آیا باید دندانپزشک را از بیماری‌ها زمینه‌ای خود، مانند فشار خون بالا آگاه کنم؟ این بیماری تاثیری در روند درمان دندان ها دارد؟

هنگام مراجعه به دندانپزشک لازم است تاریخچه‌ای از بیماری‌های سیستیمیک خود مانند فشار خون بالا را به دندانپزشک اطلاع بدهید. البته در مطب ها و کلینیک های حرفه ای دندانپزشکی، حتما هنگام تشکیل پرونده، پرسش‌هایی درباره سابقه بیماری‌ها و حساسیت های شما پرسیده خواهد شد که لازم است با دقت و درستی به آن‌ها پاسخ بدهید.

آیا داروهایی بیماران قلبی، ممکن است در درمان های دندانپزشکی مشکل ساز باشند؟

داروهای مربوط به بیماری های قلبی، به ویژه داروهایی که خاصیت ضد انقعاد خون دارند، خطر خونریزی طولانی مدت پس از درمان های دندانپزشکی را افزایش می‌دهند. اگر از این داروها استفاده می‌کنید باید پیش از آغاز درمان، دندانپزشک خود را از این موضوع آگاه کنید. به خاطر داشته باشید که باید از قطع خودسرانه داروهای ضد انعقاد خون یا هر داروی دیگری اجتناب کنید و پیش از قطع مصرف دارو با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 

آیا راهی برای جلوگیری از پوسیدگی و خراب شدن دندان ها با افزایش سن وجود دارد یا این آسیب‌ها اجتناب ناپذیر هستند؟

این یک تصور اشتباه است چراکه با رعایت بهداشت دهان و انجام چکاب های به موقع دندانپزشکی می‌توانید از بسیاری آسیب ها و بیماری های دندان و لثه پیشگیری کنید و یا در مراحل اولیه، آن ها را درمان کنید.

 

آیا جرم گیری دندان کاری است که به مینای دندان ها آسیب می‌رساند؟

اگر پلاک دندانی روزانه با مسواک و نخ دندان از روی دندان ها و لثه برداشته نشود بعد از مدتی به رسوبات آهکی سفید، زرد یا تیره رنگی تبدیل می‌شود که با مسواک قابل برداشتن نیست، برای برداشتن این رسوبات یا به اصطلاح جرم دندان، لازم است که جرم گیری انجام شود. جرم‌هایی که در بالای لثه بر روی دندان ها تشکیل می‌شوند، در بیشتر موارد قابل مشاهده هستند اما جرم‌هایی که در نواحی زیر لثه تشکیل می‌شوند، خطرناک هستند. جرم گیری دندان، در صورتیکه توسط دندانپزشک حاذق انجام شود، نه تنها خطری ندارد بلکه ضروری هم هست.

 

بهترین مسواک برای تمیز کردن دندان ها چه ویژگی هایی دارد؟

یک مسواک مناسب، باید سری متناسبی داشته باشد. منظور از سری متناسب این است که ابعاد و ارگونومی آن به صورتی باشد که به آساني به تمام نقاط دهان، دندان‌ها و لثه دسترسی پيدا کند. دسته مسواک هم بايد به اندازه کافی بلند و پهن باشد تا به آسانی در دست گرفته شود. برس مسواک بايد از نايلون نرم و داراي انتهاي گرد باشد تا در لثه ایجاد آسیب نکند.

 

آیا همان‌طور که می‌گویند مسواک باید هر چند وقت یک بار تعویض شود، سری مسواک برقی هم نیاز به تعویض دارد؟

مسواک های معمولی را باید هر سه ماه یک بار تعویض کنید. این اصل درباره مسواک های برقی هم صدق می‌کند. یعنی بهتر است هر سه ماه یک بار سری مسواک برقی خود را تعویض کنید.

 

آیا جویدن آدامس برای دندان ها ضرر دارد؟

جویدن آدامس‌های بدون قند یا به اصطلاح شوگر فری، به خصوص پس از یک وعده غذایی، می‌تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها مفید باشد. چراکه محیط دهان پس از غذا خوردن خاصیت اسیدی پیدا می‌کند و این شرایط، بهترین محیط برای پوشیدگی دندان ها را فراهم می‌کند اما آدامس‌های بدون قند خاصیت اسیدی این محیط را خنثی می‌کنند.

تماس جهت مشاوره رایگان