همان‌طور که می‌دانید برای خلق یک لبخند زیبا وجود دندان‌های صاف و یکدست حرف اول را می‌زند. امروزه در سایه پیشرفت‌های روزافزون علم‌های گوناگون از جمله شاخه طب دندان‌پزشکی شاهد شکل‌گیری انقلاب بزرگی هستیم. ارتودنسی نامرئی یکی از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای به شمار می‌رود که افراد زیادی را متمایل به سمت خود کرده است چرا که از نظر ظاهری بسیار زیبا و عادی به نظر می‌آیند. آیا شما نیز می‌خواهید از ارتودنسی نامرئی برای مرتب کردن دندان‌های خود استفاده نمایید؟ حال برای آشنایی بیشتر باید بدانید که ارتودنسی نامرئی دارای چه مراحلی است و انواع آن چیست؟ بنابراین با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل‌تری درباره این نوع ارتودنسی دندان به دست آورید.

ارتودنسی نامرئی

توجه: ارتودنسی دندان؛ از سیر تا پیاز ارتودنسی – مزایا و معایب + هزینه و انواع آن

ارتودنسی نامرئی؛ راهکاری برای سلامت و زیبایی دندان ها

از جدیدترین درمان‌های موجود برای مرتب کردن دندان‌های نامنظم و مشکلات این چنینی ارتودنسی نامرئی یا الاینرهای شفاف را می‌توان نام برد. پلاک‌های ارتودنسی نامرئی برای کسانی که دوست ندارند دیگران متوجه قرار دادن پلاک روی دندان‌هایشان شوند بسیار ایده‌ال هستند. قالب‌های شفاف و پلاستیکی در این نوع درمان، کیفیت بسیار بالا و در عین حال از نظر ظاهری مناسب تلقی می‌شوند. بنابراین در چند سال اخیر طرفداران زیادی را به سمت خود جلب و رضایت افراد را به خود اختصاص داده است.

کسانی که مشکلات جزئی فک و دندان دارند در صورت مساعد بودن شرایط آن‌ها، الاینرهای شفاف می‌توانند برای حل مشکلات آن‌ها بسیار کمک‌کننده باشند. نامرتبی‌های جزئی‌تر امکان درمان بالاتری نسبت به مشکلات حادتر دارند از این رو بهتر است قبل از انجام آن تمام معاینات لازم را انجام دهید. همچنین به نسبت میزان مشکلات موجود، هزینه‌ی آن نیز به مراتب کمتر یا بیشتر خواهد بود.

انواع ارتودنسی نامرئی

دستگاه‌های ارتودنسی نامرئی همان‌طور که از نام آن مشخص است زمانی که بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود روی دندان‌ها مشاهده نمی‌شود. بنابراین در درمان ارتودنسی نامرئی هنگامی که بیمار دهان خود را باز کند یا با دیگران صحبت نماید پلاک‌های ارتودنسی نشان داده نمی‌شود. دیده نشدن سیم‌های ارتودنسی و دیگر مزایای این نوع درمان در چند سال اخیر تقاضا برای آن را را بیشتر کرده است. ارتودنسی نامرئی نیز در انواع مختلفی برای بیماران گوناگون با شرایط و سلیقه‌های متفاوت قابل انجام بوده و دانستن و شناخت آن‌ها خالی از لطف نیست.

اگر بخواهیم ارتودنسی نامرئی را در گروه‌های جداگانه معرفی کنیم سه دسته کلی را می‌توان نام برد که در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد. ارتودنسی شفاف برای تمام سنین قابل انجام بوده، اما تقاضای آن برای افراد بزرگسال به دلیل نامرئی بودن و قابلیت‌هایی که دارد بیشتر است. ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی لینکوال یا پشت دندانی و ارتودنسی متحرک یا الاینر شفاف انواع گوناگون ارتودنسی نامرئی به حساب می‌آیند. قابلیت برداشتن آن‌ها مهم‌ترین تفاوت موجود بین این سه نوع ارتودنسی است.

