کشیدن دندان ها

کشیدن دندان یکی از گزینه‌های درمانی به حساب می‌آید که می‌توان آن را مرحله پایانی درمان دانست.زمانی که دندان های بیماران دچار آسیب شدید شده و هیچ راهی برای ترمیم و نجات دندان آسیب دیده وجود ندارد یا به دلایل دیگر مانند انجام درمان ارتودنسی آخرین گزینه پیش رو کشیدن دندان است.
کشیدن دندان به دو روش انجام میشود:
1 – کشیدن ساده
2- کشیدن دندان با جراحی
در صورتی کشیدن دندان ساده باشد نیازی به انجام جراحی دندان وجود ندارد ولی اگر دندان مورد نظر نیمه نهفته یا نهفته باشد برای کشیدن به جراحی نیاز دارد که به دلیل حساسیت بالا بهتر است عمل جراحی مخصوصا جراحی دندان عقل نهفته توسط متخصص جراحی فک و صورت در محیطی استریلیزه انجام شود.

کلینیک لبخند درمان با همکاری برترین دندانپزشکان متخصص فک و صورت آماده است تا کشیدن دندان را در محیطی آرام و بدون استرس و با بی حسی کامل و بدون درد به شما عزیزان ارایه دهد.

پخش ویدیو

کشیدن دندان یکی از گزینه‌های درمانی به حساب می‌آید که می‌توان آن را مرحله پایانی درمان دانست. در بعضی مواقع دندان دچار پوسیدگی یا شکستگی شده و از قابلیت ترمیم برخوردار نبوده و حتی درمان ریشه هم پاسخگو آن نیست. در این شرایط دندان‌پزشک اقدام به کشیدن می‌کند. علت‌های بسیاری می‌تواند سبب شود که یک شخص اقدام به کشیدن دندان کند. پس از کشیدن دندان نیز باید نکات مراقبتی را رعایت کنید تا درمان شما به خوبی صورت گیرد. در بعضی مواقع کشیدن نیازمند انجام جراحی است. آیا می‌دانید که چه تفاوتی میان کشیدن و جراحی دندان وجود دارد؟

کشیدن دندان

چه زمانی نیاز به کشیدن دندان داریم؟

علت‌های بسیاری وجود دارد که سبب می‌شود دندان‌پزشک اقدام به کشیدن دندان کند. در بعضی مواقع دندان شخص دچار عفونت و پوسیدگی شده و میزان شدت آن به حدی است که پر کردن، عصب کشی یا دیگر شیوه‌های ترمیمی نمی‌تواند موثر واقع شود. همچنین در شرایطی که درمان ریشه از قبل انجام شده است و دوباره شاهد پوسیدگی دندان باشیم و امکان درمان دوباره ریشه دندان وجود نداشته باشد، می‌بایست برای کشیدن اقدام کرد.

از دیگر دلایل کشیدن دندان می‌توان به شلوغی و نامنظم بودن دندان‌ها اشاره کرد. در صورتی که دندان‌های شما ظاهر شلوغی داشته و نظمی میان آن‌ها دیده نمی‌شود، بهتر است برای کشیدن اقدام کنید. همچنین در بعضی مواقع شاهد رشد یک یا چند دندان اضافی در دهان هستیم. در این شرایط  بهتر است یک دندان کشیده شود تا دیگر دندان‌ها فضای کافی برای قرارگیری در جای صحیح خود داشته باشند. جدای از این مورد، امکان دارد پیش از درمان ارتودنسی یا در طول پروسه درمان، دندان‌پزشک مجبور شود دندان شخص را بکشد.

آسیب یا جراحت دندان را می‌توان از دیگر علت‌های کشیدن دندان دانست. در صورتی که در طی یک اتفاق، شاهد شکستگی دندان بودید و این شکستگی تا زیر خط لثه ادامه داشت یا اینکه ریشه در زیر استخوان بماند و طول کمی داشته باشد، بهتر است که برای کشیدن اقدام کنید. در این شرایط بالا بردن میزان طول تاج دندان فایده‌ای ندارد. چرا که به ریشه دندان آسیب وارد شده و دندان شخص دیگر همچون گذشته از قابلیت ترمیم برخوردار نیست.

