تهران ، فلکه دوم صادقیه ،ابتدای بلوار فردوس شرق ، بین کوچه زمانی و احمدی ، پلاک ۵۵ - طبقه ۳

شاید ناهنجاری‌های موجود در فک و دندان‌ها اعتمادبه‌نفس شما را تحت تاثیر قرار داده باشد. به نظر شما برای رسیدن به دندان‌هایی مرتب و هماهنگ چه درمانی پیشنهاد می‌شود؟ داشتن لبخندی زیبا مستلزم وجود دندان‌هایی مرتب و هماهنگ است. از این رو برای کسانی که به زیبایی خود اهمیت می‌دهند، تحمل کردن دندان‌هایی کج، انحراف یافته یا عقب و جلو بسیار دشوار است. روشی تحت عنوان ارتودنسی دندان وجود دارد که به کمک آن می‌توان ناهنجاری‌های دندان و فک را اصلاح کرد. ارتودنسی را می‌توان یکی از رایج‌ترین درمان‌ها در این حیطه دانست که با هدف اصلاح بی‌نظمی‌های دندانی انجام می‌گیرد.

ارتودنسی دندان

معرفی وسایل مورد نیاز در ارتودنسی

وقتی صحبت از ارتودنسی دندان به میان می‌آید، بسیاری از افراد تصوری جز بریس‌ها و وسایل آن ندارند. تصور این افراد بر این است که تنها با کمک بریس‌های فلزی و سیم‌کشی‌ دندان‌ها امکان اصلاح موقعیت دندان‌ها وجود دارد. اگرچه در بسیاری از موقعیت‌ها این تصور درست است، اما خدمات ارتودنسی تنها در سیم‌کشی دندان‌ها خلاصه نمی‌شود. وسایل و تجهیزات بسیار دیگری نیز وجود دارند که به منظور اصلاح مشکلات ارتودنسی به‌کار گرفته می‌شوند.

امروزه شاهد ایجاد انواع مختلفی از ناهنجاری‌های دهان و فک هستیم که هر یک از آن‌ها مستلزم به‌کارگیری وسایل و تجهیزات خاصی است. هر یک از این ابزارها، کارکرد به‌خصوصی دارند. دندان‌پزشک شما را معاینه می‌کند و براساس نوع ناهنجاری‌های فک یا دندان‌هایتان، ابزار و لوازم مورد نیاز را در پروسه ارتودنسی به‌کار می‌گیرد. بعضی از این وسایل همچون بریس‌ها کاربرد گسترده‌تری دارند و امکان دارد که شما نیز آن‌ها را بیشتر دیده باشید. ابزار و وسایل ارتودنسی به شکل ثابت یا متحرک عمل می‌کنند که شامل بریس‌ها، براکت‌های توربو، آرک‌های دندانی، هدگیر، میخ‌های ارتودنسی و… می‌شوند.

بیشتر بخوانید: انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی؛ معرفی کامل تجهیزات ارتودنسی + کاربرد هر کدام

انواع وسایل ارتودنسی

بریس ‌ها

بریس‌ها را می‌توان یکی از ابزار رایج در طول پروسه ارتودنسی دانست. این وسیله در جهت اصلاح موقعیت دندان‌ها به‌کار گرفته می‌شود. ایجاد اتصال به کمک این بریس‌ها صورت می‌گیرد و دندان‌ها به این شیوه احاطه شده و به شکل دلخواه می‌توان آن‌ها را حرکت داد. عموما این وسایل ارتودنسی از باندهایی تشکیل شده‌اند که نصب آن‌ها روی دندان‌های مولر انجام می‌گیرد. سپس به کمک براکت‌ها به سایر دندان‌ها متصل می‌شوند. برای اتصال براکت‌ها به دندان، یک نوع چسب مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد. جهت حفظ موقعیت بریس‌ها در طول پروسه درمان، باید چسب انتخابی از میزان چسبندگی لازم برخوردار باشد. البته این چسب بیش از حد نباید قوی باشد، چراکه در پایان کار بریس‌ها برداشته خواهند شد و در این صورت دندان‌پزشک با مشکل مواجه می‌شود.

براکت ‌های توربو یا پشت دندانی

از دیگر وسایل مورد استفاده در حوزه ارتودنسی می‌توان به براکت‌های توربو اشاره کرد. براکت‌ توربو، نام وسیله‌ای است که در جهت کاهش اوربایت‌های عمیق به‌کار گرفته می‌شود. اوربایت در اصل به عدم تراز بودن ردیف‌های دندانی می‌گویند. به کمک این ابزار، مسئله گاز گرفتن بیمار توسط دندان‌های عقب‌رفته برطرف خواهد شد. با این کار، شاهد جلو آمدن دندان‌های عقب‌رفته به طور طبیعی خواهید بود. در نتیجه این عمل نیز اصلاح عدم تراز بودن دندان‌ها صورت خواهد گرفت.

براکت توربو شامل براکت‌های کوچک فلزی می‌شود که نصب آن‌ها در ‌پشت دندان‌های جلوی فک بالا انجام گرفته است. این براکت‌ها اثرگذاری بالایی دارند، چراکه به سادگی نمی‌توان آن‌ها را جدا کرد‌. با این وجود، امکان دارد که فرد در روزهای اول به هنگام غذا خوردن به مشکل بربخورد. توصیه ما به شما مصرف غذاهای نرم در طول این پروسه است. بعد از گذشت چند ماه و استفاده از این وسیله، موقعیت قرارگیری دندان‌های شما اصلاح خواهد شد.

براکت‌های توربو یا پشت دندانی

آرک ‌های دندانی

پیش از اینکه بریس‌ها برای همه دندان‌ها به‌کار گرفته شوند، عموما باید فضای موردنیاز را ایجاد کنیم و اوربایت اصلاح شود. اوربایت به تداخل بیش از حد عمودی دندان‌های جلو گفته می‌شود. در پروسه ارتودنسی دندان، ابزاری تحت عنوان آرک‌ دندانی وجود دارد. با به‌کارگیری آرک‌های دندانی در فک بالا یا پایین می‌توان این مسئله را برطرف کرد. آرک‌های دندانی شامل سیم‌‌هایی می‌شود که به شکل مستقیم از دندان‌های مولر به دندان‌های جلو اتصال پیدا می‌کنند. در اصل می‌توان گفت که از دندان‌های آسیاب کوچک گذر می‌کنند.

هدگیر ارتودنسی

از دیگر وسایل به‌کار گرفته شده در حیطه ارتودنسی دندان می‌توان به هدگیر اشاره کرد. این ‌وسیله زمانی استفاده خواهد شد که شاهد ایجاد اختلاف میان رشد فک بالا و پایین باشیم. در این شرایط، دندان‌ها و فک بالا به نسبت دندان‌ها و فک پایین جلوتر قرار می‌گیرند. با کمک هدگیر، سرعت رشد فک‌های بیمار کاهش پیدا می‌کند. بعضی از افراد برای اصلاح جویدن خود از اکسترکش کمک می‌گیرند. به کمک این دستگاه، دیگر شاهد لغزیدن دندان‌های عقبی بالا در حین نزدیک کردن فاصله‌های دندانی نخواهیم بود. هدگیر یک تکیه‌گاه دارد که نصب آن در پشت گردن انجام می‌گیرد. این وسیله به صورت یک تسمه یا نوار پلاستیکی دیده می‌شود که دور سر بیمار بسته شده و به یک سیم فلزی در جلوی دهان فرد اتصال پیدا می‌کند.

هدگیر

پلاک تعریض پروانه ‌ای

گسترش بخش جلویی فک بالا به کمک پلاک تعریض پروانه‌ای انجام می‌گیرد و این پلاک‌ها روی بخش عقبی فک بالا نقشی ندارند. این وسیله متشکل از باندهای فلزی است و نصب آن روی دندان‌های شش ساله آسیاب بزرگ انجام می‌گیرد. اتصال این باندهای فلزی به کمک میله‌هایی به بدنه اصلی انجام گرفته است. در وسط دستگاه یک پیچی قرار دارد که به منظور تعریض دستگاه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کش‌ های ارتودنسی

کش‌های ارتودنسی را می‌توان اولین مکانیسمی دانست که به منظور حرکت دادن دندان‌ها به‌کار گرفته می‌شوند. در انواع ارتودنسی، از تعداد متفاوتی از این کش‌ها استفاده می‌شود. این وسایل به کمک قلابی بر روی دندان‌ها اتصال پیدا می‌کنند. افرادی که نسبت به زیبایی ظاهری خود حساسیت نشان می‌دهند، می‌توانند کش‌هایی هم‌رنگ دندان را انتخاب نمایند.

