کلینیک دندانپزشکی کودکان (اطفال) شبانه روزی در غرب تهران [فوق تخصص خوب]

سلامت دهان و دندان از جمله موارد بسیار مهمی است که از همان دوران کودکی بایستی مورد توجه قرار گیرد. بر همین اساس بعد از رویش اولین دندان ها در کودک بهتر است به مراکز دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید. اغلب کودکان نسبت به محیط دندانپزشکی دچار ترس و استرس شده و مانع از معاینه و انجام خدمات دندانپزشکی می‌شوند.

با انتخاب بهترین دندانپزشکی اطفال می‌توان این مشکل را برطرف کرد. در این مراکز با همکاری مجرب‌ ترین دندان پزشک کودکان کلیه معاینات و چکاپ های دوره‌ای دهان و دندان کودکان به بهترین وجه ممکن انجام می‌گیرد. ابتدا مهم‌ ترین ویژگی های بهترین دندانپزشک کودکان را مد نظر قرار می دهیم سپس خدماتی که توسط بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان شبانه روزی ارائه می‌شود را مورد شرح و بررسی قرار دهیم.

بدون مراقبت دندانپزشکی مناسب، کودکان با پوسیدگی دهان و بیماری مواجه می شوند که می تواند یک عمر درد و عوارض ایجاد کند. پوسیدگی دندان در دوران کودکی – یک بیماری عفونی – در کودکان 5 برابر بیشتر از آسم و 7 برابر بیشتر از تب یونجه شایع است. حدود 1 نفر از 5 (20%) کودک 5 تا 11 ساله حداقل یک دندان پوسیده درمان نشده دارند.

دندان پزشکی اطفال

ما  در کلینیک دندان پزشکی شبانه روزی لبخند درمان با همکاری دندانپزشکان با تجربه کودکان و فراهم آوردن محیطی آرام و بدون ترس برای فرزندان شما آماده خدمت رسانی به شما بزرگواران هستیم. لبخند درمان به عنوان بهترین کلینیک دندان پزشکی اطفال تهران و بهترین دندانپزشکی اطفال غرب تهران بصورت ۲۴ ساعته آماده ارائه انواع خدمات رمانی کودکان به شما عزیزان و فرزندانتان میباشد.

پخش ویدیو

همه چیز درباره دندانپزشکی اطفال و کودکان

دندانپزشکی اطفال، بخشی از دندان‌پزشکی است که به مراقبت و درمان دندان‌ها و مشکلات دهانی کودکان اختصاص دارد. اصطلاح دندان‌ پزشکی کودکان به‌ طور عمومی به درمان مشکلات دندانی کودکان از زمان پدید آمدن دندان‌های اولیه تا زمان رشد و تکامل دندان‌های دائمی اطلاق می‌شود. متخصصین دندان‌پزشکی، پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه دندان‌پزشکی، آموزش‌های تکمیلی در زمینه‌های مرتبط با مراقبت از دندان‌های کودکان و تجربیات کاری در این حوزه را کسب می‌کنند. برخی از وظایف متخصصین دندان ‌پزشکی اطفال عبارتند از:

 • بررسی و تشخیص مشکلات دندانی کودکان : این شامل بررسی دندان‌های شیری و دائمی، تشخیص خرابی، عفونت و سایر مشکلات مرتبط با دندان‌ها و لثه‌ می‌شود.
 • ترمیم‌ دندان :  ترمیم دندان شامل جراحی های کوچک، پر کردن دندان‌ها و قرار دادن پوشش‌های محافظ برای دندان‌ها (مثل سد لثه) است.
 • مراقبت‌ و پیشگیری : سلامت و زیبایی دندان ها در بزرگسالی ارتباط مستقیمی با مراقبت و نگهداری آنها در سنین کودکی دارد. بر همین اساس والدین بایستی نسبت به سلامت و بهداشت دهان و دندان کودک خود توجه لازم را داشته باشند. مراجعه منظم به بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان در تهران و انجام چکاپ های منظم ماهانه و سالانه از مهم‌ترین اقدامات جهت سلامت دندان های کودک به شمار می‌آید.

  در این مراکز متخصص دندانپزشک اطفال بعد از انجام معاینات توصیه های لازم را نیز به والدین و کودک ارائه می‌دهد. به عنوان مثال والدین نباید از قاشق استفاده شده خود برای تغذیه کودک استفاده کنند. چراکه بزاق دهان بزرگسالان یکی از عوامل مهم پوسیدگی دندان در کودکان است.

 • درمان ارتودنسی : ارتودنسی دندان شامل اصلاح مشکلات دندان، دندان های جلو آمده، فرسایش دندان‌ها و مشکلات دیگری از این دست می‌شود.