انواع ارتودنسی نامرئی

پیشنهاد مطالعه: انواع روش های ارتودنسی دندان؛ بررسی کامل انواع روش های این درمان دندانی

ارتودنسی سرامیکی

زمانی که از ارتودنسی دندان صحبت می‌کنید اولین تصور ذهنی هر شخصی همان براکت‌های سنتی و فلزی است که روی دندان‌ها قرار داده شده و قابل جابه جایی نیز نیست تداعی می‌شود. همچنین با این اوصاف سیم‌کشی دندان عامیانه‌ترین سیستمی است که افراد آن را به عنوان درمانی برای مرتب کردن دندان‌ها و برطرف شده مشکلات فکی می‌شناسند. براکت‌ها، بندها و سیم‌ها ساده‌ترین ابزارهای موجود برای انجام ارتودنسی دندان به شمار می‌روند. حال اگر از براکت‌های سرامیکی به جای فلزی استفاده شود آن را ارتودنسی سرامیکی می‌نامند که خود قابلیت‎‌های بسیار زیادی دارند.

بنابراین استفاده از پلاک‌های هم‌رنگ مینای دندان یا شفاف‌تر از آن به جای براکت فلزی علت نامگذاری این نوع ارتودنسی تلقی می‌شود. اوایل افراد مجبور بودند تنها از ارتودنسی فلزی برای مرتب‌کردن دندان‌های خود استفاده کنند که بعد از مدتی نیز به دلیل برخی مشکلات اقدام به بیرون کشیدن سیم‌های ارتودنسی می‌کردند. براکت‌های سرامیکی با توجه به ظاهر زیبا، رنگ مناسب و هماهنگ با دندان‌ها بسیاری از نارضایتی‌های افراد را کمتر و کم کم بیماران زیادی را به سمت خود جلب نمودند. لازم به ذکر است که ارتودنسی سرامیکی همانند ارتودنسی ثابت بوده و قابلیت جابه جایی و خارج‌ کردن را ندارد. بنابراین پیش از قرار دادن باید از تمام جوانب آن را بسنجید. با قرار گرفتن بریس ها در پشت دندان ها از دیده ها پنهان بوده و

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

آیا تا به حال چیزی درباره‌ی ارتودنسی پشت دندان یا ارتودنسی لینگوال شنیده یا دیده‌اید؟ تفاوت این نوع ارتودنسی با ارتودنسی معمولی در چیست و کدام بهتر خواهد بود؟ وظیفه تمامی انواع ارتودنسی‌های دندان برطرف کردن مال اکلوژن‌ها، هماهنگ و صاف کردن دندان‌ها و برطرف کردن برخی مشکلات دیگر دهان و دندانی است. ارتودنسی پشت دندانی همان‌طور که حدس می‌زنید با قرار گرفتن در پشت دندان‌ها به عنوان یک ایده و راه درمانی فوق‌العاده پیشنهاد می‌شود. هر چند هزینه درمان ارتودنسی لینگوال بیشتر از ارتودنسی معمولی است اما به نسبت مزایا و قابلیت‌های آن به صرفه‌تر و با کیفیت‌تر خواهد بود.

ارتودنسی لینگوال از دسته ارتودنسی‌های نامرئی به حساب می‌آید زیرا با قرار گرفتن در پشت دندان‌ها همانند ارتودنسی شفاف قابل دیدن نیستند. ارتودنسی لینگوال نیز مانند ارتودنسی معمولی از همان ابزارهای معمولی برای درمان استفاده می‌کنند اما تنها تفاوت آن در مخفی بودن آن است چرا که کسی متوجه وجود آن در درون دهان شما نخواهد شد.

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

ارتودنسی متحرک یا الاینر شفاف

با کشف ارتودنسی متحرک یا الاینرهای شفاف بزرگ‌ترین انقلاب در زمینه درمان ارتودنسی دندان رخ داد. ابزارهای موجود در این درمان متشکل از دو نوع آتل پلاستیکی و شفاف است که با شرایط دهان و دندان بیمار بسیار متناسب و سازگار هستند. اوایل نصب الاینرهای شفاف تا زمانی که دندان‌ها به وجود آن‌ها عادت کنند به صورت بسیار خفیف و تدریجی با حرکت دادن دندان‌ها به دندان‌ها فشار وارد می‌شود اما این امر طبیعی بوده و نیاز به نگرانی شدن نیست.

