از قدیم گفته‌اند هیچ دندانی مانند دندان‌های طبیعی نمی‌شود اما با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی خصوصاً در زمینه دندان‌پزشکی کم کم این حرف کم رنگ شده است. افراد به مرور زمان و بر اثر اتفاقات غیر مترقبه و یا کهولت سن دندان‌های خود را از دست می‌دهند بنابراین وجود یک جایگزین خوب الزامی خواهد بود. قرار دادن جایگزین برای دندان از دست رفته به چند دلیل همچون زیبایی، ادای درست کلمات و صحیح جویدن مهم است. بسیاری از افراد هستند که در سنین جوانی نیاز به دندان‌های جایگزین پیدا می‌کنند و از همین رو به دنبال یک روش دائمی و مطمئن می‌گردند. ایمپلنت دندان یکی از فوق‌العاده‌ترین راه کارها برای افرادی است که قصد دارند هیچ تفاوتی بین دندان‌های طبیعی و دندان جایگزین نباشد.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مناسب چه کسانی است؟

ایمپلنت دندان در مقایسه با پروتز و بریج از زیبایی و جلوه خاص‌تری برخوردار است. وضعیت استخوان فک و نوع ایمپلنت، چگونگی انجام آن را مشخص خواهد کرد. ایمپلنت دندان به طور کلی چندین روش متعدد دارد که بسته به شرایط بیمار یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنند. یکی دیگر از مزیت‌های کاشت ایمپلنت دندان مراقبت و ترمیم از دندان‌های قدیم و اطراف است. این روش باعث ترمیم و اصلاح استخوان نیز می‌شود، بنابراین روند ترمیم استخوان تا ماه‌ها به زمان نیاز خواهد داشت. بیش از 90 تا 95 درصد افرادی که اقدام به کاشت ایمپلنت می‌کنند از کار خود راضی و کاندیدهای مناسبی برای ایمپلنت دندان محسوب می‌شوند. برخی از خصوصیات کاندیدهای مناسب برای ایمپلنت دندان عبارتند از:

 • برخورداری از لثه‌های سالم

قدم اول برای انجام ایمپلنت دندان برخورداری از لثه‌های سالم و قوی است. بنابراین کسانی که دارای بیماری‌هایی نظیر بیماری پریودنتال هستند، شانس کمتری در موفقیت کاشت ایمپلنت دندان خواهند داشت.

 • دارا بودن از سلامت کلی خوب

برخورداری از یک سلامت جسمی خوب قبل از هر عمل جراحی از جمله جراحی ایمپلنت دندان بسیار لازم و حیاتی است. کسانی که از بیماری دیابت رنج می‌برند، مشروبات الکی مصرف می‌کنندیا سیگار می‌کشند؛ شانس کمتری در موفقیت عمل کاشت ایمپلنت دارند. بنابراین چنین وضعیتی احتمال عدم موفقیت در درمان ایمپلنت دندان را نیز کاهش می‌دهد.

 • داشتن استخوان کافی و سالم برای استحکام ایمپلنت در فک

شانس موفقیت برای کسانی که از استخوان کافی برخوردار نیستند بسیار کمتر از بیمارانی است که از تراکم استخوانی بهتری دارند. پیوند استخوان برای بازسازی و ترمیم استخوان‌های نامناسب جهت کاشت ایمپلنت دندان یک گزینه ایده‌آل به‌شمار می‌رود. کیفیت و تراکم کافی استخوان به همراه چگالی مناسب آن، زمانی که ایمپلنت دندان به استخوان فک متصل می‌شود، از موارد مهم در میزان موفقیت ایمپلنت دندان هستند.

ایمپلنت دندان مناسب چه کسانی است؟

مقالات مرتبط: چه افرادی نباید ایمپلنت کننداگر جز این دسته از افراد هستید هرگز ایمپلنت نکنید.

چه کسانی نباید ایمپلنت کنند؟

چنان آمار موفقیت ایمپلنت دندان به عنوان یک روش مطمئن برای جایگزین دندان از دست رفته بالا است که بسیاری از افراد از آن به عنوان یک علم بی‌نقص و سرمایه یاد می‌کنند. بنابراین می‌توانیم بدون تردید کسانی را که می‌خواهند از دندان‌های مصنوعی استفاده کنند را به کاشت ایمپلنت توصیه کنیم. ایمپلنت دندان نوعی جراحی است که پایه آن به صورت پیچ و مهره‌های فلزی بوده و ظاهری زیبا و طبیعی و کاملاً یک دست و واقعی به دهان و دندان شما می‌دهد. همچنین ایمپلنت دندان برای زمان‌هایی که ریشه دندان چنان قوی نیست که بتواند دندان‌های مصنوعی را تحمل کند نیز بسیار عالی خواهد بود.

بیشتر کسانی که از سلامت لثه و محیط دهان و دندان برخوردارند می‌توانند در درمان ایمپلنت بسیار موفق باشند. همیشه درصدی از مردم وجود دارند که به دلایل مختلف نمی‌توانند کاشت ایمپلنت خوبی داشته باشند. هر چند ضرر جانی و خسارت‌های دیگر برای بیمار به دنبال ندارد اما این امکان وجود داشته که بعد از مدتی ایمپلنت از لثه جدا شود. نمونه‌ای از افرادی که می‌توانند کاندیدهای مناسبی برای ایمپلنت دندان نباشند به شرح زیر هستند:

 • دختران زیر 16 سال و پسران زیر 18 سال که در حال رشد بوده و هنوز استخوان فک آن‌ها تکمیل نشده است.
 • افراد مسنی که از سلامت دهان و دندان خوبی برخوردار نیستند و یا لثه‌های ضعیف و تحلیل رفته‌ای دارند.
 • کسانی که تحت درمان بیس فسفونات، شیمی درمانی و یا رادیوتراپی قرار دارند.
 • افرادی که دارای بیماری‌های خاص همچون: دیابت، متابولیک استخوان، ناراحتی‌های قلبی و یا نقص ایمنی هستند.
 • داشتن برخی از عادت‌های نادرست مانند: دندان قروچه و یا عدم رعایت نظافت و بهداشت دهان و دندان
 • کسانی که اعتیاد به مشروبات الکلی، مواد مخدر، سیگار و… دارند.

