توانند در تمیز نگه داشتن آن‌ها به شما کمک کنند. برای حفاظت کردن از دندان‌های خود نیز باید عادت‌های خوب را در خود نهادینه کنید.

ترک سیگار می‌تواند اولین گام در راستای نگهداری از دندان‌ها باشد. سیگار کشیدن اثر مستقیمی روی دندان‌های شما به جا می‌گذارد. مصرف کیک، شیرینی و نوشیدنی‌های رنگی را به حداقل برسانید یا اینکه اصلا مصرف نکنید. از شایع‌ترین غذاهای زیان‌آور برای دندان‌ها می‌توان به سس‌های تیره، قهوه، چای سیاه، نوشیدنی‌های قرمز رنگ، غذاهای نشاسته‌ای همچون پاستا، آبنبات‌ها و شیرینی‌های رنگی اشاره کرد.

جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندان

برداشتن کامپوزیت دندان

دندان‌پزشک به شیوه‌های مختلفی می‌تواند اقدام به برداشت کامپوزیت کند اما ما به شما توصیه می‌کنیم که تنها در مواقع ضروری کامپوزیت خود را بردارید. در شرایطی که دندان‌ها با آسیب مواجه شده باشند و قصد جایگزین کردن با ونیر را داشته باشید، هزینه زیادی متحمل خواهید شد‌. گاهی پیش می‌آید که ونیر روی دندان به خوبی نصب نشده باشد، در این شرایط افراد مجبور به تعویض آن‌ خواهند شد. در صورتی که متوجه لب پر شدن، شکستگی، ضربه خوردن، تغییر شکل و ساختار ونیر شده‌اید، باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

برداشتن کامپوزیت دندان چه عوارضی دارد؟

افرادی که قصد برداشت کامپوزیت دندان خود را دارند ممکن است نسبت به عوارض جانبی آن ابراز نگرانی کنند. در حالت کلی نمی‌توان به صورت مستقیم عارضه‌ای برای این مورد در نظر گرفت‌. با این وجود، بعضی از افراد نسبت به این مسئله حساسیت نشان می‌دهند. عوارض برداشتن کامپوزیت دندان اغلب به صورت پوسیدگی یا کدر شدن دندان‌های اصلی بروز پیدا می‌کند. اگر با گذشت زمان افراد متوجه ایجاد دردی در دندان‌های خود شدند، بهتر است راجع به این مسئله با دندان‌پزشک خود صحبت کنند. اگر قصد دارید که در آینده نسبت به برداشت کامپوزیت‌های دندان خود اقدام کنید، به دندان‌پزشک اطلاع دهید که جهت پیشگیری از ایجاد عارضه، دندان شما را تراش ندهد.

برداشتن کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چند نوع دارد؟

امروزه مدل‌های مختلفی از کامپوزیت وجود دارند و تقسیم‌بندی آن‌ها براساس معیارهای مختلفی انجام می‌گیرد. طبق سایز ذرات، انواع کامپوزیت دندان شامل میکروفیل، هیبرید، نانویی و… می‌شوند. نوع میکروفیل کامپوزیت‌ها از توانایی پالیش زیاد و استحکام پایینی برخوردار است. نوع هیبرید آن به هنگام جویدن، استحکام بالایی دارد و از پالیش پذیر مناسبی برخوردار نیست. نانوفیل‌ها به هنگام سایش استحکام خوبی از خود نشان می‌دهند و کیفیت خوب آن‌ها سبب شده است که پالیش پذیری خوبی نیز داشته باشند.

کامپوزیت ips چیست؟

کامپوزیت آی پی اس به یک نوع کامپوزیت از پیش ساخته شده گفته می‌شود. این نوع از کامپوزیت، یک‌سری ویژگی‌ها دارد و تنوع رنگی بالایی در مواد آن به چشم می‌خورد. کامپوزیت ips به شما کمک می‌کند که دندان‌های خود را مات یا براق کنید. عموما به کارگیری آن در افراد سبب ایجاد حساسیت نشده و این نوع از کامپوزیت‌ها ظاهری طبیعی دارند. در صورتی که شاهد شکستگی دندان‌های خود بودید یا مشکلی برای دندان شما پیش آمد، به سادگی می‌توانید به کمک کامپوزیت ips آن را ترمیم کنید. در این صورت دیگر نیازی به تعویض ونیر ندارید. مواد ips استحکام و مقاومت بالایی داشته و به همین علت با مصرف غذاهای سفت، کمتر احتمال شکستگی و ترک خوردگی وجود دارد.