در بعضی مواقع می‌بینیم که شخص به بیماری‌های پریودنتال دچار شده است. بیماری شدید لثه به این صورت است که به بافت و استخوان زیرین لثه‌ها آسیب وارد می‌کند. در این مواقع لق شدگی شدید دندان‌ها رخ می‌دهد و شخص مجبور به کشیدن دندان خود می‌شود. در بعضی موارد افتادن دندان شیری در زمان درست خود اتفاق نمی‌افتد. در این شرایط می‌بایست اقدام به کشیدن دندان شیری فرد کرد تا فضای لازم جهت رشد دندان‌های دائمی ایجاد شود. به این صورت دندان‌های دائمی در جایگاه صحیح خود قرار خواهند گرفت و دیگر لازم نیست در آینده دندان دائمی خود را بکشید.

چه زمانی نیاز به کشیدن دندان داریم؟

روش های کشیدن دندان

در حالت کلی، به دو شکل امکان خارج سازی دندان‌های آسیب دیده یا مشکل‌دار وجود دارد. دندان‌پزشکان یا به شکل عادی و رایج یا به صورت جراحی، دندان شخص را از دهان خارج می‌سازد. در هر دو شیوه بی‌حسی موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به این صورت شخص متوجه احساس درد نخواهد شد. در روش اول، دندان به شکل ساده کشیده می‌شود. بهتر است بدانید دندانی به شیوه ساده و مرسوم کشیده می‌شود که بتوان آن را کاملا در دهان مشاهده کرد. در این صورت باید رشد دندان به خوبی صورت گرفته باشد.

قبل از اینکه ارتودنسی دندان انجام گیرد، در بعضی موارد بهتر است که نسبت به کشیدن و برداشتن دندان‌های آسیب دیده اقدام کنید. دندان‌پزشکان عمومی، عموما به این شیوه دندان شخص را خارج می‌کنند. در طول عمل نیز از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. بعضی از دندان‌پزشکان خوردن داروهای ضداضطراب و آرامش‌بخش را توصیه می‌کنند.

برای کشیدن اغلب دندان‌ها کار سختی در پیش ندارید. در صورتی که همه تاج دندان بیرون باشد، بهتر است که برای کشیدن عادی اقدام کنید. مراحل آن به صورت خلاصه شامل تزریق جهت بی‌حسی، لق کردن دندان، بیرون آوردن دندان و قرار دادن گاز استریل می‌شود. روش دیگری تحت عنوان جراحی وجود دارد که می‌توان به کمک آن دندان را خارج کرد.

تنها در موارد خاص از شیوه جراحی استفاده می‌شود. کشیدن به شیوه جراحی تنها جهت خروج دندان‌های نهفته و نیمه نهفته مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مسئله به این معنا است که دندان‌هایی که در لثه باقی مانده‌اند یا رشد آن‌ها ناقص بوده، باید تحت جراحی دندان قرار بگیرند. جراحی دندان به دست دندان‌پزشکان عمومی یا متخصصان دندان‌پزشکی صورت می‌گیرد.

روش های کشیدن دندان

مراحل کشیدن دندان

پیش از اقدام برای کشیدن دندان بهتر است که با مراحل آن آشنا شوید. چرا که آشنایی با مراحل کشیدن به شما کمک می‌کند تا ترس و اضطراب کمتری را تجربه کنید و با مراحل درمان آشنا باشید. در ابتدا شخص به دندان‌پزشک مراجعه کرده و تحت معاینه دندان‌پزشک قرار می‌گیرد. عکس تهیه شده از دندان فرد نیز بررسی می‌شود. پس از آن، شخص برای کشیدن دندان آماده می‌گردد.

دندان‌پزشک به مدت ده تا پانزده دقیقه پیش از کشیدن ماده بی‌حسی موضعی را تزریق می‌کند. این تزریق در قسمت استخوان فک و بافت لثه که ناحیه قرارگیری دندان است، انجام می‌گیرد. به این صورت بی‌حسی به صورت عمقی انجام می‌شود و پس از آن اعصاب آن قسمت بی‌حس می‌شوند. همین مسئله سبب می‌گردد که در طول کشیدن، احساس درد به سراغ شخص نیاید.