کش‌های ارتودنسی

آرک‌ های زبانی

آرک‌های زبانی یا شفاف به ابزارهایی گفته می‌شود که با هدف حفظ فضای دندانی در فک بالا و پایین به‌کار گرفته می‌شوند. در درجه اول، این وسیله به بیمارانی اختصاص داده شده که در حال پشت سر گذاشتن دوره انتقال دندانی هستند. این وسیله، فضای لازم جهت رشد دندان‌های دائمی را مهیا می‌سازد. استفاده از این ابزار، قسمتی از شروع درمان ارتودنسی به‌حساب می‌آید.

Bionator

این ابزار به منظور اصلاح اوربایت به‌کار گرفته شده و رشد بیشتر فک پایین به کمک این ابزار انجام می‌گیرد. Bionator را می‌توان یکی از ابزارهای ارتودنسی دانست‌ چراکه رشد استخوان‌ها تحت تاثیر آن قرار دارند. بنابراین این وسیله در درمان رشد حداکثری کاربرد داشته و در حالت کلی بیشتر توسط افراد جوان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میخ ‌های ارتودنسی

گاهی بیمار عادت به وارد کردن فشار به دندان‌های خود دارد یا اینکه ناخودآگاه اقدام به مکیدن انگشت شست خود می‌کند‌. در این شرایط میخ‌های ارتودنسی به‌کار گرفته می‌شوند تا باعث ترک عادت فرد گردند. تکرار این عادت‌ها می‌تواند منجر به اپن‌بایت شود. به کمک میخ‌های ارتودنسی کنترل بلع برای بیمار ساده‌تر خواهد بود و دیگر به سادگی نمی‌تواند شست خود را بمکد. این میخ‌ها به قلاب‌های کوچکی شباهت دارند که نصب آن‌ها در پشت دندان‌های جلویی فک پایین انجام می‌گیرد.

معرفی انواع روش صاف کننده دندان (ارتودنسی دندان)

ارتودنسی دندان به منظور ردیف کردن و منظم کردن دندان‌ها انجام می‌گیرد. با داشتن‌ دندان‌هایی مرتب و ردیف، فک بالا و پایین می‌توانند به درستی روی هم قرار بگیرند. در این صورت عمل جویدن به آسانی انجام خواهد گرفت. انجام ارتودنسی، پایانی برای بی‌نظمی‌های فک و دندان‌ها بوده و بعد از انجام آن، موقعیت جدید دندان‌ها ثابت خواهد ماند و فرد مشکلی از این بابت نخواهد داشت. به بیانی دیگر، ارتودنسی به شما کمک می‌کند تا طرح لبخند خود را اصلاح نمایید.

امروزه روش‌های متنوعی برای انجام ارتودنسی وجود دارند. ارتودنتیست فرد را معاینه می‌کند و بسته به شرایط و نوع مشکل وی، بهترین روش را برای درمان به‌کار می‌گیرد. هر یک از این روش‌ها کاربرد، مزایا و معایب به‌خصوصی دارند. قبل از اقدام به انجام ارتودنسی، بهتر است که با انواع روش‌های آن آشنا شوید. ارتودنسی ثابت، براکت سرامیکی، براکت پشت دندان، الاینر شفاف و… نمونه‌هایی از آن هستند.

کامل بدانید: انواع روش های ارتودنسی دندان؛ آیا می‌دانید کدام روش ارتودنسی مناسب شماست؟ مزایا و معایب تمامی روش‌های ارتودنسی را بدانید.

انواع روش ارتودنسی دندان

ارتودنسی براکت ثابت (معمولی)

براکت معمولی به همان براکت ثابت گفته می‌شود. این نوع از ارتودنسی، از نگین‌های براکت به اندازه تعداد واحدهای دندان، سیم ارتودنسی، حلقه فلزی، حلقه کشی یا سیم لیگاچور تشکیل شده است. در بعضی مواقع، حلقه‌های کشی از جنس پلاستیک هستند. در ارتودنسی براکت ثابت، شاهد چسبیدن یک نگین براکت به هر یک از دندان‌ها خواهید بود. سپس سیم ارتودنسی به نگین‌های براکت اتصال پیدا خواهند کرد. به این صورت این سیم از سطح جلوی همه دندان‌ها گذر می‌کند. این پروسه، برای هر دو دندان‌های بالایی و پایینی انجام می‌گیرد‌.

مزایای ارتودنسی براکت ثابت

 • براکت فلزی مقاومت بالایی دارد و به نسبت سایر روش‌ها، کمتر شاهد شکستگی و آسیب رسیدن به آن خواهید بود.
 • براکت فلزی برای رفع مشکلات پیچیده ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که سایر روش‌ها از این قابلیت برخوردار نیستند.
 • با انجام ارتودنسی به کمک براکت‌های فلزی، در مقایسه با سایر روش‌ها هزینه کمتری متقبل خواهید شد.
 • در عصر کنونی، استفاده از براکت ثابت را می‌توان رایج‌ترین روش درمان ارتودنسی دانست.

معایب ارتودنسی براکت ثابت

 • در این شیوه از درمان ارتودنسی، دندان‌های شما نمایی فلزی و سیم‌کشی شده خواهد داشت. در حالی که این مشکل در سایر روش‌های ارتودنسی دیده نمی‌شود.

ارتودنسی براکت ثابت (معمولی)

براکت سرامیکی ارتودنسی

از دیگر روش‌های ارتودنسی می‌توان به براکت سرامیکی اشاره کرد. همه اجزا براکت فلزی در براکت سرامیکی نیز موجود بوده و تنها تفاوت میان این دو در نوع نگین‌های به‌کار گرفته شده است. در این نوع از ارتودنسی، دیکر نگین‌های کوچک فلزی استفاده نشده؛ بلکه شاهد چسباندن نگین‌های کوچک سرامیکی یا پلاستیکی هستید. این نوع از نگین‌ها، سفید رنگ و شفاف دیده می‌شوند. علاوه‌بر نوع آن‌ها، نوع سیم‌ها نیز در روش براکت سرامیکی متفاوت با نوع ثابت آن هستند. در ارتودنسی به روش براکت سرامیکی، سیم‌هایی به رنگ سفید به‌کار گرفته می‌شوند. از این رو، تا حدودی می‌توان براکت سرامیکی را  نامرئی دانست.

مزایا براکت سرامیکی ارتودنسی

 • رنگ سفید و شفاف براکت سرامیکی ارتودنسی، از لحاظ ظاهری سبب برتری این نوع در مقایسه با سایر روش‌ها شده است.

معایب براکت سرامیکی ارتودنسی

 • براکت سرامیکی در مقایسه با براکت فلزی شکننده‌تربه نظر می‌رسد. از این رو، احتمال شکستن و نیاز به ترمیم و مراجعه به ارتودنتیست بالاتر خواهد بود.
 • در صورتی که به بهداشت دهان و دندان خود بی‌توجه باشید، رنگ براکت تغییر خواهد کرد و زیبایی گذشته را نخواهد داشت.
 • براکت سرامیکی در مقایسه با براکت فلزی هزینه بیشتری دارد.

براکت سرامیکی ارتودنسی

براکت پشت دندانی صاف کننده دندان

براکت پشت دندان، روشی دیگر از ارتودنسی به‌حساب می‌آید. در ساخت براکت پشت دندانی در اصل همان سیستم براکت فلزی به‌کار گرفته شده است. براکت پشت دندانی به سطح پشتی دندان‌ها اتصال پیدا می‌کند و این سطح در واقع همان قسمتی از دهان است که رو به زبان قرار دارد. تفاوت زیادی میان سطح پشتی دندان‌ها با سطح جلویی آن‌ها دیده می‌شود. از این رو، برای براکت پشت دندانی نیازمند سیستمی هستیم که به صورت اختصاصی شکل گرفته باشد. از سری مزیت‌های این نوع از سیستم می‌توان به حفظ زیبایی دندان‌ها اشاره کرد چراکه این سیستم به سطح پشتی دندان‌ها اتصال پیدا می‌کند و قابل رویت نیست. در این صورت، در زمان صحبت کردن، خندیدن و باز کردن دهان، آن‌ها دیده نخواهند شد. این ویژگی برای بسیاری از افراد یک امتیاز مثبت به‌حساب می‌آید.

معایب براکت پشت دندانی

 • ارتودنتیست دسترسی سخت‌تری به آن بخش پشت دندان دارد و برای نصب و تنظیم آن به مشکل برخواهد خورد. از این رو، پروسه نصب براکت پشت دندانی زمان بیشتری به طول می‌انجامد و به تبع هزینه‌برتر خواهد بود.
 • ساخت این نوع از سیستم براکتی به شکل سفارشی انجام می‌گیرد. بنابراین این روش از ارتودنسی در مقایسه با براکت فلزی یا سرامیکی هزینه بیشتری را در پی خواهد داشت.
 • در این روش، شاهد چسبیده شدن براکت به سطحی از دندان هستیم که این سطح، رو به زبان قرار گرفته است. همین عامل سبب می‌شود که تلفظ حروف و صداها برای شما مشکل باشد. با گذر زمان، زبان شما به موقعیت جدید خود عادت خواهد کرد. درست و راحت صحبت کردن با وجود براکت پشت دندانی نیازمند زمان است.
 • در این شرایط، تمیز کردن دندان‌ها امکان دارد که کمی دشوار شود چراکه دسترسی مسواک به سطح پشتی دندان‌ها سخت‌تر خواهد بود.

