همانطور که می‌دانید یکی از روش‌های متداول برای ایجاد نظم در میان دندان‌ها، انجام ارتودنسی است. ارتودنسی نیز همانند سایر امور مربوط به حوزه دندان‌پزشکی، نیاز به تجهیزاتی چون براکت، باند، سیم قوس دار و… دارد. امروزه استفاده از ارتودنسی رنگی بسیار رایج شده و شما می‌توانید از الاستیک‌ها و کش‌های رنگی استفاده کنید. کیفیت این کش‌های رنگی همانند سایر نوار‌های لاستیکی بوده و شما می‌توانید از هر رنگ آن بنابر سلیقه خود استفاده کنید.

ارتودنسی رنگی

توجه! صفر تا صد ارتودنسی دندان؛ از معرفی تا هزینه ارتودنسی

ارتودنسی رنگی؛ جلوه ای زیبا برای ارتودنسی دندان

همانطور که می‌دانید امروزه انجام ارتودنسی رنگی میان نوجوانان و کودکان رایج شده و توانسته طرفداران متعددی را به سمت خود جذب کند. شاید علت جذب مخاطبان برای استفاده از ارتودنسی رنگی به علت انتخاب رنگ مورد علاقه‌شان برای بریس‌های ارتودنسی است. امروزه به سبب تلاش دندان‌پزشکان، رنگ‌های متنوعی از کش ارتودنسی تولید شده و شما می‌توانید بر اساس سلیقه و ویژگی‌های ظاهری خود یکی از رنگ‌های موجود را انتخاب کنید. حتی شما می‌توانید چندین رنگ را انتخاب کرده و به صورت همزمان از آن‌ها استفاده کنید. کش‌های ارتودنسی به همراه براکت‌های فلزی در طول درمان، به دندان شما متصل شده و توسط لیگاتور ثابت می‌مانند. جالب است بدانید امروزه به علت وجود این کش‌های رنگی تمایل افراد برای استفاده از آن‌ها و انجام ارتودنسی افزایش یافته است؛ که همین امر می‌تواند ظاهری زیباتر برای شما خلق کرده و اعتماد به‌نفس را افزایش دهد.

انواع رنگ کش ارتودنسی

اگرچه انتخاب رنگ کش ارتودنسی به نظر مراجعه‌کننده و دندان‌پزشک وابسته است، اما شما می‌توانید پس از آشنایی با رنگ‌ها به بهترین شکل ممکن رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید.

  • افرادی که برای انتخاب میان رنگ کش‌های ارتودنسی دچار سردرگمی می‌شوند، می‌توانند کش‌های رنگین کمانی را انتخاب کرده و دنیایی از رنگ‌های مختلف را در سطح دندان خود به‌همراه داشته باشند.
  • استفاده از طیف وسیع رنگ آبی نیز طرفداران مخصوص به خود را داشته و می‌تواند به علت رنگ‌های تیره و روشن، نمای زیبایی را برای شما به وجود آورد. همچنین اگر رنگ چشم‌های شما آبی باشد، قطعاً میزان جذابیت کش‌های ارتودنسی افزایش می‌یابد.
  • امروزه برخی از افراد از جمله دختران رنگ‌های ساده و نود را دوست داشته و برای کش ارتودنسی خود نیز به دنبال انتخاب رنگ‌های این چنینی هستند. قطعاً رنگ صورتی نیز به علت قرارگیری در طیف رنگ‌های ساده، می‌تواند انتخاب خوبی برای دختران محسوب شود.

انواع رنگ کش ارتودنسی

پیشنهاد مطالعه: وسایل و تجهیزات ارتودنسی دندان؛ برای انجام ارتودنسی به چه تجهیزاتی نیاز است؟