چه زمانی ایمپلنت کنیم

پیشنهاد مطالعه: ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ اگر این شرایط را دارید هرگز ایمپلنت نکنید.

ایمپلنت دندان چند مرحله دارد؟

زمانی که بیمار به متخصص مراجعه می‌کند قبل از انجام ایمپلنت دندان تمام معاینات و آزمایش‌ها را انجام می‌دهد تا مشخص شود که آیا فرد مناسب برای کاشت ایمپلنت است یا خیر؟ همچنین بعد از قرار دادن ایمپلنت در دهان نیز باید تمامی مراقبت‌های لازم صورت گیرد تا باکتری و یا پلاکی به طور ناخواسته در دهان باقی نماند. علاوه بر این موارد اگر بیماری از استخوان کافی جهت کاشت برخوردار نباشد، ابتدا پیوند استخوانی جزئی برای وی انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: مراحل انجام ایمپلنت – معرفی قدم به قدم مراحل ایمپلنت + مدت زمان اتمام فرآیند آن

قبل از جراحی ایمپلنت دندان

باید قبل از شروع مرحله اول کاشت ایمپلنت از سلامت دهان و دندان خود توسط مراجعه به دندان‌پزشک مطمئن شوید. اگر از خدمات قبل از انجام ایمپلنت متخصص مورد نظر رضایت کافی داشتید، می‌توانید برای ادامه کار نیز به او مراجعه کنید؛ اما در غیر این صورت نمونه کارهای دیگر دندان‌پزشکان را مشاهده کنید. بنابراین قبل از شروع می‌توانید دو دسته اقدامات را انجام دهید. اگر بیماری به مصرف دارو و یا بی‌حسی آلرژی دارد و یا از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار است، باید این موارد را با متخصص در جریان بگذارد. همچنین اگر بر اثر نداشتن استخوان کافی نیاز به پیوند استخوان باشد نیز باید قبل از شروع درمان مشخص و انجام شود.

مرحله بعدی و از کارهایی که باید قبل از جراحی دندان انجام شود، برنامه‌ریزی درباره رژیم غذایی قبل از درمان است که چند ساعت قبل و چه میزان غذا مصرف شود. علاوه بر این، رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از دهانشویه‌های مخصوص به بیمار پیشنهاد خواهد شد. لازم به ذکر است که مصرف دخانیات را نیز باید از چند هفته قبل از جراحی باید ترک کنید.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

فرآیند جراحی ایمپلنت دندان

فرآیند جراحی ایمپلنت به نوع و شرایط بالینی بیمار وابسته است که می‌تواند به صورت تک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای انجام گیرد. این روند با یک بی‌حسی آغاز و با ایجاد برش در لثه و بعد از آن سوراخ کردن استخوان فک ادامه پیدا می‌کند. سپس پایه ایمپلنت درون این سوراخ قرار می‌گیرد و با استخوان جوش می‌خورد. ایمپلنت یک مرحله‌ای به مراتب راحت‌تر و سریع‌تر از ایمپلنت دو مرحله‌ای بوده و به دلیل بیرون ماندن ایمپلنت از استخوان فک، قابل مشاهده خواهد بود.

بنابراین برای جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان به طور موقت از پیچ استفاده می‌کنند اما بعد از جوش خوردن آن را در آورده و به جای آن اباتمنت قرار می‌دهند. اباتمنت مانند یک رابط بین ایمپلنت و روکش که در مراحل بعد به صورت قالب‌گیری روی دندان قرار می‌گیرد، عمل می‌کند. بنابراین تمامی شرایط بیمار در نظر گرفته و برای آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود، سپس ایمپلنت دندان برای آن‌ها انجام می‌گیرد. مراحل کاشت ایمپلنت نیز به ترتیب زیر است:

مرحله 1: کشیدن دندان مورد نظر

برای کشیدن دندان آسیب‌دیده نیز باید تمامی دقت و سعی خود را متخصص به کار گیرد تا به صفحه باکال و دیگر استخوان‌های اطراف صدمه‌ای وارد نشود. سپس محل قرارگیری دندان باید به خوبی بررسی و نقص و عیب‌های موجود در صورت امکان برطرف گردد. بررسی محل کاشت توسط دندان‌پزشک انجام خواهد شد. بنابراین در مرحله اول جراح تمامی معاینات و بررسی‌های خود را از جهت سالم بودن محل کاشت ایمپلنت انجام می‌دهد تا از سلامت محل کاشت و فرد مطمئن شود.

کشیدن دندان

مرحله 2: در صورت نیاز پیوند استخوان

چنانچه بیمار از چگالی استخوانی مناسبی برخوردار نباشد یا استخوان او خیلی نرم باشد، قبل از انجام ایمپلنت نیاز به پیوند استخوانی است. اضافه کردن استخوان جزئی به استخوان فک علاوه بر اینکه پایه ایمپلنت را قوی‌تر می‌کند، باعث محافظت از استخوان و دندان‌های مجاور خود نیز می‌شود. پیوند استخوان خود یک پروسه‌ای طولانی و جداگانه‌ای است که احتمال دارد ماه‌ها طول بکشد تا پیوند استخوان از کاشت ایمپلنت پشتیبانی نماید. گاهی اوقات پیوند استخوان بسیار اندک است که هم‌زمان با کاشت می‌توان آن را نیز انجام داد.

مرحله 3: کاشت ایمپلنت ها

در این مرحله برای دیده شدن استخوان فک برش کوچکی در لثه ایجاد می‌کنند و پس از آن برای قرار دادن پایه ایمپلنت درون استخوان فک، سوراخ کوچکی ایجاد خواهند کرد. انتهای لثه در پایان کار بخیه زده می‌شود و جای دندان‌های کشیده شده را می‌توان با پروتزهای موقتی که به هنگام تمیز کردن یا خواب از دهان در می‌آیند، پر کرد.