کامپوزیت ips چیست؟

بهترین برند کامپوزیت کدام است؟

برای انتخاب بهترین برند کامپوزیت باید حواستان به یک‌سری نکات باشد. بهترین برند، به برندی گفته می‌شود که مواد آن از قابلیت شکل پذیری خوبی برخوردار باشند و دندان‌پزشک بتواند به سادگی با این ماده کار کند. از دیگر نکات حائز اهمیت در زمینه برند کامپوزیت دندان می‌توان به داشتن راهنمای رنگ مناسب اشاره کرد. در این صورت شما در انتخاب رنگ حق انتخاب خواهید داشت و می‌توانید با کمک دندان‌پزشک خود، مناسب‌ترین رنگ با بالاترین میزان از تطابق را گزینش کنید. بنابراین داشتن طیف وسیعی از رنگ‌ها و شفافیت کافی را می‌توان جزو امتیازات یک برند خوب دانست. ماندگاری و کیفیت نهایی برند نیز مسلما حائز اهمیت است.

بهترین برندهای کامپوزیت به کشورهای ژاپن، آمریکا و سوئیس تعلق دارد. برندهای ژاپنی همچون Geanial ،Gradia delrect و Kuraray و برندهای آمریکایی همچون 3M ،Bisco و Cosmedent و برندهای سوئیسی همچون سارمکو را می‌توان در لیست بهترین برندها جهت کامپوزیت دندان جای داد. لازم به ذکر است که تفاوت دیده شده در بین برندها ناشی از نوع خود برند نیست، بلکه به میزان مهارت و تکنیک دندان‌پزشک بستگی دارد؛ چرا که بیشتر برندها از استانداردهای لازم برخوردار هستند و مراحل کنترل کیفی را پشت سر گذاشته‌اند. از این رو، امکان دارد که با در دست داشتن بهترین نوع کامپوزیت، شاهد نتیجه‌ای عکس باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین برند کامپوزیت دندان؛ معرفی تمامی برندهای کامپوزیت + مقایسه

کامپوزیت کدام کشور را تهیه کنیم؟

از بهترین کامپوزیت‌هایی که در حیطه دندان‌پزشکی به کار گرفته می‌شوند می‌توان به کامپوزیت‌های ساخت ژاپن اشاره کرد. البته کامپوزیت‌های ژاپنی را نیز می‌توان طبق بعضی فاکتورها در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار داد. میزان پالیش پذیری، استحکام، قیمت، رنگ و میزان ترمیم کنندگی جزو ویژگی‌های مهم این کامپوزیت‌ها به حساب می‌آیند.

کامپوزیت دندان

آشنایی با پالیش کامپوزیت

یکی از مشکلات اساسی که افراد بعد از انجام کامپوزیت دندان با آن مواجه می‌شوند، ایجاد انواع لکه است. همین مورد سبب شده است که افراد به دنبال راهی برای برطرف کردن این لکه‌ها باشند. در گام اول، افراد باید سعی کنند که از دندان‌های خود مراقبت کرده و نکات مراقبتی را رعایت نمایند. برای مراقبت از دندان‌ها، باید رژیم غذایی درستی داشته باشید و به صورت منظم از مسواک و خمیر دندان استفاده کنید. با این وجود، باز هم شیوه‌ای دیگر برای بهبود ظاهر دندان‌ها وجود دارد. پالیش دندان راه‌حلی خوب برای جرم‌گیری دندان به حساب می‌آید. بعد از انجام پالیش، از شفافیت و زیبایی دندان‌های خود لذت خواهید برد.

آشنایی با پالیش کامپوزیت

پالیش کامپوزیت چه مراحلی دارد؟

با کمک پالیش کامپوزیت دندان شما می‌توانید باری دیگر دندان‌هایی زیبا و شفاف داشته باشید. پالیش کامپوزیت به دو صورت تک مرحله و چند مرحله‌ای انجام می‌گیرد که با انجام چند مرحله‌ای آن می‌توان نتیجه‌ بهتری را مشاهده کرد. اگر در دندان شما مشکل عمیقی مشاهده نشود، تنها انجام لایه گذاری و فرم‌دهی کفایت می‌کند. سپس دندان‌پزشک برای تثبیت و براق‌سازی دندان‌های شما اقدام می‌کند.

مناسب‌ ترین سن برای کامپوزیت دندان

محدودیت سنی خاصی برای انجام کامپوزیت در نظر گرفته نشده است. با این وجود، به علت اینکه استخوان‌های فک‌ها و دندان‌ها در سن پایین رشد کاملی ندارند، بهتر است انجام کامپوزیت را به بعد از سن بلوغ موکول کنید. لازم به ذکر است که مناسب‌ترین سن برای اقدام به کامپوزیت کردن وابسته به شرایط خاص شما است. در اصل در هر سنی که احساس کردید نسبت به ظاهر لبخندتان احساس رضایت ندارید، می‌توانید برای اصلاح آن از کامپوزیت کمک بگیرید.