همچنین با قرار دادن الاینرهای شفاف یا ارتودنسی متحرک بیمار می‌تواند بدون هیچ‌گونه محدودیتی دندان‌های خود را مسواک بزند چرا که دستگاه‌های آن مانعی برای بهداشت دهان و دندان بیمار نمی‌شوند. ارتودنسی نامرئی در واقع اصلاح و ترمیم استخوان فک و دندان است که ابزارها و دستگاه‌های آن با چشم به راحتی قابل مشاهده نیست. نتایج به دست آمده از هر کدام از ارتودنسی‌ها ممکن است با هم یکسان باشد اما از نظر راحتی ارتودنسی نامرئی بهتر و در مقابل هزینه بیشتر و زمان بیشتری نیز احتیاج دارد تا بهبود کامل حاصل شود. بنابراین می‌توان گفت الاینرهای شفاف جایگزین خوبی برای ارتودنسی‌های ثابت هستند که علاوه بر مزایای ارتودنسی ثابت، قابلیت جابه جایی نیز دارند.

ارتودنسی متحرک یا الاینر شفاف

مراحل ارتودنسی نامرئی دندان

ارتودنسی نامرئی نیز برای انجام نیاز به گذراندن برخی مراحل دارد که این مراحل حدوداً برای تمامی افراد یکسان بوده و تنها گاهی بسته به شرایط بیمار کمی متفاوت خواهد بود. حال گام به گام مراحل انجام ارتودنسی شفاف را دنبال می‌کنیم:

مرحله اول

متناسب با اندازه فک و دندان‌های بیمار در قدم اول از دهان بیمار یک قالب‌گیری انجام می‌شود.

مرحله دوم

در این مرحله بعد از عکس‌برداری از دندان آن را به کمک کامپیوتر و سیستم‌های مخصوص به صورت سه بعدی در آورده و شبیه سازی می‌کنند. سپس تمامی حرکت‌های مخصوصی که لازم است یک دندان طبیعی داشته باشد را به دندان‌های طراحی و مدل سازی شده می‌دهند تا بتواند به راحتی حرکت کند. زمانی که حرکت‌های مورد نیاز برای دندان را به طرح اصلی دادند سپس آن را از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهند و وضعیت آن را در مقایسه با ابتدا مقایسه می‌کنند. یکی‌یکی دندان‌ها را با قرار دادن قالب بر روی آن‌ها منطبق کرده و در صورت وجود انحراف آن را اصلاح و بازسازی می‌کنند. همچنین میزان حرکت هر یک از آن را مشخص می‌کند، مثلاً برخی دندان‌ها باید حدود 3 میلی‌متر حرکت داشته باشند.

مرحله سوم

در این گام تمامی این شبیه سازی‌ها را به یک پرینتر سه بعدی دستور داده تا به همان شکل آن را انجام دهد. سپس پرینتر این مرحله سه بعدی را پرینت گرفته و متناسب با دستورات داده شده از روی آن پلاک متحرک را می‌سازند. دندان پزشک نیز پلاک‌های آماده شده برای هر بیمار را روی دندان‌هایشان قرار می‌دهد. پلاک‌ها در چندین مرحله پیاپی پرینت گرفته و به بیمار تحویل داده می‌شود، بنابراین اگر قرار باشد پلاک‌ها طی 10 مرحله انجام شود هر 10 پلاک به بیمار داده خواهد شد. لازم به یادآوری است که تعداد مراحل به میزان مشکلات و ناهنجاری‌های دندان بیمار بستگی دارد.

مراحل ارتودنسی نامرئی دندان

بیشتر بخوانید: مراحل ارتودنسی دندان؛ بررسی قدم به قدم انجام ارتودنسی + راهکار کوتاه کردن پروسه درمانی

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی دندان نیز مانند هر نوع درمان دیگری در کنار مزایا، معایبی نیز دارد که باید آن را شناخته و پیش از انجام آن‌ها را در نظر بگیرید. اکنون به برخی از مزایای ارتودنسی نامرئی اشاره می‌کنیم:

 • ارتودنسی نامرئی نیز مانند ارتودنسی متحرک هنگام غذا خوردن قابلیت جابه جایی داشته و می‌توان به راحتی آن را به هنگام غذا خوردن از دهان خارج کرد.
 • ابزار ارتودنسی نامرئی با چشم قابل دیدن نیست به همین دلیل برای کسانی که علاقه ندارند ابزارهای آن دیده شود بسیار مناسب خواهد بود.
 • زمانی که در شرایط خاص و حساس اجتماعی قرار دارید نیز می‌توانید برای مدت کوتاه پلاک‌ها را از روی دندان بردارید.
 • ارتودنسی نامرئی رعایت بهداشت و دهان را آسان‌تر می‌کند و هنگام مسواک زدن به راحتی می‌توانید تمامی محیط دهان را به راحتی تمیز نمایید.