همچنین، متخصصان دندان‌ پزشکی اطفال باید با تکنیک‌های خاص و مهارت‌های ارتباطی مناسب با کودکان آشنا باشند، زیرا کودکان ممکن است اضطراب و نگرانی داشته باشند و برخورد صحیح و مهربانانه می‌تواند تجربه‌ی مثبت‌تری را در ذهن آن‌ها ایجاد کند.

ویژگی های دندانپزشک کودک

بهترین دندانپزشک کودکان در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

دندانپزشک کودکان همانطور که از نامش پیداست در حوزه درمان بیماری های دهان و دندان کودکان تخصص داشته و فعالیت می‌ کند. بر همین اساس برای معالجه و درمان دندان های کودک بایستی در وهله اول به یک دندانپزشکی شبانه روزی کودکان معتبر مراجعه کرد. در اغلب این مراکز از بهترین دندانپزشکان اطفال برای همکاری بهره گرفته می‌شود. یک دندانپزشک اطفال متبحر و با تجربه ضمن برخورداری از تخصص دندانپزشکی توانایی برقراری ارتباط با کودکان را نیز دارد.

داشتن ارتباط صحیح دندانپزشک تا حد زیادی اضطراب و استرس کودک را کاهش داده و این امر زمینه را برای معاینه کامل دهان و دندان فراهم می‌کند. علاوه بر این محیط دندانپزشکی اطفال شبانه روزی نیز نقش مهمی در آرامش کودک ایفا می‌کند. فضای سرگرم کننده و در عین حال جذاب دندانپزشکی باعث می‌شود تا کودک ترس و استرس را فراموش کرده و آرام باشد.

بنابراین با انتخاب بهترین کلینیک و دندانپزشک اطفال می‌توان خاطره جذاب و شیرینی را در ذهن کودک ثبت کرد.‌ همچنین جهت انجام چکاپ های ماهانه و سالانه دندانپزشکی برای کودک دیگر با چالشی روبرو نخواهید شد. چرا که کودک توانسته است به دندانپزشک خود اعتماد کرده و از این پس روند درمان به راحتی طی خواهد شد. ویژگی‌های دیگر یک متخصص دندانپزشکی اطفال خوب عبارتند از:

 • استقبال خوب : دندانپزشک اطفال باید دارای شخصیت گرم و جذاب باشد تا بتواند ترس و استرس کودک را کاهش داده و تجربه خوشایندی را برای او به ارمغان آورد. برای اطمینان حاصل کردن از آرامش کودک، می‌توانید چند روز قبل از مراجعه به دندان‌پزشک با کودک خود به مطب دندان‌پزشک مراجعه کنید.
 • مثبت بودن : دندانپزشک باید به کودک نشان دهد که مراقبت از دهان و دندان چقدر مهم است و اهمیت این مراقبت‌ها را به طور کامل برای او توضیح دهد. ایجاد نگرش مثبت نسبت به مراقبت از دندان‌ها می‌تواند باعث شود که کودکان به صورت مسئولانه و با انگیزه از دندان‌های خود مراقبت کنند.
 • صبوری : متخصص دندان ‌پزشکی اطفال باید بسیار صبور باشد و توانایی مدیریت ترس و اضطراب کودکان را داشته باشد. ممکن است نشستن آرام کودکان زیر دست دندان‌پزشک برای آنها دشوار باشد و به همین دلیل، صبر و حوصله دندان‌پزشک اطفال بسیار مهم است.
 • خلاقیت : دندان‌پزشک اطفال باید همیشه روش‌های جدید و خلاقانه‌ای برای آرام کردن کودکان داشته باشد. ایجاد تجربه‌ای مثبت و لذت‌ بخش برای کودکان با استفاده از خلاقیت می‌تواند به ایجاد رابطه مثبت بین دندان‌پزشک و کودکان کمک کند.
 • شفافیت در درمان : دندان‌پزشک باید به نیازها و نگرانی‌های کودک گوش دهد و روند درمان را برای والدین و کودک به خوبی توضیح دهد.
 • تخصص : دندان‌پزشک اطفال باید تخصص و تجربه کافی در زمینه درمان کودکان داشته باشد و دوره‌های خاص دندانپزشکی کودکان را گذرانده باشد.

دندان‌پزشک اطفال با داشتن این ویژگی‌ها می‌تواند بهترین مراقبت‌های دندانی را به کودکان ارائه دهد و تجربه‌ای مثبت و بدون استرس را برای آنها فراهم کند. به یاد داشته باشید که انتخاب یک دندان‌پزشک اطفال خوب بسیار مهم است و می‌تواند تأثیر مهمی بر سلامت دندان‌های کودکان داشته باشد. 