براکت پشت دندانی صاف کننده دندان

الاینر شفاف

از دیگر روش‌های ارتودنسی می‌توان به الاینر شفاف اشاره کرد‌. تفاوت‌هایی میان این نوع از روش ارتودنسی با سایرین دیده می‌شود. در این روش، نگین‌های براکت و سیم‌ ارتودنسی به‌کار گرفته نمی‌شوند. الاینر شفاف در اصل به یک پلاک کامل گفته می‌شود که دندان‌ها را در احاطه خود قرار می‌دهد. از طرف الاینر شفاف، نیرویی به دندان‌ها وارد خواهد شد و به این صورت دندان‌ها در جایگاه خاصی قرار می‌گیرند.‌ هر دو هفته یک‌بار باید برای تعویض آن‌ها اقدام کنید. الاینر شفاف مزایا و معایب به‌خصوصی در مقایسه با سایر روش‌های ارتودنسی دارد.

مزایای الاینر شفاف

 • از اصلی‌ترین مزیت‌های الاینر شفاف می‌توان به بی‌رنگ بودن آن اشاره کرد. به همین علت است که به این روش، ارتودنسی متحرک نامرئی نیز گفته می‌شود. زمانی که الاینر در دهان جای می‌گیرد، کسی متوجه حضور آن نخواهد شد. بنابراین بر زیبایی ظاهری دهان شما تاثیری منفی به جا نخواهد گذاشت.
 • از دیگر مزیت‌های بارز این روش می‌توان به چسبیده نشدن آن‌ها به دندان‌ها اشاره کرد و در اصل برخلاف براکت‌ها، جایگاهی ثابت ندارند.
 • با این وسیله به سادگی می‌توانید دندان‌های خود را تمیز کنید، زیرا به سادگی می‌توانید الاینر شفاف را از دهان خود خارج سازید.‌

معایب الاینر شفاف

 • ثابت نبودن این روش را می‌توان یکی از معایب آن به‌حساب آورد.
 • این روش، هزینه بالاتری نیز دارد که هر دو هفته یک‌بار الاینر جدیدی باید به‌کار گرفته شود و دیگر نمی‌توان از الاینر قبلی استفاده کرد چراکه دندان‌ها تحرک داشته‌اند و در موقعیت جدیدی به سر می‌برند.
 • انجام درمان‌های پیچیده با کمک الاینر شفاف امکان‌پذیر نیست.
 • هر دفعه به هنگام تمیز کردن دندان، الاینر را باید بیرون آورده و به صورت جداگانه تمیز کرد.

الاینر شفاف

ارتودنسی متحرک

از دیگر روش‌های ارتودنسی می‌توان به ارتودنسی متحرک اشاره کرد. ارتودنسی متحرک به دستگاهی گفته می‌شود که امکان خارج‌سازی آن از دهان وجود دارد. در این روش، دستگاه به دندان‌های فرد اتصال پیدا نمی‌کند. طراحی ارتودنسی متحرک براساس سایز دهان خود فرد انجام می‌گیرد. در ساخت دستگاه ارتودنسی متحرک، صفحات پلاستیکی به‌کار گرفته می‌شوند که در کناره‌های آن‌ها، متوجه یک‌سری سیم‌های بیرون زده خواهید شد. این سیم‌ها به منظور مستحکم‌سازی، به دندان‌های شما اتصال پیدا می‌کنند.

دستگاه‌های ارتودنسی متحرک اغلب در دو بسته‌بندی جای می‌گیرند. یکی از دستگاه‌ها برای حرکت‌های ساده دندانی و دیگری برای حرکت دادن فک بالا و پایین صورت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالت کلی، صاف کننده‌های متحرک، طول درمان کوتاه‌تری دارند. ارتودنتیست‌ها در استفاده از ارتودنسی متحرک با محدودیت مواجه هستند چراکه این نوع از ارتودنسی کاربرد زیادی ندارد و معمولا در جهت حرکت دادن یک دندان یا گسترش فضای سقف دهان به‌کار گرفته می‌شود.

مزایا ارتودنسی متحرک

 • با داشتن ارتودنسی متحرک به راحتی می‌توان مسواک زد. در حالی که در ارتودنسی ثابت این گونه نیست و شما باید حواستان به فضای بین دندان‌ها، سیم و قطعات ارتودنسی باشد.
 • به سادگی می‌توانید ارتودنسی متحرک را تمیز کنید. تنها لازم است که این وسیله از دهان خارج شده و شست‌و‌شو انجام گیرد.
 • در این روش، احتمال پوسیدگی دندان و عفونت لثه پایین خواهد آمد زیرا دندان‌ها و وسیله صاف کننده، به سادگی تمیز می‌شوند.
 • برخلاف ارتودنسی ثابت، در ارتودنسی متحرک شاهد ایجاد لکه‌های سفید روی دندان‌ها نیستیم.
 • هر زمانی که احساس ضرورت نکنید، می‌توانید وسیله صاف کننده دندان را از دهان خود خارج کنید.
 • با داشتن ارتودنسی متحرک دیگر برای غذا خوردن با محدودیتی مواجه نخواهید شد و به سادگی می‌توانید در زمان غذا خوردن، آن را بیرون بیاورید.

ارتودنسی متحرک

معایب ارتودنسی متحرک

 • هنگامی که وسیله ارتودنسی در دهان خود دارید، نباید چیزی مصرف کنید. جز نوشیدن آب، مصرف چیزی مجاز نیست زیرا در غیر این صورت، به دستگاه ارتودنسی آسیب می‌رسد.
 • حواستان باید به پلاک‌های شفاف آن باشد و از مصرف نوشیدنی‌های رنگی پرهیز کنید. در غیر این صورت، شاهد تغییر رنگ و کدری پلاک خواهید بود.
 • جز در زمان غذا خوردن و مسواک زدن، در بقیه مواقع پلاک ارتودنسی باید روی دندان‌ها قرار داده شود. اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید این نکته را رعایت نمایید، ارتودنسی ثابت انتخاب بهتری برای شما به‌حساب می‌آید.
 • بعد از بیرون آوردن پلاک از دهان، باید آن را شست‌و‌شو داده و در جعبه مخصوص خود قرار دهید.

ارتودنسی دیمون

از جدیدترین روش‌های درمان ارتودنسی می‌توان به دیمون اشاره کرد. در این روش، براکت‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی به‌کار گرفته می‌شوند. در روش ارتودنسی دیمون، مکانیسم قفل و بستی اجرا شده و همین امر سبب می‌شود که سیم به سادگی به براکت اتصال پیدا کند. با کمک ارتودنسی دیمون، دیگر کش‌های کوچک در اطراف هر براکت استفاده نمی‌شود. در این شرایط، تمیز کردن اطراف سیم و براکت‌ها ساده خواهد بود. این در حالی است که در سایر روش‌های ارتودنسی شاهد تجمع میکروارگانیسم‌ها در اطراف کش‌ها هستیم.

ارتودنسی دندان دیمون

مزایا ارتودنسی دیمون

 • کاهش تعداد مراجعات به متخصص ارتودنسی
 • از آنجایی که ارتودنسی دیمون سیستم جدیدی به‌حساب می‌آید، هزینه گران‌تری نیز دارد اما این روش را به نسبت مزیت‌های بسیار آن می‌توان روشی مقرون‌به‌صرفه دانست.
 • در ارتودنسی دیمون، دیگر شاهد ایجاد هیچ نوع اصطکاکی نخواهید بود. در این شیوه، لیگاتورهای الاستیکی استفاده نمی‌شود و امکان حرکت آزادانه برای دندان‌ها وجود دارد.
 • طول درمان ارتودنسی دیمون کوتاه است. طی مطالعات انجام شده، در این شیوه از ارتودنسی، شش ماه از طول درمان کاسته می‌شود.
 • در ارتودنسی دیمون، بیماران درد کمتری را تجربه خواهند کرد.
 • سلامت و بهداشت دهان و دندان در این شیوه افزایش پیدا می‌کند.