کاشت ایمپلنت ها

مرحله 4: ریکاوری کردن

فرآیندی به نام استخوان‌سازی بعد از کاشت ایمپلنت در محل مورد نظر انجام می‌شود. سطح اتکای بسیار محکم به دلیل ادغام بافت استخوان با ایمپلنت تیتانیومی ایجاد می‌شود که بسیار هم قوی است. مدت زمانی که طول می‌کشد این پیوند انجام شود بسته به شرایط دهانی هر فرد از بیماری به بیمار دیگر متغیر خواهد بود. بنابراین حداقل زمان برای این مرحله 6 الی 12 هفته است که در این مدت نیز هر چند وقت یک‌بار برای معاینه باید به دندان‌پزشک مراجعه کرد.

مرحله 5: نصب کردن اباتمنت

نصب اباتمنت بعد از کامل شدن فرآیند استخوان‌سازی انجام می‌شود. اباتمنت به عنوان نوعی بالشتک یا کمک فنر که خود مانند یک سوکت توپ است، عمل می‌کند. این وسیله مانند یک سیم رابط بین ایمپلنت و قسمت تاج عمل کرده و محل قرارگیری آن بالای ایمپلنت دندان و روی خط لثه است. اباتمنت به عنوان یک تکیه‌گاه که می‌تواند از بالا به تاج و از پایین به ایمپلنت متصل شود، در دهان قرار می‌گیرد. نصب کردن اباتمنت چندان کار دشواری نبوده و با یک بی‌حسی موضعی و جراحی سرپایی کوتاه می‌توان آن را انجام داد. زمانی که نصب اباتمنت به پایان رسید حدود دو هفته دیگر زمان لازم است تا به تاج دندان مصنوعی پیوند بخورد.

نصب کردن اباتمنت

مرحله 6: پیوند دادن تاج های موقت

برخی از بیماران ممکن است پیش از اتصال پروتزهای اصلی به اتصال تاج موقت احتیاج داشته باشند. قرار دادن تاج‌های موقت برای سنجیدن میزان تحمل دندان برای نگهداری ایمپلنت دندان است. همچنین برای نواحی در معرض دید سبب رشد و بالغ شدن لثه‌های اطراف ایمپلنت خواهد شد.

مرحله 7: چکاپ و اتصالات نهایی

تاج نهایی ایمپلنت حدود 3 الی 9 ماه بعد از انجام این مراحل قرار داده می‌شود. همچنین نصب نهایی اتصالات بعد از بهبود کامل و ایجاد استحکام کافی استخوان قابل انجام است. متحرک، ثابت و ترکیبی انواع مختلف ایمپلنت‌ها هستند. ایمپلنت متحرک به گونه‌ای است که می توان به راحتی آن را در طول روز برداشته و یا دوباره در جای خودشان قرار دهید. ایمپلنت‌های دائمی مانند دندان‌های طبیعی ثابت و غیر قابل جابه‌جایی هستند زیرا به کمک پیچ به پایه ایمپلنت محکم شده‌اند. دندان‌های ثابت را نمی‌توان بیرون آورد اما می‌توان چند دندان را توسط یک بریج و همگی را به یک ایمپلنت محکم و متصل کرد.

چکاپ و اتصالات نهایی ایمپلنت

بعد از ایمپلنت دندان چه مراقبت هایی باید انجام دهیم

مراقبت کردن از دندان بعد از کاشت ایمپلنت می‌تواند بسیار مهم و موثر در میزان موفقیت یا عدم موفقیت بیمار در کاشت شود. بنابراین رعایت موارد زیر می‌تواند نقش موثری در روند بهبودی داشته باشد:

 • شست‌وشوی دهان و دندان با محلول آب و نمک حداقل روزی چهار یا پنج بار در روز به ویژه بعد از خوردن غذا
 • رعایت تمامی نکات بهداشتی دهان و دندان برای جلوگیری از ایجاد عفونت و همچنین کمک به بهبود سریع‌تر بافت‌ها
 • سعی کنید روزهای اول از مسواک برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده نکنید تا اینکه محل زخم دچار آسیب نشود. چنانچه کمی شرایط دهان و لثه بهتر شد می‌توانید با مسواک‌های نرم شروع به تمیز کردن دندان نمایید.
 • به تجویز دندان‌پزشک می‌توانید از دهانشویه‌های مخصوص همچون دهان شویه کلرهگزیدین استفاده کنید.
 • سعی داشته باشید زمانی که از دهانشویه و یا محلول آب و نمک استفاده می‌کنید فشار زیادی به دهان خود نیاورید.
 • رژیم غذایی خود را مخصوصاً تا 48 ساعت اول بسیار کنترل کرده و حدالامکان از غذاهای آبکی و ولرم مصرف کنید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان؛ صفر تا صد تمامی مراقبت های لازم از ایمپلنت را بدانید.

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان

درد و برخی از تورم‌های لثه بعد از جراحی ایمپلنت دندان طبیعی و گذرا هستند اما بعضی از مشکلات و عوارض، دردسرساز و غیر قابل جبران خواهند بود. آسیب رسیدن به استخوان فک، شل شدن ایمپلنت، بروز مشکلات حساسیتی و آلرژی، مشکلات سینوسی و… نمونه‌هایی از این نوع عوارض محسوب می‌شوند. زمانی که ایمپلنت برای دندان و فک بالایی انجام شده باشد ممکن است دچار مشکلات سینوسی شود، زیرا از یکی از حفره‌های سینوسی احتمال بیرون زدن پایه ایمپلنت وجود دارد. اگر دردهای شدید و عوارض این‌چنینی وجود داشته باشند، می‌توانید با دندان‌پزشک خود مشورت و از برخی مسکن‌ها استفاده کنید.

مقداری جزئی خونریزی بعد از جراحی نرمال است اما هنگامی که این خونریزی ادامه‌دار و یا زیاد باشد باید به متخصص مورد نظر مراجعه نمایید. یکی دیگر از بهترین راه‌هایی که می‌توان برای بند آوردن خون انجام داد، قرار دادن چای کیسه ای روی لثه و یا شست‌وشوی دهان و دندان با چای تلخ سرد شده است. همچنین التهاب و ورمی که بعد از جراحی به وجود می‌آید را با قرار دادن کیسه آب گرم و یا قرقره کردن محلول آب و نمک کاهش دهید. اگر احساس لقی در دندان کردید آن را جدی گرفته و با دندان‌پزشک در جریان بگذارید.