اکنون برخی از معایب ارتودنسی نامرئی را برای شما بیان خواهیم کرد:

 • مراحل لابراتوری و پیچیده ی ارتودنسی نامرئی سبب گران قیمت‌تر شدن آن نسبت به دیگر انواع ارتودنسی شده است. هزینه لابراتور در خارج از ایران بسیار بیشتر از ایران وجود دارد اما باز هم هزینه کارهای دیجیتالی و کار با پرینتر سه بعدی آن را گران قیمت می‌کند. علاوه بر آن مواد مصرفی برای پرینت سه بعدی نیز بالا بوده و در کنار آن حق‌الزحمه دندان‌پزشک نیز اضافه خواهد شد.
 • مراحل آماده‌سازی و ارسال کار از خارج از کشور برای لابراتورهای داخل ایران حدود 2 ماه زمان لازم دارد. همچنین مشکلات تکنیکی و حساسیت‌های زیادی را در این زمان تجربه خواهد کرد.
 • پلاک‌های شفاف و شیشه‌ای ارتودنسی نامرئی این امکان را ندارد که تمامی حرکات دندانی را به خوبی و بدون نقص انجام دهد. محدودیت تکنیکی سبب می‌شود برخی دندان‌ها مانند دندان نیش نتواند به درستی چرخش داشته باشد.

جهت برطرف کردن این مشکل از اتچمنت که با مواد کامپوزیت ساخته می‌شود برجستگی‌هایی ایجاد می‌کنند که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

پیشنهاد مطالعه: بررسی جامع مزایا و معایب ارتودنسی دندان + راهکار جلوگیری از عوارض ارتودنسی

مراقبت از ارتودنسی نامرئی

برای حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان و همچنین بالا رفتن ماندگاری و طول عمر ارتودنسی نامرئی مراقبت و نگهداری از آن بسیار مهم و اساسی است. اگر به دنبال یک لبخند و ظاهری زیبا هستید و به آن اهمیت می‌دهید برای مشکلات دندانی خود ابتدا به دندان‌پزشک مراجعه و درباره چگونگی انجام ارتودنسی اطلاعات به دست آورید. علاوه بر آن باید راه‌های مراقبتی بعد از انجام ارتودنسی را نیز به طور کامل بدانید تا با مراقبت از آن زیبایی را دو چندان نمایید. ارتودنسی تنها یک نوع نیست بنابراین، برای هر نوع روش‌های متفاوتی را مورد استفاده قرار می‌دهند. ارتودنسی نامرئی برای افرادی که دچار ناهماهنگی‌های جزئی دندان و استخوان فک هستند بسیار مناسب خواهد بود. همچنین در کنار آن مراقبت از دندان‌های ارتودنسی شده می‌تواند به اندازه انجام آن مهم باشد. حال به برخی از این مراقبت‌های بعد از انجام ارتودنسی نامرئی اشاره خواهیم کرد:

 • رعایت کردن بهداشت دهان و دندان را بسیار جدی بگیرید.
 • قبل و بعد از انجام ارتودنسی تمامی جلسات مشخص شده برای معاینه را به طور منظم بروید.
 • بعد از آموزش توسط متخصص مورد نظر از نخ دندان به درستی استفاده نمایید.
 • استفاده از دهانشویه‌های مخصوص دندان‌های ارتودنسی شده را برای از بین بردن میکروب‌های داخل دهان فراموش نکنید.
 • بلال، ته دیگ، آجیل، غذاهای سفت و… را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • طریقه مسواک زدن درست دندان‌های ارتودنسی شده را یاد بگیرید و حداقل روزی 2 بار دندان‌های خود را مسواک بزنید.