معایب ارتودنسی دیمون

 • سیم‌های فلزی ارتودنسی دیمون در معرض دید دیگران قرار دارند و قابل رویت هستند.
 • در روزهای ابتدایی استفاده از براکت دیمون کمی شما را اذیت خواهد کرد، تا زمانی که استفاده از آن‌ها برای شما تبدیل به عادت شود.
 • روش ارتودنسی دیمون در مقایسه با سایرین هزینه بیشتری را برای شما در پی خواهد داشت.

ارتودنسی دندان چند مرحله دارد؟

امروزه افراد زیادی اقدام به انجام ارتودنسی دندان می‌کنند. مراحل ارتودنسی دندان بستگی به میزان شدت، نوع ناهنجاری و نیاز هر بیمار دارد. اطلاع داشتن از روند کار و مراحل درمان به فرد کمک می‌کند تا استرس کمتری را متحمل شود و همکاری بیشتری با ارتودنتیست داشته باشد. با مراجعه به ارتودنتیست ماهر، دیگر جایی برای هیچ‌گونه نگرانی باقی نمی‌ماند. موارد زیر به ترتیب اشاره به هر یک از مراحل ارتودنسی دارد:

ارتودنسی دندان چند مرحله دارد؟

آماده شدن برای انجام ارتودنسی

بعضی از افراد از مراجعه به کلینیک و انجام درمان‌‌های دندانپزشکی هراس دارند. این افراد باید پیش از انجام هر اقدامی، آمادگی‌های روحی و روانی لازم را کسب کنند. با انتخاب یک ارتودنتیست مجرب شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که روند درمان به خوبی پیش خواهد رفت و این گونه از میزان استرس شما کاسته خواهد شد.

معاینه و مشاوره اولیه

در ابتدا، متخصص ارتودنسی وضعیت دهان و دندان‌های شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین سوابق پزشکی شما را نیز در نظر خواهد گرفت. در این جلسه شما می‌توانید ارتودنتیست خود را در جریان خواسته‌ها و شرایط شخصی خود قرار دهید. در این مرحله ارتودنتیست اطلاعات لازم در زمینه درمان، مدت زمان و میزان هزینه احتمالی را به شما خواهد داد.

گرفتن عکس ‌های رادیولوژی

در این مرحله، ارتودنتیست عکس‌های رادیولوژی مربوطه را در دست می‌گیرد تا ناهنجاری‌های دهان و دندان را به شکلی دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهد. در صورتی که ارتودنتیست متوجه پوسیدگی یا بیماری‌های لثه شود، ابتدا برای درمان آن‌ها اقدام می‌کند، سپس درمان ارتودنسی را آغاز خواهد کرد.

تمیز کردن دندان‌ ها

پیش از اینکه براکت‌ها روی دندان قرار بگیرند، باید دندان‌ها را پاک‌سازی کرد. ارتودنتیست با هدف تمیز کردن دندان‌ها اقدام به پالیش زدن و خشک‌سازی آن‌ها می‌کند. بعد از آن، نوعی اسید جهت نصب براکت‌ها روی دندان‌ها قرار داده می‌شود.

تمیز کردن دندان‌ها

انتخاب نوع دستگاه ارتودنسی

ارتودنتیست طبق بررسی و معاینات انجام شده و با مشورت بیمار، مناسب‌ترین نوع ارتودنسی را برای فرد به‌کار می‌گیرد. دستگاه‌های ارتودنسی دو نوع ثابت و متحرک دارند. دستگاه‌های ارتودنسی ثابت از قابلیت جابه‌جایی برخوردار نیستند در حالی که دستگاه‌های ارتودنسی متحرک این قابلیت را دارند.

مراجعات منظم به مطب دندانپزشکی

از دیگر مراحل ارتودنسی دندان می‌توان به مراجعات منظم به مطب ارتودنسی جهت چکاپ وضعیت دندان‌ها و تنظیم براکت‌ها اشاره کرد. هر چهار یا هشت هفته یک‌بار این مراجعات باید صورت گیرند.

استفاده از ریتینر

بعد از اینکه درمان ارتودنسی به پایان رسید و دندان‌ها در جایگاه صحیح خود ماندگار شدند، با خارج‌سازی دستگاه ارتودنسی از دهان، همچنان امکان برگشت دندان‌ها به جایگاه قبلی خود وجود دارد. در این مرحله فرد باید از ریتینرها در جهت تثبیت جایگاه دندان‌ها استفاده کند‌.

استفاده از ریتینر

ریتینر یا پلاک نگهدارنده چیست؟

نگهدارنده ارتودنسی، ریتینر نامیده می‌شود. این دستگاه، به منظور تثبیت موقعیت دندان‌ها پس از پایان دوره ارتودنسی کاربرد دارد. پروسه درمان ارتودنسی پس از مدتی طولانی به پایان خواهد رسید و ارتودنتیست، دستگاه ارتودنسی را از دهان شما بیرون می‌آورد و دندان‌هایی ردیف و هماهنگ را به شما هدیه می‌دهد. بهتر است بدانید که درمان همچنان ادامه دارد و شما ملزم به استفاده از ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی هستید. با کمک ریتینر، دندان‌ها موقعیت صحیح قرارگیری خود را حفظ و تثبیت خواهند کرد.

امروزه مدل‌های مختلفی از ریتینر وجود دارد که به تشخیص ارتودنتیست، بهترین و مناسب‌ترین نوع آن برای بیمار استفاده می‌شود. ریتینرها در دو دسته‌بندی کلی ثابت و متحرک جای می‌گیرند. در نوع ثابت، فرد به تنهایی نمی‌تواند آن را از دهان خود خارج سازد. این نوع از ریتینر غالبا برای دندان‌های جلویی فک پایین به‌کار گرفته می‌شوند. از مزیت‌های ریتینر ثابت می‌توان به عدم نیازمندی به همکاری بیمار اشاره کرد‌. در حالی که نتیجه گرفتن از ریتینر متحرک، ملزم به همکاری بیمار است. ریتینرهای متحرک به دو شکل شفاف و هالی موجود هستند.

ریتینر یا پلاک نگهدارنده

معرفی مرحله‌های ارتودنسی متحرک

امروزه افراد زیادی اقدام به انجام ارتودنسی متحرک دندان می‌کنند. به کمک ارتودنسی متحرک می‌توان موقعیت فک و دندان‌ها را درمان و اصلاح کرد. درمان ارتودنسی متحرک شش ماه تا دو سال زمان می‌برد. ارتودنسی متحرک اغلب برای بیماران در سنین پایین‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد زیر به ترتیب اشاره به مراحل ارتودنسی متحرک دندان دارد:

مشاوره و ارزیابی اولیه

در جلسه اول، ارتودنتیست وضعیت دهان و دندان فرد به همراه عکس‌های رادیولوژی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این مرحله ارتودنتیست تشخیص می‌دهد که آیا انجام ارتودنسی متحرک برای فرد جایز است یا خیر. در صورت جایز بودن، بیمار را در جریان مراحل، هزینه‌ها، مدت زمان درمان و نکات لازم قرار می‌دهد.

قالب گیری دندان

برای درمان ارتودنسی متحرک، بیمار به پلاک مناسب خود نیاز دارد. به همین جهت، قالب‌گیری از دندان‌های فرد صورت می‌گیرد. به دو شیوه سنتی و دیجیتال قالب دندان گرفته می‌شود. برای ارتودنسی متحرک این فرآیند اغلب به شیو‌ه‌ای سنتی انجام خواهد شد.

قالب گیری دندان

قرار دادن دستگاه ارتودنسی متحرک روی دندان

در این مرحله، ارتودنتیست پلاک تهیه شده را روی دندان‌های بیمار نصب می‌کند تا علاوه‌بر بررسی پلاک، شیوه قرار دادن آن روی دندان را به بیمار یاد دهد. در این مرحله نکات لازم در زمینه نحوه استفاده از پلاک، زمان بیرون آوردن آن و… را به بیمار یادآور می‌شود.

مراجعات منظم به کلینیک ارتودنسی

در حالت کلی، درمان ارتودنسی را می‌توان درمانی طولانی مدت دانست. فرقی ندارد که از چه روشی از ارتودنسی استفاده می‌کنید، در هر صورت فرد باید به صورت منظم به کلینیک مراجعه کند تا چکاپ وضعیت دندان و بررسی دستگاه توسط ارتودنتیست انجام گیرد.

استفاده از ریتینر ارتودنسی

در پایان درمان ارتودنسی، ریتینر ارتودنسی با هدف تثبیت موقعیت به دست آمده از قرارگیری دندان‌ها به‌کار گرفته می‌شود. ریتینر نیز نوعی پلاک ارتودنسی متحرک به‌حساب می‌آید اما عملکرد یکسانی ندارد. طول مدت استفاده از ریتینرها برای همه افراد یکسان نیست.