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان

حتما بخوانید: مهم‌ترین عوارض ایمپلنت دندان؛ معرفی عوارض طبیعی + عوارض خطرناک

ایمپلنت دندان چه مزیت هایی دارد؟

مزیت‌های ایمپلنت دندان به عنوان یکی از راه‌های مطمئن جهت جایگذاری دندان از دست رفته نسبت به دیگر روش‌ها بسیار بیشتر است. اگر بخواهیم به چند نمونه از این مزیت‌ها اشاره کنیم به شرح زیر هستند:

 • از نظر ظاهری و طبیعی بودن ایمپلنت دندان بسیار شبیه دندان‌های واقعی هستند.
 • ایمپلنت دندان می‌تواند علاوه بر این که جایگزین خوبی برای دندان‌های از دست رفته باشد، از تحلیل رفتن استخوان فک نیز جلوگیری کند.
 • برای کسانی که نگران جای خالی دندان خود هستند ایمپلنت دندان یک راه‌حل بسیار مطمئن و دائمی به‌شمار می‌رود.
 • زمانی که ایمپلنت دندان با استخوان فک پیوند داده شد، ثابت شده و درون دهان جابه‌جا نمی‌شود.
 • افرادی که ایمپلنت دندان انجام می‌دهند نیاز به رعایت رژیم غذایی سختی ندارند.
 • ایمپلنت دندان برای افراد احساس نارضایتی و ناخوشایندی بیمار دست نمی‌دهد.

مزایای ایمپلنت دندان

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

امروزه انواع مختلفی از ایمپلنت دندان به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی موجود است که هر کدام از آن‌ها بسته به شرایط بیماران، از معایب و مزیت‌های ویژه‌ای برخوردارند. مرکز تخصصی لبخند درمان از به‌روزترین تجهیزات و متنوع‌ترین روش‌های کاشت ایمپلنت با قیمت‌های مناسب بهره‌مند است. همان طور که می‌دانید قیمت ایمپلنت دندان نیز مانند هر درمان دیگری به عواملی متعددی بستگی دارد. کاشت دندان در میان سایر درمان‌های دندان‌پزشکی نسبتاً گران‌تر و پر هزینه‌تر است. ایمپلنت دندان هر چند قیمت بالایی دارد اما طبیعی بودن و ماندگاری آن جبران هزینه آن را خواهد کرد.

سلامت دهان، مواد مورد استفاده در کاشت ایمپلنت، تعداد ایمپلنت، پیوند استخوان و… مواردی هستند که بر روی قیمت نهایی ایمپلنت تاثیرگذارند. هر چند این روش از هزینه بیشتری نسبت به پروتزهای مصنوعی برخوردار است اما با در نظر گرفتن کیفیت و ماندگاری آن، این هزینه مقرون‌به‌صرفه نیز خواهد بود. بنابراین پیش از انجام ایمپلنت درباره قیمت‌های گوناگون و عوامل موثر بر آن اطلاعات کافی به‌دست آورید. برای اطلاع از قیمت ایمپلنت دندان کلیک کنید.

قیمت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد اصلی ایمپلنت دندان برای جایگزین دندان‌های از دست رفته است. ایمپلنت دندان نه تنها می‌تواند مشکلات نبود دندان را رفع کند؛ بلکه در ایجاد زیبایی و ادای درست کلمات و حرف زدن نیز موثر خواهد بود. اگر دندان‌های از دست رفته جزء دندان‌های جلویی باشند، ایمپلنت دندان می‌تواند بر روی زیبایی بسیار کمک‌کننده باشد. گاهی اوقات به طور طبیعی دندان‌ها با هم فاصله زیادی دارند که در این صورت نیز از ایمپلنت برای رفع آن می‌توان استفاده کرد. بنابراین زمانی که دندان‌های کناری طبیعی باشند این امکان وجود دارد که با ایمپلنت این فاصله جبران شود.

ایمپلنت برای افرادی که دندان‌های زیادی را از دست داده‌اند روش بسیار ایده‌آل و خوبی به‌شمار می‌رود. دندان‌پزشک بعد از معاینه و بررسی تشخیص می‌دهد که چه مقدار ایمپلنت برای این گونه افراد لازم است. پس از کشیدن دندان آسیب‌دیده باید فوراً برای کاشت ایمپلنت اقدام کرد. قریب به 95 درصد افراد کاشت ایمپلنت موفقیت‌آمیزی خواهند داشت؛ بنابراین جای نگرانی نیست. چنانچه بیمار از بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت یا عفونت برخوردار نباشد، ایمپلنت دندان یک روش فوق‌العاده برای جایگزین دندان‌های از دست رفته او تلقی می‌شود.

همچنین زمانی که فرد از تراکم استخوان فک کافی برخوردار نباشد، بسته به تشخیص متخصص به او پودر استخوان تزریق خواهد شد. به دندان‌هایی مانند دندان‌های خلفی که دارای چند ریشه هستند، بهتر است برای کاشت حدود 6 هفته زمان دهید؛ سپس دندان‌پزشک برای فراهم کردن شرایط مناسب برای کاشت ایمپلنت اقدام می‌کند. ایمپلنت برای کسانی که علاقه به استفاده از دندان‌های مصنوعی ندارد، بهترین انتخاب است؛ چراکه کاشت با روش ایمپلنت بسیار شبیه دندان‌های طبیعی بوده و حتی مراقبت و نگهداری از آن نیز مانند دندان‌های طبیعی خواهد بود. همچنین از لحاظ ظاهر و کارکرد نیز هیچ تفاوتی با دندان‌های قبلی بیمار ندارد. برخی دیگر از کاربردهای ایمپلنت دندان به شرح زیر هستند:

 • برای زمان‌هایی که تعداد زیادی از دندان‌های بیمار یا حتی دندان‎های یک یا دو فک به طور کامل از بین رفته باشد.
 • زیاد شدن فاصله بین دندان‌های جلو در اثر از بین رفتن یکی از دندان‌ها به طوری که دندان‌های مجاور طبیعی باشند.
 • زمانی که دندان‌های به صورت قوس از انتها از بین رفته باشند و تنها یک سمت از دندان‌های طبیعی برخوردار باشند.