مراقبت از ارتودنسی نامرئی

چه کسانی می توانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند؟

چه کسانی کاندیدهای مناسبی برای انجام ارتودنسی نامرئی هستند؟ هر کسی نمی‌تواند برای ارتودنسی نامرئی فرد ایده‌الی باشد و باید پیش از انجام آن توسط متخصص به صورت دقیق معاینه شود. دندان‌پزشک می‌تواند سپس نظر خود را درباره مناسب بودن یا نبودن آن به بیمار اعلام کند در صورت مناسب نبودن روش دیگری را به او پیشنهاد کند. افرادی که می‌توانند ارتودنسی نامرئی را انجام دهند به شرح زیر هستند:

 • افرادی که فاصله بین دندان‌هایشان از حد طبیعی بیشتر است.
 • افرادی که دندان‌هایشان بیش از حد به یکدیگر نزدیک و چسبیده باشند.
 • افرادی که تراکم دندانی بالا و شلوغی دارد.
 • افرادی که تمامی فضای دهانشان پر شده و دیگر فضای مناسب و کافی برای دندان‌ها باقی نمانده است.
 • افرادی که دندان‌های کج و ناهماهنگی دارند.
 • در صورتی که دندان‌های یکی از فک‌ها از دیگری جلوتر یا عقب‌تر باشند.
 • زمانی که دندان‌های دو فک بالا و پایین روی هم تراز نشده و هم محور نیستند.

افرادی که از ازتودنسی نامرئی استفاده می‌کنند و کاندیدهای مناسبی برای آن به شمار می‌روند تنها یک الی پنج میلی‌متر دندان‌هایشان تغییر موقعیت خواهند داد. بنابراین بهتر است یک متخصص ماهر در این زمینه بیمار را معاینه کند تا بتواند به راحتی تصمیم خود را درباره درمان بگیرد.

چه کسانی می توانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند؟

چرا الاینر شفاف بهترین نوع ارتودنسی نامرئی است؟

بسیاری از بیماران زمانی که درباره بهترین نوع ارتودنسی نامرئی از دندان‌پزشک سوال می‌پرسند به این پاسخ می‌رسند که الاینرهای شفاف بهترین نوع آن به شمار می‌رود. حال باید بدانیم که دلیل بهتر بودن آن نسبت به دیگر انواع ارتودنسی‌های نامرئی در چیست؟ الاینر شفاف یکی از جدیدترین پیشرفت‌های تکنولوژی در علم دندان‌پزشکی در چند سال اخیر بوده که قابلیت‌های بسیاری را به خود اختصاص داده است. حرکت دادن راحت دندان‌ها، تزار شدن فک بالا و پایین، نامرئی بودن، قابلیت جابه جایی و… در کنار ظاهر بسیار زیبا و کیفیت آن بر خاص بودن آن افزوده‌اند.

بنابراین اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید براکت‌های فلزی روی دندان‌هایتان قابل رویت نباشد می‌توانید از ارتودنسی با الاینرهای شفاف بهره بگیرید. الاینرهای شفاف کاملاً شبیه دندان‌های طبیعی شما بوده و تنها جنس آن پلاستیکی است و از نظر ظاهری مانند براکت‌های فلزی نیست. هنگامی که قالب بر روی دندان قرار داده می شود با وارد کردن مقداری فشار بر روی دندان‌ها سبب تغییر موقعیت دندان‌ها و در نتیجه به تدریج سبب مرتب شدن آن خواهد شد.

ارتودنسی نامرئی بهتر است یا ثابت؟

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که می‌توان وجود داشت این خواهد بود که آیا ارتودنسی نامرئی بهتر است یا ثابت؟ ناهماهنگی‌ها و مشکلات جزئی دندان و استخوان‌های فک با بسیاری از روش‎‌های موجود در علم دندان‌پزشکی قابل برطرف شدن هستند اما ارتودنسی دندان معروف‌ترین راه حل آن تلقی می‌شود. ارتودنسی دندان به طور کلی در دو گروه سنتی و با براکت‌های فلزی و ارتودنسی نامرئی جای می‌گیرد که خود انواع گوناگون و مزایا و معایبی دارند. حال اگر بخواهیم بین این دو یکی را انتخاب کنیم کدام یک بهتر خواهد بود؟