استفاده از ریتینر ارتودنسی

چرا ارتودنسی دندان اهمیت دارد؟

امروزه افراد زیادی در سطح جهان اقدام به انجام ارتودنسی دندان می‌‌کنند. ارتودنسی دندان هم جنبه ظاهری و هم جنبه درمانی دارد و افراد به کمک آن می‌توانند علاوه‌بر بهبود وضع ظاهری، ناهنجاری دهانی خود را نیز برطرف کنند. داشتن ناهنجاری‌های دهان و دندان می‌تواند ابعاد مختلفی از زندگی فرد را تحت شعاع خود قرار دهد. در صورتی که دندان‌های هماهنگ و مرتبی نداشته باشیم، برای ساده‌‌ترین کار روزانه یعنی غذا خوردن نیز به مشکل برخواهیم خورد.

در شرایطی که دندان‌ها با فاصله کنار یکدیگر قرار گرفته باشند، شاهد گیر افتادن تکه‌های غذا در میان آن‌ها خواهیم بود. همین مورد، بهداشت دهان و دندان افراد را نیز تهدید می‌کند چراکه تمیز کردن این ناحیه دیگر کار ساده‌ای نیست. نداشتن دندان‌هایی صاف و هم‌راستا، فرد را مستعد ابتلا به پوسیدگی دندان و عفونت لثه می‌کند. جویدن با دندان‌هایی کج و نامرتب، فشار زیادی به بعضی دندان‌ها وارد خواهد کرد. این فشار امکان دارد که ترک‌های زیاد و ساییدگی‌ دندان را به دنبال داشته باشد. ناهنجاری‌های دهانی حتی می‌توانند تکلم افراد را نیز با مشکل مواجه کنند. با کمک ارتودنسی دندان می‌توان این مسائل را برطرف نمود و همین کاربرد گسترده ارتودنسی در زندگی، نشان از اهمیت بالای آن دارد.

چرا ارتودنسی دندان اهمیت دارد؟

مزیت ‌های ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان با هدف اصلاح ناهنجاری‌های دندانی انجام می‌گیرد. جدا از جنبه درمانی، انجام این پروسه درمانی جنبه زیبایی نیز دارد. مزیت‌های زیاد ارتودنسی دندان سبب شده است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار بگیرد و جزو روش‌های رایج درمانی و زیبایی به‌حساب بیاید. با اصلاح ناهنجاری‌ها می‌توان وضعیت ظاهری را بهبود بخشید و طرح لبخندی زیبا داشت. موارد زیر اشاره به یک‌سری از مزیت‌های ارتودنسی دندان دارد:

 • با انجام ارتودنسی دندان، زیبایی چهره و اعتمادبه‌نفس افراد افزایش پیدا خواهد کرد.
 • با رفع ناهنجاری‌ها و نامنظمی‌های دندانی، تکلم بهبود خواهد یافت.
 • ارتودنسی به فرد کمک می‌کند تا از بروز بیماری‌های لثه پیشگیری کند.
 • با کمک ارتودنسی همچنین می‌توان از بروز بیماری‌های دندان جلوگیری کرد.
 • با انجام ارتودنسی دندان، فرآیند جویدن ساده‌تر و بهتر صورت خواهد گرفت و در نتیجه آن، گوارش غذا بهبود می‌یابد.
 • با می‌توان از ایجاد آسیب‌های آنی به دندان‌ها جلوگیری کرد چراکه دندان‌های کج و نامنظم به نسبت دندان‌های منظم و سالم بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.
 • ارتودنسی دندان می‌تواند درمانی برای دندان نهفته باشد زیرا وضعیت قرارگیری و رشد فک‌ها و دندان‌ها را بهبود می‌بخشد و همه دندان‌ها می‌توانند فضای کافی برای رشد و قرارگیری در دهان داشته باشند.

مزیت‌های ارتودنسی دندان

آیا ارتودنسی دندان عوارض دارد؟

ارتودنسی دندان را به هیچ وجه نمی‌توان درمانی خطرناک دانست. اگر بنا بر این بود که نظم‌دهی دندان‌ها عارضه‌ای برای افراد به دنبال داشته باشد، دندان‌پزشکان هرگز اقدام به انجام ارتودنسی برای افراد نمی‌کردند. از این رو، ارتودنسی دندان تنها یک‌سری مزیت‌ها و معایب دارد. ارتودنسی دندان همانند سایر درمان‌های دندان‌پزشکی در کنار مزیت‌های بسیار خود، معایبی نیز دارد. در حالت کلی، از سری جوانب منفی ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجام ارتودنسی امکان دارد که سبب ایجاد درد خفیف و ناراحتی جزئی شود.
 • خراشیده یا زخم شدن بافت‌های نرم درونی دهان را می‌توان از عوارض کوچک ارتودنسی دندان دانست.
 • عفونت لثه می‌تواند بزرگ‌ترین عارضه ارتودنسی برای افرادی باشد که به بهداشت دهان و دندان خود توجهی ندارند.
 • ارتودنسی دندان در بعضی افراد امکان دارد که منجر به تحلیل مینای دندان شود.
 • ارتودنسی در بعضی افراد سبب کوتاه شدن ریشه دندان می‌شود.
 • ممکن اس مشکلات دندانی همچون پوسیدگی‌ها یا تروماها را تشدید کند.

انجام ارتودنسی دندان امکان دارد سبب ایجاد لکه روی دندان‌ و زرد شدن آن‌ها حین درمان و پس از آن شود.

آیا ارتودنسی دندان عوارض دارد؟

بیشتر بخوانید: چگونه عوارض ارتودنسی دندان را کاهش دهیم؟

چه زمانی باید ارتودنسی کنیم؟

با انجام ارتودنسی دندان، زیبایی افراد نیز بهبود خواهد یافت. لازم به ذکر است که انجام این روش، تنها جنبه زیبایی ندارد و یک روش درمانی به‌حساب می‌آید. با اصلاح ساختار دهان و دندان‌ها، غذا خوردن و جویدن نیز برای افراد مبتلا به ناهنجاری‌های دهانی راحت‌تر خواهد شد. امروزه این روش در سراسر جهان انجام می‌شود و پیش از اقدام برای انجام آن، باید مطمئن شوید که آیا واقعا به ارتودنسی نیاز دارید یا خیر. در صورتی که فرد یکی از نشانه‌های زیر را داشته باشد، کاندیدای خوبی برای انجام ارتودنسی به‌حساب می‌آید:

 • پیش آمدگی دندان‌های فک بالا در مقایسه با دندان‌های فک پایین: در این نوع از ناهنجاری، دندان‌های فک بالا به نسبت دندان‌های فک پایین در موقعیتی جلوتر قرار گرفته‌اند.
 • پیش آمدگی دندان‌های فک پایین به نسبت دندان‌های فک بالا: در این نوع از ناهنجاری، دندان‌ها ظاهری بولداگ به خود می‌گیرند و فک پایین بسیار جلوتر یا فک بالا بسیار عقب‌تر قرار دارد.
 • جفت شدگی متقاطع: در حالت عادی به هنگام گاز زدن طبیعی، دندان‌های فک بالایی تاحدودی باید جلوتر از دندان‌های فک پایینی باشند. در غیر این صورت، شما نیاز به ارتودنسی دارید.
 • خط میانی جابه‌جا شده: این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که هماهنگی میان مرکز دندان‌های جلویی فک بالا با مرکز دندان‌های جلویی فک پایین وجود ندارد.
 • داشتن فاصله: گاهی میان دندان‌ها شکاف یا فاصله دیده می‌شود. این شکاف می‌تواند حاصل از دست دادن دندان یا وجود دندان‌هایی باشد که در کنار خود فضای خالی دارند و آن را کامل پر نکرده‌اند‌.
 • داشتن ازدحام: در شرایطی است که در خط دندان، دندان‌های دیگری نیز دیده می‌شود.
 • افرادی که ظاهر دندان‌های‌شان برایشان اهمیت دارد.
 • افرادی که ناهنجاری‌های صورت و فک دارند.
 • افرادی که برای تکلم یا جویدن به شیوه‌ای صحیح با مشکل مواجه هستند.

چه زمانی به ارتودنسی نیاز داریم؟

مطالعه بیشتر: چه زمانی نیاز به ارتودنسی داریم؟ با خواندن این مطلب به موقع ارتودنسی کنید.

نکات ضروری ارتودنسی دندان

انجام ارتودنسی همچون همه مداخلات پزشکی و درمانی امکان دارد که عارضه و مشکلات خاصی را به دنبال داشته باشد. افراد بسیاری از این بابت ابراز ناراحتی و نگرانی می‌کنند. باید به این نکته توجه داشته باشید که عوارض و مشکلات ارتودنسی که از آن‌ها سخن گفته می‌شود، همیشه برای همه افراد پیش نمی‌آیند بلکه امکان دارد که هیچ یک از آن‌ها برای شما اتفاق نیفتد. ما تنها همه جوانب قضیه را در نظر می‌گیریم و به همه مسائل می‌پردازیم و این بدین معنا نیست که قطعیتی برای رخ دادن همه آن‌ها وجود دارد. از این رو، افراد نباید با خواندن مطالب دچار اضطراب و نگرانی بیش از حد شوند.