در مرحله بعد دندان‌پزشک از اثرگذاری بی‌حسی روی آن ناحیه اطمینان حاصل می‌کند و تستی انجام می‌شود. اگر دندان‌پزشک لزومی ببیند برای تزریق بی‌حسی مجددا اقدام می‌کند. پس از اینکه بی‌حسی به صورت کامل انجام گرفت، برای اینکه دندان‌پزشک به دندان و استخوان آن ناحیه دسترسی پیدا کند، از وسیله‌ای تحت عنوان بیستوری استفاده می‌کند. این ابزار در جهت ایجاد برش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مرحله بعد دندان‌پزشک از وسیله‌ای تحت عنوان الواتور استفاده می‌کند که این وسیله در جهت جداسازی لثه از ناحیه دندان به کار برده می‌شود. در این شرایط کناره‌های دندان، کنار زده می‌شود و اطراف آن خالی شده و به کمک آن می‌توان ریشه دندان را در وضعیتی ضعیف قرار داد.

در مرحله بعد، از وسیله‌ای به نام فرز استفاده می‌شود که به کمک این وسیله دندان به شکل کامل یا به شکل چند تکه خروج پیدا می‌کند. پس از آن، پاکسازی آن ناحیه از ذرات یا استخوان موجود انجام می‌گردد. در نهایت لثه شخص بخیه زده می‌شود تا پروسه بهبودی سریع‌تر طی شود. در پایان کار نیز روی ناحیه موردنظر پانسمان گذاشته می‌شود که به این صورت می‌توان خونریزی را کنترل کرد.

مراحل کشیدن دندان

بیشتر بخوانید: مراحل جراحی دندان عقل: بررسی قدم به قدم جراحی دندان عقل

مراقبت‌ های بعد از کشیدن دندان

اگر که به شیوه جراحی یا به صورت معمولی اقدام به کشیدن دندان خود کرده باشید، در هر صورت می‌بایست یک‌سری نکات مراقبتی را رعایت نمایید. دندان‌پزشک  نیز بی‌شک این موارد را به شما متذکر خواهد شد. برای  در این دوران خوردن غذاهای نرم توصیه می‌شود. از جمله نکات مراقبتی بعد از کشیدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

خوردن غذاهای نرم به منظور بهبود دندان پس از کشیدن دندان

هنگامی که به دندان شخص بی‌حسی تزریق می‌شود، کمی زمان می‌برد تا به حالت قبلی برگردید. تا موقتی که تاثیرات داروهای بی‌حسی و بیهوشی از بین نرفته، بهتر است که انتخاب شما مصرف مایعات باشد. در روز‌های ابتدایی پس از کشیدن نیز تنها خوردن غذاهای نرم توصیه می‌شود. بهتر است تا زمانی که به شکل کامل بهبود پیدا نکرده‌اید، به سراغ غذاهای سفت نروید.

مدیریت درد پس از کشیدن دندان

مراقبت از دندان ها

پس از کشیدن دندان شما باید بیش از پیش به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشید. همچون گذشته باید به صورت منظم مسواک بزنید. البته حواستان باشد که به نواحی دندان تازه کشیده شده نزدیک نشوید و سعی نکنید آن نواحی را مسواک بزنید. چرا که نباید هیچ فشاری به این ناحیه وارد شود. ابتدا اجازه دهید دو تا پنج روز از کشیدن بگذرد، سپس همچون گذشته می‌توانید تمامی دندان‌های خود را مسواک بزنید. در این شرایط پاکسازی و مسواک زدن باید با احتیاط کامل انجامشود.

مدیریت درد پس از کشیدن دندان

عموما بعد از بیرون آوردن دندان، اثر بی‌حسی کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط ممکن است شخص دردی را به صورت جزئی احساس کند. این مسئله طبیعی به نظر می‌رسد و از این بابت جای نگرانی نیست. بعد از اینکه پروسه کشیدن به پایان رسید، شما می‌توانید به توصیه دندان‌پزشک داروهای بدون نسخه همچون ژلوفن را مصرف کنید. در صورت نیاز، به این شکل می‌توان درد را کنترل کرد.