کاربردهای ایمپلنت دندان

جنس مواد ایمپلنت دندان

مواد مختلفی وجود دارد تا دندان‌پزشکان بتوانند ایمپلنت دندان را بسازند. کربن شیشه‌ای اولین موادی است که برای ساخت ایمپلنت مورد استفاده قرار گرفت و نتیجه خوبی را نیز به همراه داشت. کربن شیشه تنها عیبی که دارد، شکننده بودن آن است که نتوانست مدت زیادی مورد استقبال قرار گیرد. تیتانیوم مواد دیگری است که دندان‌پزشکان برای ساخت ایمپلنت از آن استفاده کردند، زیرا نرم و انعطاف‌پذیر بودن آن مشکل شکنندگی را حل کرد. بنابراین تا به امروز بیشتر ایمپلنت‌هایی که ساخته می‌شوند از جنس تیتانیوم هستند. تیتانیوم در برابر دیگر مواد بسیار مقاوم و همچنین ضد حساسیت نیز تلقی می‌شود.

لازم به ذکر است که تاکنون هیچ بیماری نسبت به تیتانیوم حساسیتی نشان نداده است، در صورتی که آمار حساسیت ماده‌های دیگر همچون کربن و نیکل همواره وجود داشت. ایمپلنت‌های ساخته شده از تیتانیوم می‌توانند سالیان سال ماندگاری داشته باشند بدون اینکه هیچ‌گونه پوسیدگی یا خرابی برای آن‌ها به وجود بیاید. هر چند فلز تیتانیوم هیچ ضرری برای بدن ندارد اما همواره بیماران از وجود یک فلز در بدنشان ترس و نگرانی دارند که باید گفت که جای هیچ نگرانی نیست.

جنس مواد ایمپلنت دندان

زیرکونیا ماده دیگری است که متخصصان در شرکت‌های سازنده تجهیزات پزشکی تصمیم گرفتند از آن ایمپلنت را بسازند. ماده زیرکونیا به صورت اکسید زیرکونیا در دهان قرار داده می‌شود و از نظر شکل و ساختاری، بسیار شبیه الماس است. اکسید زیرکونیا در نهایت مانند سرامیک به نظر می‌رسد اما ترکیبات گوناگونی در آن به کاربرده می‌شود. استحکام و مقاومت اکسید زیرکونیا بالا بوده و اگرچه از فلزات نیز در ساخت آن استفاده شده، اما رنگ آن سفید و سرامیکی است.

مدت زمان لازم برای ایمپلنت دندان

برای کسانی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند مدت زمان درمان بسیار بااهمیت و مورد توجه است چراکه برای آنان این روش یک روش درمانی محسوب می‌شود. ایمپلنت دندان به افراد این امکان را می‌دهد که به زیبایی لبخند بزنند و هیچ مشکلی در غذا خوردن نداشته باشند. ریشه تیتانیومی و روکش سرامیکی این روش درمانی که رنگ محبوبی به آن داده، با استقبال افراد روبه‌رو شده است. امروزه در بین تمامی روش‌های جایگزین برای دندان‌های از دست رفته، ایمپلنت دندان بهترین آن به‌شمار می‌رود چراکه از نظر مدت زمان درمان نیز مناسب خواهد بود.

مدت زمانی که طول می‌کشد این روش انجام شود کاملاً متغیر و به عوامل گوناگونی وابسته است. بنابراین قبل از اقدام به کاشت ایمپلنت بهتر است تمامی جوانب را در نظر بگیرید. زمانی که بیمار از استخوان کافی برخوردار نیست باید قبل از ایمپلنت آن را درمان و رفع کند که تمامی این موارد بر روی زمان درمان اثرگذار هستند. چنانچه بیمار نیاز به پیوند استخوان داشته باشد چیزی حدود 6 الی 9 ماه وقت لازم است تا بستر برای کاشت آماده شود. پس اگر بیمار نیاز به پیوند استخوان نیز داشته باشد، حداقل باید 4 الی 9 ماه زمان را برای درمان در نظر بگیرد.

مدت زمان لازم برای ایمپلنت دندان

مطالعه بیشتر: ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟ با دانستن این نکات مدت زمان ایمپلنت خود را کاهش دهید.

انواع روش ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان نیز بسیار انعطاف‌پذیر بوده و برای افراد مختلف روش‌های متنوعی را می‌توان در نظر گرفت. بنابراین بیماران در جلسه اولی که به کلینیک مراجعه می‌کنند، بعد از معاینه توسط دندان‌پزشک بهترین روش کاشت به آن‌ها پیشنهاد می‌شود. حال به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم: 

ایمپلنت از نوع ساب پریواستیل

ایمپلنت دندان ساب پریودنتال به گونه‌ای است که قسمتی از سر فلزی ایمپلنت برای نگهداری روکش بیرون مانده و خود آن روی استخوان فک و داخل بافت لثه قرار می‌گیرد. افرادی که استخوان کافی و مقاوم ندارند و یا از ارتفاع استخوانی مناسبی برخوردار نیستند، می‌توانند از این روش برای ایمپلنت استفاده کنند. پایه‌ای از جنس فلز زیر لثه و بر روی استخوان قرار گرفته و روکش دندان نیز بر روی آن قرار داده می‌شود.

لازم به ذکر است که این روش امروز بسیار کم و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوره درمان ایمپلنت ساب پریواستیل بسیار کوتاه‌تر از دیگر روش‌ها خواهد بود و تمامی کارها در دو مرحله قابل انجام است. هر چند مقاومت و ماندگاری این روش از پروتزهای فاقد ایمپلنت بیشتر بوده اما به دلیل عدم ثبات کافی و سابقه جوش نخوردن در فک، محبوبیت خود را از دست داده‌اند.