درد شدید ارتودنسی

انجام ارتودنسی نیز همانند سایر درمان‌های دندان‌پزشکی امکان دارد که کمی حس درد به همراه داشته باشد. میران دردی که هر شخص احساس می‌کند، بستگی به آستانه درد و میزان مشکلات دهان و دندان فرد دارد. هنگامی که دستگاه و لوازم ارتودنسی به دندان شما اتصال پیدا می‌کند، امکان دارد که به علت نداشتن آگاهی و تجربه کمی مضطرب شوید. خوب است بدانید که داشتن استرس و عدم آگاهی از روند درمان ارتودنسی، موجب شدت یافتن درد خفیف شما می‌شود. درد حاصل شده از براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی را می‌توان تماما طبیعی و قابل تحمل دانست.

درد شدید ارتودنسی

لق شدن دندان‌ ها در حین ارتودنسی

هنگامی که سیم‌ها و براکت‌ها به دندان‌های شما اتصال پیدا می‌کنند، امکان دارد که حس کنید بعضی از دندان‌هایتان لق شده‌اند. این مورد ممکن است موجبات نگرانی و استرس شما را فراهم کند چراکه گمان افراد بر این است که لقی دندان‌ها به از دست دادن دندان‌هایشان ختم شود. خوب است بدانید این حس گذرا است و هیچ خطری از طرف براکت‌ها و سیم‌ها متوجه دندان‌های شما نخواهد شد.

زخم‌ های داخل دهان و لثه

امکان دارد که بعضی از افراد در زمان شروع درمان با ارتودنسی متوجه ایجاد زخم‌های کوچک در بافت‌های نرم در نزدیکی دهان خود همچون لب‌ها، لثه‌ها و زبان خود شوند. لازم به ذکر است که اغلب افراد این مورد را تجربه می‌کنند و این رویداد، امری طبیعی و عادی تلقی می‌شود و خوشبختانه با گذشت چند روز، درمان خواهد شد.

افزایش مشکلات دهان و دندان

امکان دارد که بعضی از افراد در طول پروسه درمان حس کنند که مشکل دهان و دندان‌های آن‌ها بیش از پیش شده است. تحرک داشتن و جابه‌جایی دندان‌ها امکان دارد که سبب شدت یافتن پوسیدگی و مشکلات دهان و دندان فرد شود‌. به این نکته توجه داشته باشید که دندان‌پزشک پیش از انجام ارتودنسی، باید همه پوسیدگی‌ها و مشکلات دهان و دندان شما را برطرف کند.

افزایش مشکلات دهان و دندان

آیا ارتودنسی دندان درد دارد؟

اغلب افرادی که قصد انجام ارتودنسی را دارند از وجود درد احتمالی ابراز نگرانی می‌کنند و همواره این سوال برای آن‌ها مطرح می‌شود که آیا ارتودنسی درد دارد؟ در حالت کلی، بریس‌ها موجب ایجاد حس درد نمی‌شوند؛ از این رو، جایی برای نگرانی نیست. امکان دارد که بعد از نصب سیم ارتودنسی به براکت‌ها، شما کمی احساس درد کنید و درد تا چند روز الی یک هفته ادامه داشته باشد. افراد به تدریج شاهد از بین رفتن این درد خواهند بود.

لب و گونه شما به مرور زمان به بریس‌ نصب شده عادت خواهد کرد. فرآیند عادت کردن معمولا یک تا دو هفته به طول می‌انجامد. همه وسایلی که به منظور مرتب کردن دندان‌های شما به‌کار گرفته می‌شوند، از قابلیت زیست‌پذیری بالایی برخوردار هستند. در این صورت، شما هیچ گونه درد و ناراحتی غیرعادی را تجربه نخواهید کرد. با این وجود، در بعضی موارد نادر، بیمار درد متوسطی خواهد داشت. همه افراد با گذشت زمان، به وجود بریس عادت پیدا خواهند کرد و با درد ناشی از حرکت کردن دندان‌ها کنار خواهند آمد.

پیشنهاد مطالعه: درد ارتودنسی دندان؛ با انجام این کارها درد ناشی از ارتودنسی را کاهش دهید.

زمان مورد نیاز برای ارتودنسی دندان

مدت زمان ارتودنسی دندان و طول درمان آن را می‌توان یکی از رایج‌ترین سوالات مراجعین دانست. مراجعانی که اقدام به انجام ارتودنسی می‌کنند، اغلب مایل هستند که در مدت زمان کوتاهی پروسه درمانی آن‌ها به پایان برسد. اگرچه که روش‌هایی جهت تسریع فرآیند درمان وجود دارند اما در هر صورت افراد باید حداقل شش ماه یا حتی بیشتر تحت درمان قرار بگیرند. درمان به روش ارتودنسی را می‌توان پروسه‌ای زمان‌بر دانست.

در حالت کلی می‌توان گفت که پروسه انجام ارتودنسی طبق نیازها و انتظارات شخصی بیمار بین ۶ تا ۳۶ ماه به طول می‌انجامد. برای مثال، کودکان و نوجوانان به نسبت بزرگسالان طول درمان کوتاه‌تری دارند. عوامل متعددی طول دوره درمان شما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. موارد زیر اشاره به عوامل موثر در مدت زمان ارتودنسی دندان دارد:

 • سن ارتودنسی کننده
 • نوع درمان
 • نحوه مراقبت و همکاری فرد
 • نوع دستگاه ارتودنسی
 • شدت و میزان مشکل
 • سلامت و بهداشت دهان

مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

مطلب تکمیلی: مدت زمان ارتودنسی چقدر است؟ با دانستن این نکات زمان ارتودنسی خود را کاهش دهید.

بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است؟

ابتدا فرد باید به دندان‌پزشک مراجعه کند و معاینه شود. میزان ناهنجاری‌های دندان و فک تعیین می‌کنند که چه زمانی برای انجام ارتودنسی مناسب‌تر است. هر چقدر که مشکلات رشد دندان بیشتر ناهنجاری‌های فک را تحت تاثیر خود قرار داده باشد؛ به همان میزان باید سریع‌تر برای انجام درمان ارتودنسی اقدام کرد. گاهی ناهنجاری‌های دندانی سبب ایجاد مشکلی در فک نمی‌شوند و تنها به مشکلات دندانی محدود می‌گردند؛ در این شرایط، بهترین زمان برای انجام ارتودنسی را می‌توان ده تا دوازده سالگی دانست.

در حالت کلی فردی که با مشکلات فکی مواجه نیست و تنها نیازمند حرکت دادن دندان‌ها در جهت قرارگیری در جای مناسب خود است، در هر سنی که باشد می‌تواند به ارتودنتیست مراجعه کند. البته این تنها در صورتی است که فرد لثه و استخوان فک سالمی داشته باشد. با این وجود، مناسب‌ترین سن برای انجام این پروسه همان ده تا دوازده سالگی است چراکه در این سن اغلب دندان‌های شیری افتاده‌اند و بیشتر دندان‌های بیمار دائمی به‌حساب می‌آیند. در این سن می‌توان با انجام ارتودنسی مانع از ایجاد ناهنجاری‌های شدیدتر شد.

بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است؟

آیا در سنین بالا می توان ارتودنسی کرد؟

امکان دارد که ارتودنسی بزرگسالان برای شما کلمه‌ای ناآشنا به نظر برسد و گمان کنید که ارتودنسی تنها برای کودکان به‌کار گرفته می‌شود اما بهتر است بدانید که برای انجام ارتودنسی و رسیدن به لبخندی زیبا و دندان‌هایی منظم، محدودیت خاصی در نظر گرفته نشده است. افراد بزرگسال در هر سنی که باشند می‌توانند از مزایای زیبایی و درمانی ارتودنسی بهره‌مند شوند. البته لازم به ذکر است که انجام ارتودنسی مشروط به داشتن دندان، لثه و استخوان فک سالم است. پیش از اینکه اقدام به انجام ارتودنسی کنید، مشکلات دندانی و بیماری‌های لثه‌ای شما باید تحت درمان قرار گیرند.

از آنجایی که در سنین بزرگسالی استخوان‌های فک به صورت کامل شکل گرفته و مستحکم شده‌اند، افراد پروسه درمان سخت‌تری را پیش‌رو خواهند داشت و روند بهبود وضعیت فرد زمان‌بر خواهد بود. بنابراین بزرگسالان برای رسیدن به هدف نهایی باید مراحل بیشتری را پشت سر بگذارند. از این رو، امکان دارد که پروسه انجام ارتودنسی برای بزرگسالان کمی پیچیده به نظر برسد اما می‌توان نتایج خوبی را از آن حاصل کرد.