چگونه روحیه کودکان را در زمان مراجعه به دندان پزشک بالا ببریم؟

روحیه کودکان در زمان مراجعه به دندان پزشکی اطفال بسیار مهم است، زیرا تجربه‌های مثبت در این زمینه می‌تواند باعث ایجاد همکاری و رفتار مثبت آن‌ها شود و همچنین کودکان برای مراجعات بعدی به دندان‌پزشک اطمینان و اعتماد پیدا خواهند کرد. در ادامه تعدادی از راهکارها برای بالا بردن روحیه کودک در زمان مراجعه به دندان‌پزشک آورده شده است:

 • معرفی دندان‌پزشک به کودک : پیش از مراجعه به دندانپزشکی اطفال به کودک توضیح دهید که دندان‌پزشک چه کسی است و چه کارهایی انجام می‌دهد. معرفی دندان‌پزشک به کودک و ایجاد ارتباط مثبت، پیش از شروع درمان می‌تواند اطمینان بیشتری به کودک بدهد.
 • بیان اهمیت بهداشت دهانی : به کودک توضیح دهید که مراجعه به دندان‌پزشک به منظور حفظ سلامت دندان‌ها و دهان است. اطلاع‌رسانی صحیح به کودک در مورد اهمیت داشتن دندان‌های سالم می‌تواند او را ترغیب به مراجعه به دندان‌پزشک کند.
 • استفاده از اصطلاحات مثبت : از کلمات مثبت و دلنشین استفاده کنید تا کودک احساس راحتی و امنیت کند. اجازه دهید کودک بداند که همه چیز خوب پیش خواهد رفت و دندان‌پزشک به او کمک خواهد کرد.
 • بازی‌ها و انیمیشن‌ها : استفاده از بازی‌ها، اسباب‌بازی‌ها و انیمیشن‌های مرتبط با دندانپزشکی اطفال می‌تواند به کودک احساس ترغیب و تمایل به مراجعه به دندان‌پزشک بدهد.
 • استفاده از امکانات دلخواه کودک : برخی دندان‌پزشکان کودکان فضاهایی را طراحی می‌کنند که شامل اسباب‌بازی‌ها، تصاویر جذاب و اتاق‌های رنگارنگ است. اجازه دهید کودک از این امکانات استفاده کند تا برای مراجعه به دندان‌پزشک ترغیب شود.
 • پاداش‌ها و تشویق‌ها : قبل، در حین و پس از مراجعه به دندان‌پزشک، از پاداش‌ها و تشویق‌ها استفاده کنید تا کودک نگاه مثبتی به این تجربه پیدا کند.
 • حمایت والدین : حمایت والدین و همراهی آنها در زمان مراجعه به دندان‌پزشک بسیار مهم است. حضور والدین به عنوان منبع اعتماد و امنیت می‌تواند کودک را آرام‌تر کند.
دندان پزشکی اطفال و دندان پزشکی کودکان

بهترین زمان مراجعه به دندان‌پزشکی برای کودکان

مراجعه به دندانپزشکی اطفال برای کودکان به منظور حفظ سلامت دهان و دندان‌ها و پیشگیری از مشکلات دندانی، بسیار مهم است. در ادامه به بررسی بهترین زمان ها برای مراجعه به دندان پزشکی کودکان پرداخته‌ایم.

 • پس از شروع رشد دندان‌های شیری (حدود 6 ماهگی) : از زمانی که دندان‌های شیری کودک شروع به رشد می‌کنند (حدود 6 ماهگی)، باید کودک را به متخصص دندانپزشکی اطفال معرفی کنید. اولین مراجعه معمولا برای ارزیابی سلامت دهان و دندان‌های کودک است و والدین راهنمایی می‌شوند که چگونه مراقبت‌های دندانی کودک خود را آغاز کنند.
 • حداکثر تا یک سالگی : بنابراین، تا یک سالگی کودک کامل نشده باشد، حتما باید حداقل یک بار به دندان‌پزشک اطفال مراجعه شود. در این زمان، دندان‌پزشک می‌تواند مشکلات مرتبط با رشد دندان‌ها را بررسی کند و والدین را در مورد مراقبت‌های دندانی مناسب راهنمایی کند.
 • دوره‌های منظم هر 6 ماه یکبار : پس از اولین مراجعه، باید مراجعه به متخصص دندانپزشکی اطفال را هر 6 ماه یکبار با ویزیت‌های منظم پیگیری کنید. این مراجعات منظم به کودک این اجازه را می‌دهند که با محیط دندان‌پزشکی آشنا شود و به تدریج ترس از مراجعه به دندان‌پزشک در آن‌ها از بین برود.
 • هرگاه نیاز باشد : علاوه بر مراجعات دوره‌ای، اگر کودک شکایتی از درد دهان یا دندان دارد ویا خرابی در دندان‌هایش را تشخیص می‌دهید، باید بلافاصله به متخصص دندانپزشکی اطفال مراجعه کنید.
 • قبل از شروع مدرسه : قبل از ورود کودک به مدرسه، باید مطمئن شوید که وضعیت دندان‌ها و دهان کودک در وضعیت خوبی قرار دارد. اگر هر گونه مشکل دندانی وجود دارد، باید آن را قبل از شروع مدرسه برطرف کنید.