ساب پریواستیل

ایمپلنت از نوع اندواستیل

رایج‌ترین و محبوب‌ترین نوع ایمپلنت که امروزه وجود دارد ایمپلنت اندواستیل است. جنس این نوع ایمپلنت‌ها اکثراً تیتانیوم بوده و از نظر ساختار کوچک و گرد هستند. در ایمپلنت دندان اندواستیل سوراخ بسیار کوچکی در استخوان فک ایجاد می‌کنند تا پایه تیتانیومی در آن قرار بگیرد. سوراخ ایجاد کاملاً باید به اندازه ابعاد پایه ایمپلنت باشد زیرا به عنوان ریشه دندان مصنوعی عمل خواهد کرد. زمانی که ایمپلنت درون استخوان فک جاسازی شد، باید به آن زمان دهید تا پایه تیتانیومی و استخوان با یکدیگر جوش خورده و محکم شوند.

همچنین در هر فردی این مدت می‌تواند متغیر باشد و چندین ماه به طول بیانجامد. سپس بعد از جوش خوردن این دو با هم، می‌توان تاج را بر روی پایه ایمپلنت قرار داد و درمان را به اتمام رساند. روند درمان در کلینیک به پایان می‌رسد اما مراقبت‌های بعد از آن باید توسط خود بیمار خصوصاً در روزهای اول ادامه یابد.

اندواستیل

ایمپلنت از نوع یک مرحله ‌ای

در ایمپلنت یک مرحله‌ای زمان درمان بسیار کوتاه‌تر و انتظار برای قرار دادن روکش حذف خواهد شد. بنابراین تمامی این مراحل از قرار دادن پایه درون استخوان تا روکش دندان همگی در جلسه اول قابل انجام است. اگر می‌توان تمامی مراحل کاشت را در یک مرحله انجام داد پس فرق این روش با ایمپلنت معمولی در چیست؟ زمانی که متخصص از ایمپلنت معمولی استفاده می‌کند برای محافظت از پایه آن را با بخیه زدن و پوشاندن لثه می‌پوشاند.

لثه پوشیده شده بعد از پایان پروسه درمان و جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک شکافته شده و مجدداً ایمپلنت نمایش داده شده و اباتمنت روی آن نصب می‌شود. قسمتی از پایه ایمپلنت در این روش بیرون از بافت لثه و قسمتی دیگر نیز درون استخوان فک قرار می‌گیرد. بنابراین همان طور که مشخص است جراحی این روش تک مرحله‌ای انجام می‌شود و بعد از درمان نیازی به جراحی دوباره نیست. همچنین تاج دندان نیز در ایمپلنت تک مرحله‌ای بر روی پایه بیرون زده نصب می‌شود.

یک مرحله ‌ای

ایمپلنت از نوع دو مرحله ‌ای

یکی دیگر از بارزترین و پرطرفدارترین نوع ایمپلنت دو مرحله‌ای است. در ایمپلنت دو مرحله‌ای فیکسچر بعد از جراحی لثه داخل آن قرار خواهد گرفت و برای جوش خوردن کامل با استخوان فک 2 الی 4 ماه لازم است تا در جای خود ثابت شود. پس از این مرحله، جراحی دیگری برای قالب‌گیری و قرارگیری پروتزها بر روی ایمپلنت انجام خواهد شد. زمانی که جراحی دوم صورت گرفت، برای قالب‌گیری بر روی فیکسچر قطعه‌ای به نام اباتمنت قرار می‌گیرد؛ از این رو به این روش دو مرحله‌ای می‌گویند.

کاشت ایمپلنت دو مرحله‌ای نیز برای بیماران با مزایا و معایبی همراه است که باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید. بالای لثه بعد از قرارگیری دندان داخل استخوان فک و زیر لثه بخیه خورده و بسته خواهد شد. همچنین برای مرحله دوم دوباره برای نصب تاج و روکش دندان بافت لثه را مجدداً باز کرده و به پایه ایمپلنت وصل می‌کنند.

ایمپلنت فوری یا 1 روزه دندان

مدت زمانی که طول می‌کشد درمان ایمپلنت دندان انجام شود، بزرگ‌ترین دغدغه هر مراجعه‌کننده‌ای است. همچنین روند درمان در صورت احتیاج داشتن به پیوند استخوان طولانی‌تر نیز خواهد شد. مدت زمان عادی درمان ایمپلنت می‌تواند بسته به شرایط بیمار از یک ماه تا یک سال وقت‌گیر باشد. بنابراین راه‌حلی برای افرادی که بسیار فوری به کاشت ایمپلنت نیاز دارند در نظر گرفته شد که به ایمپلنت فوری یا یک روزه معروف است.

ایمپلنت یک روزه در واقع تفاوت چندانی با ایمپلنت سنتی ندارد چراکه در دو روش باید ایمپلنت درون استخوان فک محکم و ثابت شود. متخصص برای تشخیص ایمپلنت یک روزه ابتدا وضعیت بیمار را بررسی و عکس و اسکن‌های مخصوص را می‌گیرد، سپس با یک بی‌حسی کار جراحی را آغاز می‌کند. تنها تفاوت این دو در این است که در روش فوری، همان روز اول روکش را همزمان با بقیه مراحل روی دندان کشیده و دندانی زیبا به شما تحویل خواهند داد.

ایمپلنت فوری

مناسب ترین سن برای انجام ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان برای افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند گزینه‌ مناسبی است که موفقیت در آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. سن، یکی از فاکتورهای مهم در انجام ایمپلنت موفق به‌شمار می‌رود. بنابراین قبل از شروع ایمپلنت، دندان‌پزشک علاوه بر این که وضعیت بیمار را بررسی می‌کند، سن او را هم مد نظر قرار می‌دهد چراکه این کار نشان‌دهنده آن است که آیا استخوان فک بیمار به اندازه کافی رشد کرده یا خیر؟ برای کامل شدن استخوان‌های ضروری برای کاشت ایمپلنت رسیدن به سن 18 سالگی مهم است زیرا در غیر این صورت احتمال دارد در اثر رشد استخوان در آینده ایمپلنت‌ها از حالت نرمال کوتاه‌تر به نظر برسند.