عوارض کشیدن دندان کدامند؟

پس از کشیدن دندان امکان بروز یک‌سری عوارض خاص برای شخص وجود دارد. از عوارض نادر آن می‌توان به شکل گرفتن حفره خشک یا دارای سوکت اشاره کرد. این عارضه امکان دارد در سه تا چهار درصد از اشخاصی که اقدام به کشیدن می‌کنند، دیده شود. از دیگر عوارض کشیدن دندان می‌توان به شکل گرفتن زخم در دهان، بی‌حسی لب و چانه و عفونت اشاره کرد. در طول بی‌حسی، دهان شخص بسته نمی‌شود و این بی‌حسی امکان دارد که به شکل زخم‌های جزئی در درون دهان، خود را نشان دهد.

از دیگر نشانه‌ها می‌توان به بی‌حس شدن لب و چانه اشاره کرد. در صورتی که دندان‌های عقل پایین شما کشیده شود و به عصب آلوئولار تحتانی آسیب وارد گردد، ممکن است به مدت چند روز تا چند ماه یا حتی برای همیشه حسی در این ناحیه نداشته باشید. پس از بیرون آوردن دندان، عفونت را می‌توان یکی از احتمالات رایج دانست. البته اشخاص دارای سیستم ایمنی بالا به این عارضه دچار نخواهند شد.

بیشتر بخوانید: عوارض جراحی دندان عقل؛ جراحی دندان عقل چه عوارضی دارد؟ بررسی راه‌کارهای جلوگیری از عوارض جراحی دندان

عدم کشیدن دندان چه عوارضی دارد؟

گاهی افراد در عین ضرورت برای کشیدن، از انجام آن به هرعلتی کوتاهی کرده و انجام آن را به زمانی دیگر موکول می‌کنند. این تصمیم می‌تواند سبب شود که شخص به یک‌سری عارضه‌ها دچار گردد. دندان عقل از آن دست دندان‌هایی است که نکشیدن آن عوارضی را برای شما در پی دارد. از جمله عوارض احتمالی آن می‌توان به کیست دندان، دردهای زیاد مفصل فک، شلوغی دندان‌ها، پوسیدگی دندان‌های کناری و بیماری و عفونت لثه اشاره کرد.

دندان‌های عقل نهفته و‌ نیمه نهفته سبب می‌شوند که نظم قرارگیری دیگر دندان‌ها نیز برهم بریزد و دندان شخص دچار پوسیدگی شود. در بعضی مواقع حتی شخص به همین علت دندان دائمی خود را از دست می‌دهد. بنابراین در صورتی که دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته دارید، بهتر است که هرچه سریع‌تر برای جراحی آن اقدام کرده و آن را بیرون بکشید. به این شکل می‌توان از عوارض احتمالی آینده پیشگیری کرد.

عدم کشیدن دندان چه عوارضی دارد؟

پیشنهاد مطالعه: کشیدن دندان عقل؛ بررسی 0 تا صد مزایا و معایب کشیدن دندان عقل

تفاوت کشیدن دندان و جراحی دندان

در صورتی که رشد دندان به صورت کامل انجام شده باشد، دندان فرد به صورت عادی بیرون کشیده می‌شود. در شرایطی که دندان به شکل نهفته یا نیمه نهفته در جای خود قرار گرفته باشد، بیرون آوردن آن تا حدودی سخت است. در این شرایط برای بیرون آوردن آن باید از جراحی کمک گرفت.

در طول جراحی ممکن است دندان را به شکل یک‌باره بیرون آورند. در شرایطی که ریشه دندان مستحکم باشد و عمیق به حساب آید یا دندان زیاد پوسیده شده باشد، دندان به شکل تکه تکه بیرون آورده می‌شود. انجام این پروسه تنها با جراحی امکان‌پذیر است. در شرایط زیر دندان‌پزشک جهت بیرون آوردن دندان اقدام به انجام جراحی می‌کند.