آیا در سنین بالا میتوان ارتودنسی کرد؟

ارتودنسی دندان نیش چگونه است؟

دندان نیش به دندان سوم در ردیف دندان‌های قدامی گفته می‌شود. این دندان از لحاظ زیبایی و کاربردی بسیار حائز اهمیت است. عللی همچون کوچک بودن فک سبب می‌شود که رشد دندان در جایگاه صحیح خودش صورت نگیرد. در این شرایط فرد به انجام ارتودنسی دندان نیش نیاز پیدا خواهد کرد. در صورتی که تشخیص نهفتگی دندان نیش زود هنگام باشد (اغلب در زمان خردسالی)، امکان دارد که تنها با کشیدن دندان شیری یا هر دندان شیری مانع، مسئله برطرف شود‌ و دیگر ضرورتی برای انجام ارتودنسی وجود نداشته باشد.

در مرحله بعد، باید فضایی برای قرارگیری دندان نیش ایجاد کرد. ارتودنسی ثابت فک به همین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. با انجام درمان ارتودنسی، دندان‌ها جابه‌جا خواهند شد و فضایی برای رشد دندان نیش فراهم می‌شود. در مرحله بعد، نوبت به انجام یک جراحی ساده لثه می‌رسد. در طول این جراحی، ارتودنتیست قسمتی از بافت لثه قرار گرفته روی دندان‌ نیش نهفته را برمی‌دارد. این کار به پروسه بیرون آمدن دندان سرعت می‌بخشد. نمایان شدن دندان نهفته بعضا تا یک سال زمان می‌برد. در مرحله پایانی، ارتودنتیست به کمک براکت و سایر ابزارهای مخصوص دندان نیش را ارتودنسی می‌کند تا با گذشت زمان، دندان نیش در مکان صحیح خود قرار بگیرد. این پروسه عموما حداقل ده ماه زمان می‌برد.

ارتودنسی دندان نیش چگونه است؟

آشنایی با ارتودنتیست

اصلاح و درمان ناهنجاری‌های دندان را می‌توان در حیطه وظایف ارتودنتیست دانست. این متخصص بعد از اخذ مدرک دکتری دندان‌پزشکی، دوره سه ساله تخصص را پشت سر می‌گذارد. فرد ارتودنتیست در این دوره سه ساله، مهارت‌های لازم برای برطرف کردن عیوب و ناهنجاری‌های فک و دندان را کسب می‌کند. بنابراین برای تشخیص و درمان ناهنجاری‌های فک و دندان، فرد باید به ارتودنتیست مراجعه کند. ارتودنتیست نیاز بیمار را در نظر می‌گیرد و براساس آن، روش‌های مختلفی را برای نصب بریس‌ها به‌کار می‌گیرد. تفاوت‌های بسیاری بین دندان‌پزشک عمومی و ارتودنتیست از نظر درجه، مهارت و خدمات ارائه شده وجود دارد. در صورتی که با هر یک از مشکلات زیر مواجه شدید، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید:

 • افتادن دندان‌های شیری زودتر یا دیرتر از زمان موعود
 • داشتن دندان‌هایی بیرون زده، دندان‌های نامرتب یا دندان‌های خارج از قوس
 • ایجاد هر نوع انحراف در فک یا صدا در حین باز و بسته کردن دهان
 • مشکل در تکلم
 • هر نوع تماس دندان با سقف دهان یا گاز گرفتن گونه‌ها در حین غذا خوردن یا حرف زدن
 • وجود فاصله بین قوس‌های دندانی در حین بسته بودن دهان
 • نامتعادل بودن صورت

آشنایی با ارتودنتیست

تفاوت ارتودنسی و کامپوزیت دندان در حذف فاصله بین دندان‌ ها

افراد می‌توانند به کمک روش‌های مختلفی، فاصله میان دندان های خود را از بین ببرند. این پروسه درمانی می‌تواند به روش ارتودنسی یا کامپوزیت دندان انجام گیرد. هر یک از این روش‌ها کاربرد به‌خصوصی دارند و به هنگام استفاده از آن‌ها باید مزیت‌ها و معایب را نیز در نظر داشت. ارتودنتیست فاصله‌های میان دندان‌ها را بررسی و علت‌ آن‌ها را می‌کند. این فاصله می‌تواند بین دو دندان مجاور ایجاد شده یا اینکه به علت از دست رفتن یک دندان، این فاصله شکل گرفته باشد. بعد از انجام معاینات اولیه، ارتودنتیست بهترین درمان را برای حذف فاصله بین دندان‌ها برای شما در نظر خواهد گرفت.

کامپوزیت دندان؛ راهی برای حذف فاصله‌ های بسیار کم دندانی

در شرایطی که فاصله جزئی میان دندان‌‌ها وجود دارد، می‌توان روش کامپوزیت دندانی را جایگزین ارتودنسی کرد. در این روش، رزین‌های همرنگ دندان به منظور ترمیم ساختار آن و پرکردن فاصله میان دندان‌ها به‌کار گرفته می‌شوند. با کمک کامپوزیت دندان، می‌توان بدون استفاده از ارتودنسی، فاصله‌های بسیار کم دندانی را حذف کرد. مواد به‌کار گرفته شده در کامپوزیت دندانی، به ساختار طبیعی دندان شباهت دارد.

کامپوزیت دندانی را می‌توان یک روش سریع و کم‌تهاجم برای رفع مشکلات بین دندانی دانست. البته این روش دندانی دوام چندانی ندارد و با گذشت زمان مجبور به تعویض آن خواهید شد. همچنین امکان دارد که شاهد لکه‌دار شدن مواد به‌کار گرفته شده باشید. کامپوزیت یکی از کم هزینه‌ترین عمل‌های انجام گرفته به‌حساب می‌آید. مواد کامپوزیتی از استحکام و مقاومت چندانی برخوردار نیستند. انجام کامپوزیت دندان، امکان دارد که ترک‌خوردگی یا شکستگی بخش‌های سالم دندانی را به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کاربرد کامپوزیت دندان چیست؟ آشنایی کامل با کاربردهای کامپوزیت دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان؛ راهی برای حذف فاصله‌های بین دندانی زیاد

برای حذف فاصله‌های دندانی می‌توان از درمان ارتودنسی کمک گرفت. با به‌کارگیری ارتودنسی نامرئی، دندان‌های نامنظم، مرتب و فاصله میان آن‌ها حذف خواهد شد. در این صورت، روی هم افتادگی و عدم تقارن دندان‌ها اصلاح می‌گردد. در بیشتر موارد، ارتودنسی دندان را می‌توان مناسب‌ترین راه برای حذف فاصله بین دندان‌ها دانست. با این وجود، تهاجمی‌ترین و گران‌ترین شیوه برای مرتب کردن دندان‌ها است. پس از گذشت شش ماه از استفاده از این روش درمانی، افراد می‌توانند شاهد حذف فاصله میان دندان‌ها باشند‌. اغلب زمانی از ارتودنسی استفاده می‌شود که ناهنجاری‌های شدیدی در استخوان‌های فک و دهان ایجاد شده باشد.

مراقبت‌ های بعد از ارتودنسی

پس از اینکه درمان‌های ارتودنسی روی دندان‌های فرد انجام گرفت؛ شخص باید بیش از پیش، از دندان‌های خود مراقبت کند. در طول پروسه درمان ارتودنسی رعایت یک سری نکات الزامی است. بعد از انجام ارتودنسی باید نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان حساسیت نشان داد تا این پروسه درمانی عوارضی به دنبال نداشته باشد. همچنین با مراقبت از دندان‌ها، طول درمان کاهش پیدا خواهد کرد. در صورتی که به این نکات توجهی نشود، فرد نه تنها نتیجه مطلوبی کسب نخواهد کرد، بلکه امکان دارد که در نهایت با مسائل بیشتری همانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه مواجه شود. از این رو، نتیجه‌بخش بودن ارتودنسی دندان تا حد قابل توجهی به میزان همکاری خود فرد بستگی دارد.