به طور کلی، مراقبت از دندان های کودکان از سنین پیش‌دبستانی و حتی قبل از آن، بسیار مهم است. این مراقبت‌ها می‌توانند به حفظ سلامت دندان‌ها و پیشگیری از بروز مشکلات دندانی در آینده کمک کنند و تجربه مثبتی از مراجعه به دندان‌پزشکی برای کودکان ایجاد کنند.

متخصص دندانپزشکی اطفال چه خدماتی را ارائه می‌دهد

چنانچه یک دندانپزشکی خوب برای کودکان انتخاب نمایید می‌توانید از خدمات متعدد آن جهت کودک خود بهره‌مند شوید. برخی از مهمترین این خدمات که در مرکز دندانپزشکی کودکان غرب تهران  ارائه می شود عبارتند از:

 • فیشورسیلانت تراپی
 • عصب کشی دندان شیری
 • روکش دندان شیری
 • باندینگ دندان های صدمه دیده
 • فلورایدتراپی دندان های شیری
 • خدمات دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی
 • درمان بیماری لثه ای کودکان
 • دستگاه فضا نگهدارنده
 • دندان قروچه در کودکان

فیشورسیلانت تراپی

وجود شیارهای متعدد در دندان ها ، یکی از رایج ترین دلایل پوسیدگی دندان در کودکان به شمار می‌آید. فیشورسیلانت از جمله خدماتی است که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های شیری کاربرد دارد. در بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان تهران خدمات فیشورسیلانت تراپی با کیفیت بالایی بر روی دندان کودکان انجام می‌گیرد.

بر همین اساس شیارهای دندان با استفاده از داروی مخصوصی به صورت عمقی پر شده تا از پوسیدگی تدریجی دندان در کودکی جلوگیری شود. با انجام فیشورسیلانت میزان پوسیدگی دندان در حدود ۶۰ الی ۸۰ درصد کاهش می‌یابد.‌

عصب کشی دندان شیری

اغلب تصور می‌کنند که دندان های شیری کودک دارای ریشه و عصب نبوده و در واقع نیازی به عصب کشی ندارد. اما در واقع چنین نیست چرا که دندان های شیری درست همانند دیگر دندان های دائمی، ریشه و عصب دارند. با پیشرفت پوسیدگی و رسیدن آن به ریشه دندان کودک احساس دندان درد می‌کند.

بنابراین با بروز درد دندان در کودک بایستی در اولین فرصت به معتبرترین مرکز دندانپزشکی کودکان شبانه روزی تهران مراجعه کنید.‌ در این مراکز خدمات مربوط به عصب کشی دندان شیری به گونه‌ای صورت می‌گیرد که کودک خاطره خوبی از درمان خود داشته باشد.

روکش دندان شیری

هنگامی که ریشه دندان شیری کودک قابل نگهداری بوده اما رویه و تاج دندان شکسته باشد، دندانپزشک اطفال متخصص و مجرب انجام روکش دندان را پیشنهاد می کند. نگهداری دندان های شیری برای رویش مرتب و صحیح دندان های دائمی امری بسیار مهم است.

دو نوع روکش سفید و آمالگام  وجود دارد که نوع آمالگام آن با توجه به سازگاری و استحکام بیشتر برای کودکان توصیه می‌شود. چنانچه در غرب تهران ساکن هستید می‌توانید برای برخورداری از خدمات روکش دندان شیری به نزد بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان غرب تهران مراجعه کنید.

باندینگ دندان های صدمه دیده

در معتبرترین مراکز دندانپزشکی کودکان در غرب تهران خدمات باندینگ دندان های صدمه دیده جهت زیبایی و ترمیم دندان های کودک انجام می‌شود. از مواد مرغوب و همرنگ دندان‌ در این فرایند استفاده شده تا ضمن ترمیم آسیب ها و شکستگی های ایجاد شده، ظاهر دندان های کودک زیبا و طبیعی باشد.