پروتزهای موجود روی ایمپلنت‌های دندان به دلیل مقاوم بودن و در صورت قرار دادن چند ایمپلنت در یک ناحیه، مانع از رشد استخوان همان ناحیه خواهند شد. بنابراین در این حالت بیمار احتمال دارد فرم اصلی صورت خود را از بدهد و دچار دفرمتی صورت گردد. هر چند قبل از 18 سالگی محدودیت هایی وجود دارد اما بعد از آن هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و می‌توانید با خاطری آسوده ایمپلنت را انجام دهید. اگر نیاز به کاشت دندان در سنین پایین‌تر باشد می‌توان این کار را برای تک دندان انجام داد، در صورتی که بعد از 18 سالگی آن را بازسازی کنید.

مناسب ترین سن برای انجام ایمپلنت دندان

مطالعه بیشتر: سن مناسب برای ایمپلنت دندان چقدر است؟ آشنایی با حداقل و حداکثر سن مناسب برای ایمپلنت

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

چگونگی ساختار و نوع ایمپلنت می‌تواند بر روی طول عمر و ماندگاری آن موثر باشد. زمانی که متخصص درمان را به اتمام برساند تا چند روز طول می‌کشد تا ایمپلنت به استخوان فک جوش خورده و به آن متصل شود. این روش خود از فرسایش و پوسیدگی استخوان و دندان‌های اطراف جلوگیری می‌کند و دلیل آن ارتباط فیزیکی با فک است. علاوه بر انتخاب روش مناسب و جراحی درست و مراقبت‌های بعد از عمل، تلاش‌های بیمار و همچنین نحوه عملکرد متخصص مورد نظر نیز بر روی میزان ماندگاری و طول عمر ایمپلنت اثرگذارند. دوام و ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟ این سوال یکی از شایع‌‌ترین سوالاتی است که هر مراجعه‌کننده‌ای درباره آن ابهام دارد.

نگران بودن درباره این مسئله کاملاً طبیعی است زیرا نسبت به وقت و هزینه‌ای که برای آن انجام می‌شود، نتیجه خوب نیز انتظار می‌رود. بنابراین طول عمر ایمپلنت یک گزینه بسیار حیاتی است که هنگام در نظر گرفتن سایر فاکتورها، به آن نیز باید توجه کرد. ماندگاری و دوام این روش در صورت مراقبت‌های مناسب و دیگر شرایط ممکن است تا حدود 25 سال نیز برسد و این موضوع سبب تعجب مراجعین می‌شود. اکنون به برخی دیگر از مواردی که بر روی طول عمر ایمپلنت اثر می‌گذارند اشاره می‌کنیم:

 • محل قرارگیری ایمپلنت در محیط دهان
 • چگونگی سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب
 • توجه به بهداشت دهان و دندان

طول عمر ایمپلنت چقدر است؟

بهترین کلینیک ایمپلنت دندان

اغلب افراد حتی دندان‌پزشکان بر این باور هستند که روند پروسه درمانی بیمار را نباید به او اطلاع دهند. به همین سبب پروسه درمانی را در اختیار بیمار قرار نخواهند داد. این افراد غافل از این هستند که یک کلینیک خوب و باسابقه می‌تواند تاثیر زیادی بر موفقیت یا عدم موفقیت درمان داشته باشد. بهترین کلینیک ایمپلنت دندان، کلینیکی است که مراجعه‌کننده را از روند درمانی آگاه سازد و با بررسی همه جوانب اقدام به انجام بهترین روش کند. همچنین می‌بایست روحیات بیمار را در نظر گیرد و از سابقه او اطلاعات کسب کند. در بهترین کلینیک ایمپلنت دندان اولین قدمی که برداشته می‌شود، تشخیص درست است.

رعایت موارد بهداشتی مخصوصا ضد عفونی محیط و استریل دستگاه‌ها پس از انجام درمان و معاینه مراجعین نکته بسیار مهمی در انتخاب کلینیک به‌شمار می‌رود. بوی مطبوع در محیط دندان‌پزشکی باعث تسلی خاطر مراجعه‌کننده خواهد شد. نحوه برخورد دندان‌پزشکان یک کلینیک نیز می‌تواند از استرس بیمار بکاهد و سبب جلب رضایت او شود. تمامی این موارد از مهم‌ترین نکات برای انتخاب بهترین کلینیک ایمپلنت دندان هستند. کلینیک لبخند درمان با رعایت و در نظر گرفتن نکات ذکر شده سعی بر جلب رضایت مراجعین عزیز دارد.

بهترین کلینیک برای انجام ایمپلنت

چرا برای ایمپلنت دندان لبخند درمان را انتخاب کنیم؟

از آن‌جایی که انتخاب یک کلینیک خوب می‌تواند بر روی بهبود هر چه سریع‌تر ایمپلنت دندان موثر باشد، بنابراین در انتخاب آن باید دقت کرد. کلینیک لبخند درمان را از این جهت می‌توان انتخاب کرد که از بهترین امکانات و پرسنل و متخصصین ماهر برخوردار بوده و تمامی مراجعین آن درمان‌های موفقیت‌آمیز داشته‌اند. تمامی خدمات و تجهیزات در کلینیک ما با کیفیت و از مرغوبیت بالایی برخوردار هستند. جلب رضایت بیماران در کلینیک لبخند درمان از اولویت‌های ما به‌شمار می‌رود. همچنین همواره در تلاش هستیم تا متخصصان از بهترین تجهیزات برای درمان استفاده نمایند.

تصاویر قبل و بعد از ایمپلنت دندان

همان طور که گفته شد ایمپلنت دندان در افراد مختلف بسته به وضعیت آن‌ها با روش‌های متفاوت انجام می‌شود. جهت تشخیص چگونگی انجام ایمپلنت و بررسی شرایط بیماران، متخصص مربوطه با معاینه فیزیکی و گرفتن تصاویر قبل و بعد از ایمپلنت بیمار می‌توانند درباره چگونگی آن تصمیم بگیرند. عکس‌برداری از دندان و استخوان فک قبل از انجام ایمپلنت بسیار ضروری است زیرا به کمک آن می‌توان در مورد نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان و دیگر موارد پی برد.