چنانچه به طور دقیق مزایا و معایب هر یک از این دو گروه را بشناسید در تصمیم گیری دچار تردید نمی‌شوید چرا که شما به دنبال خلق لبخندی زیباتر و بهتر هستید. سالیان سال افراد تنها براکت‌های فلزی و نقره‌ای رنگ را برای صاف و مرتب کردن دندان‌های خود می‌شناختند و مشکلات زیادی را نیز در این راستا برطرف نموده است. همچنین تا اسم ارتودنسی به گوشتان می‌رسد اولین چیزی که به دهن هر فردی می‌رسد همان نوع سنتی و فلزی آن خواهد بود. بنابراین هر چند ارتودنسی نامرئی می‌تواند قابلیت‌های بیشتری نسبت به ارتودنسی فلزی و ثابت داشته باشد اما باز هم نمی‌تواند به طور کلی جایگزین ارتودنسی ثابت شود.

ارتودنسی نامرئی بهتر است یا ثابت؟

ارتودنسی نامرئی متحرک کدام عارضه ها را از بین نمی برد؟

ارتودنسی دندان مانند هر روش درمانی برای برخی عارضه‌ها بسیار اثربخش و برای برخی دیگر چندان کاربرد نخواهد داشت. بنابراین آیا ارتودنسی نامرئی نیز چنین است؟ کدام عارضه‌ها به کمک ارتودنسی نامرئی از بین نمی‌روند و باید راه‌حل دیگری را برای درمان در نظر گرفت؟

 • فرم‌های دندانی خاص

کسانی که دندان‌هایشان به شکل‌های خاصی هستند نمی‎‌توانند برای ارتودنسی نامرئی کاندیدهای مناسبی باشند زیرا الاینرها نمی‌توانند به خوبی در جایگاه خود قرار بگیرند. دندان‌های خیلی کوچک یا بزرگ، گرد، کوتاه، بلند و… فرم‌های خاصی از دندان هستند که نمی‌توان برای آن‎‌ها از ارتودنسی نامرئی استفاده نمود. بنابراین چنانچه دندان‌پزشک موردی از این موارد را در بین بیماران خود ببیند ارتودنسی نامرئی راذ از بین گزینه‌ها خارج خواهد کرد.

 • برخورداری از موقعیت دندانی نامناسب

دندان‌ها بر اثر فشار یا شلوغی زیاد  به مرور زمان از جای اصلی خود خارج شده و محیط دهان را نامرتب می‌کنند و حتی برخی از آن‌ها کج شده و می‌چرخند. ارتودنسی نامرئی می‌تواند دندان‌هایی که کمتر از 20 درجه چرخیده باشند را اصلاح کند اما بیشتر از آن به کمک ارتودنسی نامرئی قابل درمان نخواهد بود.

 • زیاد بودن فاصله بین دندان‌ها

از بین بردن فاصله بین دندان یکی از مشکلاتی است که به کمک ارتودنسی نامرئی قابل برطرف شدن است اما برای کسانی که فاصله دندانی زیادی دارند نمی‌تواند مفید باشد. بنابراین برای فواصل دندانی زیاد بهتر است از ارتودنسی ثابت استفاده شود.

 • اکستروژن و اینتروژن

فرورفتگی یا بیرون زدگی دندان یا به عبارت دیگر همان دو اصطلاح معروف در ارتودنسی دندان اکستروژن و اینتروژن از دیگر مشکلاتی است که نمی‌توان از ارتودنسی نامرئی استفاده نمود. زمانی که دندان‌ها در موقعیتی پایین‌تر از سایر دندان‌ها قرار بگیرد یا دندان‌ها به صورت نهفته و نیمه نهفته باشد سبب فرورفتگی دندان خواهند شد. همچنین بیرون زدگی دندان نیز زمانی که برخی از دندان‌ها در مقایسه با دیگری بلندتر باشد اتفاق می‌افتد.