فلوراید تراپی دندان های شیری

از دیگر اقدامات پیشگیرانه جهت کاهش پوسیدگی دندان های کودک در دندانپزشکی کودکان شبانه روزی غرب تهران انجام فلورایدتراپی است. با انجام این عمل عمر دندان های شیری کودک و همچنین دائمی وی در دوران نوجوانی افزایش می‌یابد.

ترمیم پوسیدگی دندان های شیری

پوسیدگی به وجود آمده در دندان های شیری کودک را نباید دست کم گرفت. دندان های آسیاب شیری تا حدود سنین ۱۲ الی ۱۳ سالگی در دهان کودک وجود داشته و بایستی قبل از سنین بزرگسالی نسبت به درمان آنها اقدام کنید.

 در غیر این صورت دندان های اصلی نیز دچار مشکلات جدی خواهند شد. دندانپزشکی شبانه روزی کودکان تهران با برخورداری از بهترین متخصصان دندانپزشکی کودک راهکارها و خدمات مناسبی را برای ترمیم پوسیدگی دندان های شیری کودک ارائه و انجام می‌دهند.

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان از اصلی‌ترین و مهم‌ترین خدماتی است که در بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان شبانه روزی تهران به مراجعان محترم ارائه می‌شود. ارتودنسی دندان جهت کودکان اغلب در رده سنی ۷ الی ۱۲ سال انجام می گیرد.

 مهارت متخصص ارتودنسی نقش مهمی در جلوگیری از ایجاد بد فرمی‌ در استخوان فک، دهان و دندان های دائمی کودک در آینده خواهد داشت. بنابراین بایستی نهایت دقت را در انتخاب دندانپزشکی شبانه روزی کودکان غرب تهران و همچنین دندانپزشک کودکان داشته باشید.

درمان بیماری لثه ای کودکان

بهداشت دهان و دندان از جمله مواردی است که بایستی از کودکی به آن توجه شده و جدی گرفته شود. عدم توجه به این مورد باعث ایجاد جرم و پلاک های بین دندانی کودک شده که نهایتاً بیماری های لثه‌ای جدی را به دنبال خواهد داشت.

همچنین بروز التهاب و عفونت در لثه رویش دندان های دائمی را نیز به خطر انداخته و کودک با مشکلات اساسی مواجه می‌شود.  بنابراین توصیه می‌شود با مراجعه به بهترین کلینیک دندانپزشکی اطفال غرب تهران کودک خود را تحت نظر دندانپزشک حرفه ای کودکان قرار دهید. انجام چکاپ های منظم و دوره‌ای بهترین راه جهت پیشگیری از بروز بیماری های دهان و دندان از جمله لثه است.

خدمات دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی

خدمات دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی

اغلب کودکانی که جهت درمان به دندانپزشکی شبانه روزی اطفال تهران مراجعه می‌کنند به دلیل ترس و سن کمی که دارند ممکن است مانع از انجام خدمات دندانپزشکی شوند. در چنین مواقعی روند درمان دندان های کودک با توجه به نظر دندانپزشک کودکان با استفاده از روش سدیشن یا آرامبخشی انجام می‌گیرد. در این روش کودک تحت خدمات بیهوشی و آرامبخشی بدون ضرر قرار گرفته تا دندانپزشک بتواند به درمان دندان های کودک بپردازد. البته خدمات درمان سدیشن در موارد زیر برای کودکان انجام خواهد شد:

 • سن کودک زیر سه سال باشد.
 • کودک دارای مشکل رفلکس باشد.
 • کودک دچار ناتوانی های جسمی و ذهنی باشد.
 • کودک دارای فوبیا و ترس بیش از اندازه از دندانپزشکی باشد.

آیا کودکانی که دندان شیری دارند نیاز به مراجعه به متخصص دندانپزشکی اطفال دارند؟

کودکانی که دندان‌های شیری دارند، مانند بزرگ‌ترها، نیاز به مراجعه به متخصص دندانپزشکی اطفال و مراقبت‌های دندانی  دارند. دندان‌های شیری در اکثر موارد تا حدود شش سالگی در دهان کودکان قرار دارند و بعد از آن تدریجا با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند. در ادامه تعدادی از مواردی که در آن ممکن است که کودکان با دندان‌های شیری به دندان‌پزشک نیاز پیدا ‌کنند، آورده شده است:

 • مراقبت‌های پیشگیری و معاینه دوره‌ای: کودکان با دندان‌های شیری نیاز به مراقبت‌های پیشگیری دارند و باید از مزایای مراقبت‌های دوره‌ای از جمله تمیز کردن دندان‌ها، تشخیص زودهنگام مشکلات دندانی و پیگیری تکامل دندان‌ها بهره‌مند شوند.
 • ترمیم‌ دندان: گاهی اوقات، کودکان با دندان‌های شیری نیاز به خدمات ترمیم‌ دندان نیاز خواهند داشت. این امر شامل پرکردن دندان‌ها، استفاده از پوشش‌های محافظ برای حفاظت از دندان‌ها و سایر ترمیم‌های مورد نیاز می‌شود.
 • مدیریت و تشخیص مشکلات دندان و لثه: مشکلات مربوط به دندان و لثه در دندان‌های شیری نیز رخ می‌دهد. دندان‌پزشک می‌تواند به بررسی و تشخیص مشکلات دهان و دندان و درمان آن بپردازد.
 • رفع علائم درد و درمان فوری: اگر کودک علائم درد یا عفونت دهانی دارد، مراجعه به متخصص دندانپزشکی اطفال امری ضروری است. دندان‌پزشک می‌تواند علت عفونت را تشخیص داده و در صورت لزوم ترمیم‌های اضطراری را انجام دهد.
 • ارتودنسی: در برخی موارد، روش درمانی ارتودنسی می‌تواند قبل از رشد دندان‌های دائمی انجام شود. انجام ارتودنسی در این شرایط معمولا به منظور بهبود وضعیت رشد دندان کودک صورت می‌گیرد.

در نهایت، کودکان با دندان‌های شیری مانند بزرگ‌ترها، نیز به دندان‌پزشک نیاز دارند تا سلامت دهان و دندان‌هایشان تضمین شود و مشکلات مربوط به دندان آن‌ها به خوبی مدیریت شود. پیگیری منظم و مراقبت‌ از دندان‌های کودکان می‌تواند در حفظ سلامت دهان و دندان آن‌ها نقش قابل توجهی داشته باشد.

مشخصات دندانپزشکی اطفال و کودکان

آموزش‌های لازم قبل از مراجعه به دندان‌پزشکی برای کودکان

آموزش کودکان قبل از مراجعه به دندانپزشکی اطفال بسیار مهم است، زیرا این امر به کودکان کمک می‌کند تا با آگاهی و اطمینان بیشتری به درمان بپردازند و تجربه مثبتی از مراجعه به دندان پزشکی اطفال کسب کنند.  در ادامه به برخی از آموزش‌های لازم قبل از مراجعه به دندان‌پزشکی برای کودکان اشاره می‌کنیم که شامل موارد زیر است:

1. معرفی مفهوم دندان پزشکی اطفال و مراجعه به مطب

به کودک توضیح دهید که دندان‌پزشک چه کسی است و چه کارهایی انجام می‌دهد. از کتاب‌ها یا کارتون‌های کودکانه استفاده کنید تا کودک با مفهوم دندان‌پزشک آشنا شود. قبل از مراجعه، به کودک توضیح دهید که به دندان‌پزشک می‌روید تا دندان‌های معاینه شود و این کار برای حفظ سلامتی او بسیار مفید است.

2. اطلاع‌رسانی به کودک در مورد فرایند مراجعه به مطب دندانپزشکی اطفال

به کودک توضیح دهید که فرایند مراجعه به دندان‌پزشکی چگونه است. به او بگویید که ابتدا متخصص دندانپزشکی کودکان، دندان‌ها و دهانش را بررسی می‌کند و سپس با مسواک‌زدن و شستشوی دهان، دندان‌ها را تمیز می‌کند. همچنین به او بگویید که دندان‌پزشک از ابزارهای خاصی برای انجام کارهای خود استفاده می‌کند و این ابزارها را در اینترنت به او نشان دهید.

3. مقابله با ترس و اضطراب

اگر کودک از مراجعه به دندان‌پزشک می‌ترسد، با او درباره این ترس و اضطراب صحبت کنید. به کودک خود اطمینان دهید که ترسیدن طبیعی است و بسیاری از کودکان همین احساس را دارند. به او بگویید که دندان‌پزشک مهارت‌های خاصی دارد که به کودکان کمک می‌کند تا آسان‌تر با ترس خود روبرو شوند. همچنین، از او بخواهید که هر گونه نگرانی یا ترس خود را با شما به اشتراک بگذارد تا بتوانید نگرانی او را برطرف کنید.

4. آموزش مهارت‌های مراقبت‌ از دندان

قبل از مراجعه به دندان‌پزشک، به کودک آموزش دهید که چگونه مراقب دندان‌های خود باشد. به او نشان دهید که چگونه مسواک بزند و از خوردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین خودداری کند. همچنین به او بگویید که رفتن به دندان‌پزشکی به منظور حفظ بهداشت دندان‌ها و بررسی سلامت دهان در نشاط و شادابی کودک نقش مهمی دارد.