  • بیرون نزدن کامل دندان از لثه
  • داشتن دندان بزرگی که امکان خارج سازی آن به صورت یک‌باره وجود نداشته باشد.
  • دندان نهفته یا نیمه نهفته
  • شکسته شدن دندان از خط لثه
  • دندان دارای پوسیدگی و عفونت شدید

هزینه کشیدن دندان در سال 1402 چقدر است؟

امروزه افراد زیادی برای کشیدن دندان اقدام می‌کنند. شاید شما نیز قصد کشیدن را دارید اما پیش از انجام آن مایل هستید نسبت به قیمت آن اطلاع پیدا کنید. برای اطلاع یافتن از هزینه آن، شخص می‌بایست به کلینیک لبخند درمان مراجعه نماید تا توسط دندان‌پزشک  معاینه شده و دندان‌پزشک مشکل شخص را مورد بررسی قرار دهد. فاکتورهای بسیاری در تعیین هزینه کشیدن نقش دارند. از جمله این فاکتورها می‌توان به  نوع دندان، محل قرارگیری آن، چگونگی خارج کردن دندان، تخصص دندان‌پزشک و غیره اشاره کرد. با مراجعه حضوری به کلینیک لبخند درمان می‌توانید از وضعیت دندان خود و میزان هزینه آن آگاه شوید و در صورت لزوم برای کشیدن دندان اقدام کنید.

هزینه کشیدن دندان در سال 1402 چقدر است؟

بیشتر بخوانید: نکات کشیدن دندان عقل؛ قبل از اقدام به جراحی دندان عقل این نکات را بدانید.

سخن پایانی

کشیدن دندان یکی از شیوه‌های رایج دندان‌پزشکی به حساب می‌آید که برای انجام آن باید به دندان‌پزشک عمومی یا متخصص این حوزه مراجعه نمایید. این فرایند درمانی به وضعیت دندان شخص بستگی دارد. کشیدن امکان دارد به شکل معمولی انجام شود یا شخص مجبور به انجام جراحی شود. دندان‌پزشک به علل متعددی همچون پوسیدگی و عفونت، شلوغی دندان‌ها و درمان ارتودنسی، آسیب یا جراحت دندان، بیماری‌های لثه و غیره اقدام به کشیدن می‌کند.

سوالات متداول

آیا باید دندان خود را بکشم؟

در صورتی که دندان شما به شدت دچار پوسیدگی شده باشد، بهتر است به توصیه دندان‌پزشک اقدام به کشیدن آن کنید. همچنین در شرایطی که دندان عقل به شکل جزئی یا کامل در زیر بافت لثه قرار گرفته باشد، ممکن است به کشیدن دندان نیاز پیدا کنید. دندان‌پزشک به کمک اشعه ایکس به شما می‌گوید که آیا به کشیدن دندان نیاز دارید یا خیر.

مدت زمان کشیدن دندان چقدر است؟

کشیدن دندان یک پروسه ساده به نظر می‌رسد و مدت زمان آن به پنج تا ده دقیقه می‌رسد. البته در صورتی که دندان شخص به جراحی نیاز داشته باشد، این مدت زمان بیشتر خواهد بود.

چگونه می توان پس از کشیدن دندان خونریزی را کنترل کرد؟

برای اینکه خونریزی شما پس از کشیدن دندان کنترل شود، تنها کافی است که به توصیه‌های دندان‌پزشک خود توجه داشته باشید. مصرف داروها باید در زمان مشخص خود انجام شود. گاز استریل قرار گرفته روی ان ناحیه نباید برداشته شود. به مدت چند ساعت بعد از بیرون آوردن دندان، خوردن غذا ممنوع است. همچنین برای نوشیدن، استفاده از نی مجاز نیست.

کشیدن دندان چقدر هزینه دارد؟

مبلغ دقیقی را نمی‌توان به عنوان هزینه کشیدن دندان تعیین کرد. چرا که هزینه نهایی به عوامل متعددی همچون تعداد دندان، نوع کشیدن، محل قرارگیری، شیوه بیرون آوردن و غیره دارد.

آیا بیمه هزینه کشیدن دندان را متقبل می شود؟

این مسئله بیشتر به علت کشیدن دندان بستگی دارد. تحت یک‌سری شرایط، بیمه هزینه کشیدن دندان شما را پرداخت خواهد کرد. پیش از اقدام برای انجام آن بهتر است که با بیمه طرف قرارداد خود تماس حاصل نمایید تا اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند.

شماره تماس جهت مشاوره

در صورت تمایل به مشاوره آنلاین ، نام و شماره تماس خود را وارد نمایید

    تماس جهت مشاوره رایگان