مناسب‌ ترین سن برای کامپوزیت دندان

تفاوت میان لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

تفاوت‌های کمی میان لمینت و کامپوزیت دندان دیده می‌شوند که مهم‌ترین این تفاوت‌ها در مدت زمان، تراش دندان و میزان مقاومت آن‌ها است. شما بسته به سلیقه و علاقه خود می‌توانید با در نظر گرفتن این تفاوت‌ها، لمینت یا کامپوزیت را برای زیباسازی طرح لبخند خود انجام دهید. علاوه‌بر پیشنهاد دندانپزشک خود می‌توانید با مطالعه موارد زیر بهترین تصمیم را داشته باشید:

مدت زمان

لمینت دندان نیز همچون کامپوزیت یک روش برای زیباسازی طرح لبخند به حساب می‌آید، اما آماده کردن و نصب آن روی دندان‌ها طی چندین مرحله مهم و حساس انجام می‌گیرد. به همین علت است که انجام لمینت در مقایسه با کامپوزیت پروسه زمان‌برتری دارد.

تراش دندان

به هنگام انجام کامپوزیت برعکس لمینت، نیازی به تراش دندان وجود ندارد که در این صورت حجم دندان نیز کاهش نمی‌یابد. ماده کامپوزیت را می‌توان به سادگی روی سطوح دندان چسباند. به همین علت است که روش کامپوزیت را می‌توان شیوه‌ای نسبتا سریع و بدون دردسر برای ترمیم دانست.

مقاومت

در بحث مقاومت بهتر است بدانید که لمینت در مقایسه با کامپوزیت از مقاومت بیشتری برخوردار است. جدای از این مورد، با گذشت زمان شاهد میزان رنگ‌پذیری و تغییر رنگ کمتری در لمینت هستیم.

تفاوت میان لمینت و کامپوزیت

تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ چیست؟

برای سفید کردن دندان از روش‌های به‌خصوصی همچون بلچینگ، کامپوزیت و لمینت استفاده می‌شود. اینکه از کدام روش استفاده شود، بستگی به شرایط دندان‌ها و خواسته بیمار دارد. تغییر فرم دندان‌ها را می‌توان یکی از تفاوت‌های کامپوزیت و بلیچینگ دانست. در روش بلیچینگ دندان نیازی به تغییر فرم دندان دیده نمی‌شود اما در روش کامپوزیت، فرم دندان تغییر پیدا می‌کند. طول عمر و ماندگاری را می‌توان از دیگر تفاوت‌های میان کامپوزیت و بلیچینگ دانست. روش کامپوزیت تا ده سال ماندگاری داشته و این در حالی است که طول عمر بلیچینگ کوتاه است. دوام و ماندگاری بلچینگ به حداکثر یک سال می‌رسد.

بهترین کلینیک کامپوزیت دندان تهران

داشتن دندان‌هایی زیبا می‌تواند چهره افراد را جذاب‌تر و شاداب‌تر نشان دهد. دندان‌هایی سالم و زیبا به شما کمک می‌کند که لبخند جذاب‌تری نیز داشته باشید. امروزه بسیاری از افراد به دنبال راهی برای هر چه زیباتر کردن دندان‌های خود هستند‌‌. کامپوزیت را می‌توان یکی از شیوه‌های درمانی و ترمیمی دانست که به کمک آن به سادگی می‌توان رویای داشتن یک لبخند زیبا را محقق ساخت. چنانچه قصد انجام کامپوزیت دندان را دارید می‌توانید به کلینیک لبخند درمان مراجعه نمایید. در کلینیک لبخند درمان، با دقت و تمرکز بالا مراحل کامپوزیت انجام می‌شود.

بهترین کلینیک کامپوزیت دندان تهران

چرا کلینیک لبخند درمان را برای کامپوزیت دندان انتخاب کنیم؟

برای اینکه پروسه انجام کامپوزیت شما به خوبی انجام گیرد، باید به کلینیکی معتبر در حوزه دندان‌پزشکی زیبایی ترمیمی مراجعه نمایید. کلینیک لبخند درمان با استفاده از موادی با مرغوبیت بالا علاوه‌بر زیبایی، سلامت دندان‌های شما را تضمین می‌کند. دلایل زیادی مبنی بر اثبات این ادعا وجود دارند. در کلینیک لبخند دندان، مراجعین توسط مجرب‌ترین دندان‌پزشک متخصص معاینه می‌شوند. در صورتی که دندان‌پزشک تشخیص دهد، کامپوزیت دندان با دقت و تمرکز بالا روی دندان مراجعه کننده انجام می‌گیرد. همچنین بهترین برندها در طول انجام پروسه کامپوزیت دندان به کار گرفته می‌شوند. با مراجعه به کلینیک لبخند درمان و انجام این روش می‌توانید لبخندی زیبا را به خود هدیه دهید.

مشاهده نمونه کامپوزیت دندان

کلینیک لبخند دندان در زمینه کامپوزیت تا به امروز بسیار موفق عمل کرده است و مراجعین بسیاری پس از پایان کار از دیدن دندان‌ و لبخند زیبای خود شگفت‌زده شده‌اند. با کمک کامپوزیت می‌توان یک دندان با نواقص زیاد را به یک دندان سالم و زیبا تبدیل کرد. کامپوزیت ظاهر دندان‌ها را بهبود می‌بخشد.

تماس جهت مشاوره رایگان

تماس جهت مشاوره رایگان

09128571004 - ۰۲۱-۴۴۰۰۸۰۲۰