ارتودنسی نامرئی متحرک کدام عارضه ها را از بین نمی برد؟

هزینه ارتودنسی نامرئی در کلینیک لبخند درمان

هزینه یک فاکتور بسیار مهم برای انتخاب یک روش درمانی مانند ارتودنسی دندان محسوب می‌شود. همان‌طور که اشاره شد هزینه ارتودنسی نامرئی به دلایل مختلف نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها بیشتر بوده و پیش از انجام آن به طور دقیق از میزان آن باید مطلع شوید. هر چند نمی‌توان به طور دقیق آماری را مشخص کرد چرا که متناسب با مشکلات بیمار و برخی عوامل دیگر مقدار آن کم و زیاد خواهد شد. هزینه ارتودنسی نامرئی در کلینیک لبخند درمان نیز به نسبت مناسب و برای هر فرد بعد از معاینات لازم به طور قطعی توسط متخصص اعلام می‌گردد.

شدت ناهنجاری، نوع روش درمان، سن بیمار، میزان همکاری بیمار با ارتودنتیست، بیمه، هزینه‌های جانبی و…  از جمله عوامل موثر بر هزینه نهایی ارتودنسی نامرئی هستند. همچنین شما می‌توانید با تماس به کلینیک لبخند درمان از میزان هزینه تقریبی آن آگاه شده و درباره آن تصمیم بگیرید.

هزینه ارتودنسی نامرئی در کلینیک لبخند درمان

کلام آخر…

زیبایی یکی از خواستار بدون انکار بشریت به حساب می‌آید و لبخند زیبا یکی از معیارهای اصلی برای زیباتر شدن است. امروزه با ترقی روزافزون علوم مختلف و همچنین طب دندان‌پزشکی هر گونه ترمیم زیبایی برای دندان‌ها نیز قابلیت انجام دارد. ارتودنسی دندان یک روش درمانی برای صاف و مرتب کردن دندان‌های نامرتب از قدیم وجود داشته که به مرور زمان به صورت پیشرفته‌تر برای بیماران مفید واقع شده است. ارتودنسی نامرئی از پیشرفته‌ترین نوع ارتودنسی در حال حاضر به شمار می‌رود. کسانی که دوست ندارند بعد از قراردادن براکت‌ها دیگران متوجه آن‌ها شوند این روش می‌تواند بسیار ایده‌ال باشد.

سوالات متداول

 1. آیا سن می‌تواند بر روی هزینه ارتودنسی نامرئی اثر بگذارد؟

به طور کلی درمان در سنین پایین‌تر راحت‌تر و در نتیجه هزینه آن نیز کمتر خواهد بود و این موضوع برای تمامی روش‌های ارتودنسی یکسان است. استخوان فک و دندان به مرور زمان رشد کرده و تغییراتی را به وجود آورد و سبب محکم و غیر قابل تغییر شدن آن شود. بنابراین چنانچه این درمان در سنسن کم انجام شود تلاش کمتر و در نتیجه هزینه کمتری نیز خواهد داشت.

 1. آیا میزان و شدت ناهنجاری می‌تواند بر روی هزینه نهایی تاثیرگذار باشد؟

زمانی که درمان برخی از بیماران جزئی است زمان و انرژی کمتری نیاز خواهد بود تا درمان انجام شود اما هر چه شدت بیماری بیشتر می‌شود زمان بیشتری را نیز می‌خواهد. بنابراین مسلماً شدت ناهنجاری می‌تواند بر روی بیشتر یا کمتر شدن هزینه تفاوت ایجاد کند.

 1. کاندیدهای مناسب برای انجام ارتودنسی نامرئی چه کسانی هستند؟

ارتودنسی نامرئی به طور قطع برای افرادی که دارای مشکلات فک و دهان جرئی و متوسط هستند مناسب خواهد بود.

 1. درمان ارتودنسی نامرئی چقدر زمان لازم دارد؟

طول درمان ارتودنسی نامرئی بسته به هر بیمار بر اساس میزان ناهنجاری و مشکلاتی که دارد متفاوت خواهد بود و نمی‌توان زمان دقیقی را مشخص کرد. طبق آمار و ارقام های موجود به طور متوسط حدوداً 13 الی 14 ماه برای رسیدن به نتیجه دلخواه زمان نیاز دارد.

 1. آیا ارتودنسی نامرئی بازگشت نیز دارد؟

احتمال نتیجه نامطلوب و بازگشت در هر درمانی وجود دارد اما در ارتودنسی نامرئی در صورتی که تمامی فاکتورها به درستی بررسی شده و توسط یک متخصص ماهر انجام شود احتمال بازگشت آن صفر خواهد شد.

تماس جهت مشاوره رایگان