همچنین عکس‌برداری بعد از انجام این روش، چگونگی انجام پروسه آن را به دندان‌پزشک نشان خواهد داد. مراجعه به یک متخصص ایمپلنت بهترین راه برای تشخیص کاندید خوب بودن برای کاشت است. متخصص ایمپلنت نیز با انجام برخی معاینات و عکس‌برداری‌ها و همچنین بررسی جای دندان از دست رفته مشخص خواهد کرد که آیا شما فرد مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر؟

کلام پایانی

دندان‌های خدادادی به مرور زمان و طی اتفاقاتی همچون کهولت سن و یا اتفاقات مترقبه دیگر ممکن است از بین بروند. وجود دندان برای ادامه حیات و همچنین زیبایی و تکلم درست بسیار ضروری است. امروزه ایمپلنت دندان به عنوان یکی از بهترین راه‌های جایگزین دندان از دست رفته برای بشریت کمک فراوانی محسوب می‌شود. این روش یک راه درمانی بسیار دائمی و شبیه دندان‌های طبیعی است اما عوامل گوناگونی می‌تواند بر روی طول عمر آن تاثیرگذار باشد. رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از انجام ایمپلنت و مراجعه به متخصص با تجربه برای جراحی می‌تواند بر ماندگاری آن بیفزایند.

سوالات متداول مراجعین

 • آیا برای انجام ایمپلنت محدودیت سنی وجود دارد؟

بله. معمولاً توصیه دندان‌پزشکان در این باره، پایان سن بلوغ است. سن بلوغ برای پسران پایان 18 سالگی و برای دختران پایان 16 سالگی خواهد بود.

 • بعد از انجام ایمپلنت چند وقت یک‌بار باید برای معاینه به متخصص مراجعه کرد؟

بعد از درمان ایمپلنت باید حداقل 3 الی 4 ماه یک بار برای بررسی وضعیت کلی به دندان‌پزشک مراجعه و از سلامت آن مطمئن شوید.

 • جراحی ایمپلنت دندان چه مقدار زمان احتیاج دارد؟

جواب این سوال بسته به هر بیماری متفاوت است و زمان دقیق آن بعد از معاینه توسط دندان‌پزشک مشخص می‌شود. عموماً از زمان شروع به درمان تا بهبودی نسبی حدوداً 4 الی 9 ماه زمان می‌برد.

 • ایمپلنت دندان چقدر ماندگاری دارد؟

ایمپلنت‌های دندان بسیار مقاوم و برای استفاده سالیان سال طراحی و ساخته شده است. ماندگاری زیاد آن به عواملی همچون رژیم غذایی مناسب، انتخاب یک کلینیک و متخصص خوب، سلامت کلی بیمار و… بستگی دارد. همچنین مراقبت صحیح از دندان‌ها و رعایت بهداشت و دهان از دیگر موارد مهم در طول عمر ایمپلنت به‌شمار می‌روند. بیماری لثه و دیگر مشکلات دهان و دندان نیز می‌تواند طول عمر ایمپلنت را کاهش دهد.

 • میزان موفقیت در کاشت ایمپلنت چقدر است؟

طبق آمار بیش از 95 درصد کاشت ایمپلنت در افراد مختلف با موفقیت همراه بوده است. همچنین باید دانست که سابقه و مهارت متخصص جراح مورد نظر در این باره بسیار با اهمیت خواهد بود.

 • ایمپلنت دندان چقدر هزینه دارد؟

عوامل زیادی می‌تواند بر روی قیمت نهایی ایمپلنت دندان اثر بگذارد. کمیت و کیفیت استخوان موجود، تعداد دندان‌های جایگزین، تجربه و مهارت دندان‌پزشک و… نمونه‌هایی از موارد تاثیرگذار بر قیمت هستند. همچنین در برخی بیماران به دلیل تراکم پایین استخوان چند هفته قبل نیاز به بازسازی و پیوند استخوان دارند. بنابراین پیوند استخوان خود می‌تواند هزینه ایمپلنت را افزایش دهد. همچنین در نظر داشته باشید که قیمت هر ایمپلنت به ازای هر واحد محاسبه می‌گردد.

 • نحوه صحیح مراقبت از ایمپلنت چگونه است؟

رعایت منظم بهداشت دهان و دندان می‌تواند یکی از اساسی‌ترین راه‌های مراقبتی از آن دندان تلقی شود. همچنین هر چند وقت یک‌بار برای مطمئن شدن از وضعیت فعلی باید به متخصص مراجعه کنید. مراقبت از ایمپلنت دندان درست شبیه مراقبت از دندان‌های طبیعی بوده و مسواک زدن حداقل روزی 2 بار و یا نخ دندان کشیدن الزامی است.

 • برای چه کسانی واجب است که ایمپلنت انجام دهند؟

ایمپلنت دندان تنها برای درصد کمی از افراد مناسب نیست اما مابقی افراد که این شرایط را داشته باشند باید ایمپلنت دندان انجام دهند:

 • افرادی که بافت دهانی سالمی دارند.
 • از دست دادن بیش از یک دندان
 • بی‌علاقگی نسبت به استفاده از دندان‌های مصنوعی
 • برخورداری از تراکم استخوانی بالا برای نگهداری ایمپلنت دندان
 • برخورداری از استخوان فکی رشد یافته
 • ایمپلنت دندان چه عوارض جانبی می تواند به همراه بیاورد؟

هر چند این روش بسیار مطمئن و قابل اعتماد است اما می‌تواند چندین عوارض جانبی نیز داشته باشد. برخی از مشکلاتی که می‌توان از آن‌ها نام برد به شرح زیر هستند:

 • تورم ناحیه از صورت
 • التهاب لثه ها
 • احساس درد در ناحیه ایمپلنت
 • خونریزی
 • آیا ایمپلنت دندان همیشه با موفقیت همراه است؟

خیر در هر عمل جراحی احتمال خطا و یا عدم موفقیت وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است ایمپلنت با استخوان فک جوش نخورد و یا عدم رعایت بهداشت سبب عفونت و برگشت ایمپلنت شود.

تماس جهت مشاوره رایگان