5. برنامه‌ریزی برای بعد از مراجعه به متخصص دندانپزشکی کودکان

برای بالا رفتن روحیه کودک می‌توانید به او قول دهید که بعد از مراجعه به متخصص دندانپزشکی کودکان، با هدیه و یا خوراکی مورد علاقه‌اش به او جایزه می‌دهید. به کودک اطلاع دهید که پس از مراجعه به دندان‌پزشکی، می‌توانید به جایزه‌ای مثل مسواک یا شیرینی‌های کوچک احتمالی بپردازید. این کمک می‌کند کودک به‌طور مثبت‌تر به مراجعه به دندان‌پزشک انگیزه پیدا کند.

دندان پزشکی اطفال در غرب تهران

لزوم مراجعه به متخصص دندانپزشکی اطفال برای درمان مشکلات دهان و دندان کودکان

کودکان نیاز مانند بزرگسالان به مراقبت‌های دهان و دندان نیاز دارند. متخصصان دندانپزشکی اطفال، متخصصانی هستند که تخصص و تجربه در مراقبت از دندان‌ها و دهان کودکان را دارند. برخلاف دندان‌پزشکان عمومی که وظیفه درمان افراد بالغ را بر عهده دارند، دندانپزشکان اطفال بر روی مشکلات و بیماری‌های خاص و ویژه کودکان تمرکز دارند. بعضی از دلایلی که کودکان حتما باید توسط متخصص دندانپزشکی اطفال معالجه شوند، شامل موارد زیر است:

 • تخصص در ارتباط با کودکان: متخصصان دندانپزشکی اطفال، دوره‌های خاصی برای کسب مهارت‌های ارتباطی با کودکان، گذرانده‌اند. آنها به شیوه‌های مخصوصی با کودک ارتباط برقرار می‌کنند و قبل از انجام روش‌های درمانی اعتماد او را جلب خواهند کرد.
 • مهارت در مدیریت ترس از معالجات دندان‌پزشکی: ممکن است که برخی از کودکان در زمان مراجعه به دندانپزشکی، احساس ترس و اضطراب داشته باشند. دندان‌پزشکان اطفال، در مدیریت ترس و اضطراب کودکان مهارت دارند و می‌توانند محیطی آرام و دوستانه را برای کودکان خلق کنند.
 • مشکلات ویژه دندان کودکان: متخصصان دندانپزشکی اطفال با مشکلات ویژه دندانی کودکان مانند پوسیدگی، رشد کم، مشکلات ارتودنسی (اصلاح آنی دندان‌ها) و… سروکار دارند و می‌توانند نیازهای خاص کودکان را بررسی کنند و برنامه‌های درمانی مناسب را ارائه دهند.
 • پیگیری و مراقبت‌های دوره‌ای: مراقبت‌های دوره‌ای و پیگیری منظم برای کودکان بسیار حائز اهمیت است. دندان‌پزشکان اطفال برنامه‌های منظمی برای مراقبت از دندان‌ها و دهان کودکان در طول رشد آنها ارائه می‌دهند.
 • تجهیزات و محیط مناسب برای کودکان: بسیاری از دندان‌پزشکان اطفال محیط‌ و تجهیزات خاصی را فراهم می‌کنند که برای کودکان طراحی شده‌اند. این امکانات می‌تواند فضای مطب را برای کودکان دوستانه‌تر و آرام‌تر کند.

در کل، مراجعه کودکان به متخصص دندانپزشکی اطفال بسیار مهم است و می‌تواند از بروز مشکلات  جلوگیری کند و بهداشت دهان و دندان آن‌ها را تضمین کند.

عادت‌های ناسالمی که ممکن است باعث خرابی دندان کودکان شود

عادت‌های نادرست و ناسالم می‌توانند به دندان‌های کودکان را آسیب بزنند و به مشکلات دندانی و لثه‌ای منجر شوند. در زیر تعدادی از عادت‌های مخرب برای دندان‌های کودکان آورده شده است:

 • مصرف بیش ‌از اندازه مواد شیرین: مصرف بیش از حد مواد شیرین مانند شکر و نوشیدنی‌های قندی باعث تولید اسیدها توسط باکتری‌ها می‌شود که می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود.
 • آب خوردن پس از خوردن شیرینی‌ها: اگر کودکان بعد از مصرف شیرینی‌ها، نوشیدنی‌ها و چیپس‌ها آب نخورند، اسیدهای موجود در این مواد به ‌مدت طولانی‌تری روی دندان‌ها باقی می‌مانند و می‌توانند  دندان را تخریب کنند.
 • مکیدن انگشت و با اشیا سفت: عادت مکیدن اشیا سفت مانند خودکار، اسباب‌بازی و غیره، می‌تواند باعث خراب شدن دندان‌ها شود و به بافت‌ دهان کودک آسیب برساند.
 • استفاده نادرست از مسواک: استفاده نادرست از مسواک و فشار زیاد بر روی دندان‌ها ممکن است باعث خرابی لثه‌ها و جلوگیری از رشد سالم دندان‌ها شود. همچنین برخی کودکان ممکن است که نیم‌کاره مسواک بزنند یا بدون این‌که دهان‌شان را تمیز کنند، بخوابند. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد خرابی دندان و سایر بیماری‌های مربوط به دهان شود.
 • مکیدن یا خوردن یخ: مصرف یخ و مکیدن آن می‌تواند به لثه‌ها آسیب برساند و باعث حساسیت و درد دندان‌ها شود.
 • شکستن هسته میوه با دندان‌ها: شکستن هسته‌ میوه‌ها و خوردن دانه آجیل مانند گردو و بادام می‌تواند به آسیب‌های جدی در دندان‌ کودکان منجر شود.
 • تنفس از طریق دهان: تنفس از طریق دهان به‌ویژه در موقع خوابیدن ممکن است باعث خشکی دهان کودک و ایجاد محیط مناسب برای  رشد باکتری‌ها شود.

بهتر است والدین به کودکان خود آموزش‌های بهداشت دهان و دندان را بدهند و مراقبت‌های مناسب را برای حفظ سلامت دندان‌ها انجام دهند. همچنین، تشویق و حمایت از کودکان برای ترک عادت‌های نادرست و ایجاد عادت‌های سالم می‌تواند به سلامت دندان‌های آنها کمک کند.

نکات مهم در ارتقاء بهداشت دهان و دندان کودکان

ارتقاء بهداشت دهان و دندان کودکان بسیار مهم است تا آنها دندان‌های سالم و ایمنی داشته باشند. در ادامه، به برخی از نکات مهم در ارتقاء بهداشت دهان و دندان کودکان اشاره خواهیم کرد که شامل موارد زیر است:

 • مسواک‌ زدن منظم: کودکان از همان سنین پایین باید اهمیت مسواک زدن را یاد بگیرند و مراقبت از دندان‌های خود را آغاز کنند. انتخاب مسواک مناسب برای کودکان و استفاده روزانه از آن، تاثیر قابل توجهی در حفظ سلامت دهان و دندان خواهد داشت.
 • استفاده از خمیر دندان مناسب: استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید که توسط متخصص دندانپزشکی اطفال توصیه شده است، به حفظ سلامت دندان‌های کودک کمک می‌کند. فلوراید برای تقویت مینای دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک ضروری است.
 • مصرف محدود غذاهای شیرین و خوراکی‌های خطرناک: کودکان باید به حداقل میزان ممکن غذاهای شیرین مثل شکلات، کیک و نوشیدنی‌های قندی مصرف کنند. محدود کردن استفاده از این غذاها به کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان‌ها و پیشگیری از تشکیل لکه‌های دندان کمک می‌کند.
 • اجتناب از مصرف شیرهای قندی قبل از خواب: شیرهای قندی مانند شیر خامه‌ای یا شیرهای دیگری که شیرینی افزوده دارند، می‌توانند باعث پوسیدگی و لکه شدن دندان شوند. بنابراین، بهتر است کودکان قبل از خواب از مصرف این نوع شیرها خودداری کنند.
 • مراجعه منظم به دندان‌پزشک: برای اطمینان از سلامت دندان‌ها و ارتقاء بهداشت دهان، والدین باید دوره‌های منظم مراجعه به دندان‌پزشک برای کودک را رعایت کنند. این موضوع به افزایش اطلاعات و آگاهی در مورد راه‌های مراقبت از دندان‌ها و پیشگیری از مشکلات دهان و دندان کمک می‌کند.
 • پیروی از رژیم غذایی سالم: تغذیه صحیح و سالم برای رشد و تقویت دندان‌ها و لثه‌ کودک بسیار مهم است. اطمینان حاصل شود که کودکان وعده‌های غذایی شامل میوه‌ها، سبزیجات، محصولات لبنی، ماهی، گوشت و ترکیبات غذایی حاوی مواد مغذی مصرف نمایند.

شماره تماس جهت مشاوره

در صورت تمایل به مشاوره آنلاین ، نام و شماره تماس خود را وارد نمایید

  تماس جهت مشاوره رایگان