نحوه انتخاب رنگ ارتودنسی

لازم به ذکر است باید حین انتخاب کش‌های ارتودنسی یا همان بریس از دقت بالایی برخوردار باشید؛ چرا که استفاده از نوع مناسب این کش‌ها می‌تواند علاوه‌بر حفظ سلامت دهان و دندان شما، دوره درمان ارتودنسی را نیز کاهش دهد. شما می‌توانید با استفاده از این کش‌ها، ظاهر دلخواه‌تان را ایجاد کنید. البته باید حین انتخاب به عواملی چون رنگ پوست، مو و چشم خود توجه داشته باشید تا میزان جذابیت کش‌های رنگی چندین برابر شود. برای مثال توجه به رنگ پوست می‌تواند تأثیر بسزایی در میزان جذابیت کش‌های ارتودنسی داشته باشد. اگر پوست شما سبزه یا تیره است، بهترین رنگ‌های کش ارتودنسی می‌توانند برای شما رنگ‌های طلایی، بنفش و آبی فیروزه‌ای باشد. همچنین اگر پوست شما روشن است، انتخاب رنگ‌های سرد چون نقره‌ای، آبی آسمانی، یاسی و صورتی روشن می‌توانند گزینه بسیار مناسبی محسوب شوند. البته توجه به فصل‌ها و انتخاب رنگ کش ارتودنسی نیز جذابیت‌های خاص خود را داشته و می‌تواند انتخابی متفاوت محسوب شود. برای مثال در فصول بهار و تابستان استفاده از رنگ‌های مرتبط همچون سبز، صورتی، آبی و… جذابیت خاصی دارد.

کدام افراد از ارتودنسی رنگی استقبال می کنند؟

از آنجا که بر اساس نظرات تمامی دندان‌پزشکان نوجوانان نیز می‌توانند برای انجام ارتودنسی اقدام کنند، قطعاً تجربه استفاده از کش‌های رنگی برای آن‌ها خاطره‌ای به‌یاد ماندنی و جذابی را به‌همراه خواهد داشت. با توجه به آنکه ممکن است برای برخی از افراد مدت زمان درمان دندان‌های آن‌ها کمی طولانی باشد، قطعاً باید با استفاده از تجهیزاتی چون کش‌های رنگی زیبایی دندان را افزایش داد که به افراد حس نامناسبی القا نشود. در نتیجه تمامی افراد می‌توانند بر اساس سلیقه خود از کش‌ها یا بریس‌های رنگی استفاده کنند.

کدام افراد از ارتودنسی رنگی استقبال می کنند؟

کدام رنگ های کش ارتودنسی مناسب نیستند؟

اگرچه ممکن است در وهله اول انتخاب رنگ کش ارتودنسی بسیار ساده به نظر برسد، اما باید بدانید استفاده از برخی رنگ‌ها اصلاً مناسب نبوده و می‌تواند مشکلاتی چون زردی دندان، پوسیدگی دندان یا تغییر رنگ را به‌همراه داشته باشد. کش‌های شفاف به علت نشان دادن مواد غذایی بین دندان‌های شما گزینه مطلوبی محسوب نشده و می‌توانند در طولانی مدت باعث تغییر رنگ دندان شوند. کش‌های سفید می‌توانند در صورت زردی دندان، آن را بسیار نمایان کرده و به راحتی تغییر رنگ دهد. کش‌های زرد نیز به علت تشابه با ساختار و رنگ زرد دندان‌ها می‌تواند سبب تشدید رنگ نامناسب دندان‌ها شوند. کش‌های سیاه نیز با گذشت زمان ممکن است دچار فرسایش شده و همانند باقی مانده مواد غذایی در میان دندان‌ها به نظر برسد. همچنین برخی از کش‌هایی با رنگ خاص از جمله رنگ‌های سبز یا قهوه‌ای نیز می‌توانند در نگاه افراد جذابیت نداشته و صرفاً همانند باقی مانده مواد غذایی جلوه کنند. در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم پس از انتخاب هر رنگ کش، سلامت و بهداشت دهان و دندان خود را در نظر داشته باشید تا کش بکار رفته در ارتودنسی تغییر رنگ نداده و ظاهری نامطلوب را برای شما ایجاد نکند.

کدام رنگ های کش ارتودنسی مناسب نیستند؟

بیشتر بخوانید: قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟ مشاهده جدول قیمت ارتودنسی

سخن پایانی

از آنجا که تمامی افراد ممکن است در هر سنی نیاز به انجام ارتودنسی داشته باشند، شما می‌توانید پس از کسب تأیید از دندان‌پزشک خود، از ارتودنسی رنگی استفاده کنید. جالب است بدانید روش درمانی مستقلی با این نام وجود نداشته و صرفاً واژه رنگی به تعدد رنگ‌های مورد استفاده در تجهیزاتی چون سیم، براکت، کش و… اطلاق می‌شود. با توجه به آنکه در این حوزه دو نوع ارتودنسی ثابت و متحرک وجود دارد، شما می‌توانید در ارتودنسی ثابت از این خدمات استفاده کنید.

تماس جهت مشاوره رایگان