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی

نکات مراقبتی پس از ارتودنسی

 1. در ابتدا باید از ارتودنتیست خود بخواهید که مسواک مخصوص ارتودنسی را به شما معرفی کند. در طول پروسه درمان ارتودنسی خود بهتر است مسواکی نرم و برقی را به‌کار گیرید. مسواک شما هر سه ماه یک‌بار باید تعویض شود.
 2. استفاده از نخ دندان در کنار مسواک زدن به شما کمک می‌کند تا چیزی بین دندان‌ها باقی نماند و دندان‌ها کامل تمیز شوند.
 3. استفاده از دهانشویه در طی پروسه درمانی ارتودنسی نیز توصیه می‌شود. البته هرگز نمی‌توان آن را جایگزینی برای مسواک و نخ دندان دانست. قبل از تهیه دهانشویه مخصوص ارتودنسی، با دندان‌پزشک خود مشورتی داشته باشید. دهانشویه‌‌های آنتوباکتریال و فلورایددار گزینه مناسبی برای استفاده به‌شمار می‌روند‌.
 4. اصلی‌ترین عامل در کاهش طول درمان را می‌توان مراجعات ماهیانه ارتودنسی دانست. در طول این مراجعات، دندان‌پزشک وضعیت سیم‌ها و براکت‌های شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. تنظیم بریس‌ها باید به صورتی صحیح انجام گیرد. از انجام چکاپ‌های ماهیانه ارتودنسی هرگز غافل نشوید.
 5. در طول انجام ارتودنسی باید از انجام برخی عادت‌های اشتباه اجتناب کنید. در این پروسه درمانی هرگز مداد، خودکار، یخ، ناخن و سایر اشیای سفت را با دندان خود نجوید. چراکه به دندان‌های شما آسیب وارد خواهد شد و روند درمان مختل می‌گردد. در طول این مدت همچنین هرگز از نوشابه، قهوه، سیگار و قلیان نیز استفاده نکنید.
 6. در طول دوران ارتودنسی، تغذیه اهمیت بسیاری دارد و عدم رعایت آن امکان دارد پوسیدگی، زرد شدن و آسیب به ارتودنسی را به دنبال داشته باشد. در حالت کلی، استفاده از خوراکی‌های سفت، خشک و چسبنده در طول دوران ارتودنسی جایز نیست. غذاهای حاوی کلسیم، پتاسیم، ویتامین C و D انتخاب خوبی برای مصرف در طول پروسه درمان به‌حساب می‌آیند.

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

قیمت و هزینه ارتودنسی را می‌توان یکی از موثرترین عواملی دانست که افراد به هنگام تصمیم‌گیری برای انجام آن مدنظر قرار می‌دهند. قیمت ارتودنسی دندان، جدای از بحث مدت زمان درمان، به عوامل متعدد دیگری نیز بستگی دارد. در حالت کلی، ارتودنسی را می‌توان یکی از درمان‌های گران در حوزه دندان‌پزشکی دانست. متاسفانه نمی‌توان یک قیمت ثابت را برای انجام ارتودنسی تعیین کرد چراکه هزینه نهایی ارتودنسی برای هر شخص براساس نوع مشکل و میزان شدت آن، متفاوت خواهد بود.

اگر مایل هستید که از هزینه نهایی انجام ارتودنسی روی دندان‌های خود مطلع شوید، بهتر است که به کلینیک لبخند درمان مراجعه کنید. با مراجعه به کلینیک، دندان‌پزشک وضعیت دندان‌ها و فک شما را بررسی می‌کند و هزینه را به شما اطلاع می‌دهد. مشکلات بعضی از مراجعین جزئی به‌حساب می‌آید و بعضی از افراد نیز با مشکلاتی جدی مواجه هستند و امکان دارد که مجبور به انجام عمل جراحی فک شوند. بنابراین عوامل زیادی در تعیین هزینه نهایی ارتودنسی نقش دارند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شود:

 • سن و سال بیمار
 • نوع و شدت مشکل
 • مدت زمان درمان
 • نوع روش ارتودنسی
 • هزینه‌های جانبی ارتودنسی

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

بهترین کلینیک ارتودنسی دندان

با پیشرفت علم دندان‌پزشکی، بسیاری از کارهایی که در گذشته امکان‌پذیر نبوده است، امروزه با بالاترین کیفیت در بهترین کلینیک ارتودنسی دندان در حال اجرا است. حتما می‌دانید که لبخند زیبا و دلنشین و همچنین برخورداری از یک چهره زیبا و دوست‌داستنی در گرو داشتن دندان‌های منظم و هماهنگ است. یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که به همین منظور انجام می‌گیرد را می‌توان ارتودنسی دندان دانست.

با کمک روش  درمانی می‌توان ناهنجاری‌های دهان و دندان را برطرف کرد و زیبایی را به دندان‌های خود برگرداند. در نظر داشته باشید که دندانپزشکان بهترین کلینیک ارتودنسی دندان ابتدا تمامی مراحل معاینه و موارد لازم را طی می‌کنند و سپس اقدام به آغاز درمان خواهند کرد. امروزه این روش درمانی در کلینیک‌های بسیاری انجام می‌گیرد. کلینیک لبخند درمان نیز از جمله آن‌ها است که به شما در راستای داشتن دندان‌های منظم و زیبا کمک می‌کند.

چرا لبخند درمان را انتخاب کنیم؟

ارتودنسی دندان را می‌توان یکی از پرطرفدارترین روش‌های درمانی و زیبایی در حوزه دندان‌پزشکی دانست. استفاده از این روش، علاوه‌بر مرتب کردن دندان‌ها و از بین بردن فاصله میان آن‌ها به افراد در ادای درست کلمات نیز کمک می‌کند. برای اینکه بهترین نتیجه را از انجام این پروسه درمانی و زیبایی حاصل نمایید، باید به بهترین کلینیک ارتودنسی دندان مراجعه کنید. کلینیک لبخند درمان سعی بر این دارد که خدمات ارتودنسی دندان و سایر خدمات دندان‌پزشکی را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.

کلینیک لبخند درمان انتظارات شما را برای داشتن یک ارتودنسی خوب و باکیفیت برآورده خواهد کرد. بعضی از افراد از مراجعه به دندان‌پزشکی می‌ترسند و مضطرب می‌شوند؛ اما جایی برای نگرانی وجود ندارد، چراکه فضا و جو حاکم بر کلینیک ما به منظور راحتی مراجعین عزیز دلنشین و آرامش‌بخش است. رفتار صمیمانه کارکنان استرس را از شما دور خواهد کرد و می‌توانید در فضایی آرام و دلنشین، با خونسردی روند درمان خود را پیگیری کنید.

کلینیک لبخند درمان، مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات و مجرب‌ترین متخصصان این حوزه است. اگر از مشکلات و ناهنجاری‌های دهانی و دندانی رنج می‌برید و داشتن یک لبخند زیبا برای شما تبدیل به یک رویای دست‌نیافتنی شده است، کافی است یک‌بار به کلینیک مراجعه کنید تا توسط متخصصین مجرب ما معاینه شوید. در صورتی که متخصصین تشخیص دهند که شما به این درمان نیاز دارید، با پیشرفته‌ترین تجهیزات و دقت و تمرکز بالا، پروسه ارتودنسی روی دندان‌های شما را انجام خواهند داد.

چرا لبخند درمان را انتخاب کنیم؟

عکس نمونه قبل و بعد ارتودنسی

امروزه افراد بسیاری هستند که با نگاه کردن در آینه، با دندان‌هایی کج، نامرتب و به هم‌ریخته مواجه می‌شوند. با نگاهی دقیق‌تر حتما متوجه خواهید شد که چقدر نداشتن دندان‌های صاف و یک‌دست زیبایی لبخند و چهره شما را تحت تاثیر قرار داده است. این مسئله حتی می‌تواند اعتمادبه‌نفس افراد را کاهش دهد و در برقراری روابط اجتماعی فرد تاثیری منفی به جا بگذارد. بنابراین ارتودنسی دندان را می‌توان یکی از بهترین راه‌ها برای اصلاح این ناهنجاری‌ها دانست. مراجعین بسیاری هستند که این درمان را انجام داده‌اند و از این بابت اظهار خوشحالی و رضایت می‌کنند. شما نیز می‌توانید با مراجعه به کلینیک لبخند درمان، لبخندی زیبا را به خود هدیه دهید.

عکس نمونه قبل و بعد ارتودنسی

سخن پایانی

داشتن دندان‌هایی منظم و سالم در لبخند و زیبایی چهره شما بیشترین تاثیر را دارد. بنابراین هرگز نباید از رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین انجام درمان‌های موردنیاز غافل شد. برای داشتن لبخندی زیبا و جذاب، ابتدا باید نامنطمی‌ها و ناهنجاری‌های دندان و فک را برطرف کرد. ارتودنسی روشی است که به همین منظور انجام می‌گیرد. این روش را می‌توان یکی از رایج‌ترین درمان‌ها در حیطه دندان‌پزشکی دانست که اخیرا افراد با هر سن و سالی برای انجام آن اقدام می‌کنند. سنین پایین را می‌توان بهترین زمان برای انجام ارتودنسی در نظر داشت و انجام آن در کلینیک لبخند درمان با تجهیزات پیشرفته برای تمامی افراد امکان‌پذیر است.

سوالات متداول

 1. درمان ارتودنسی چقدر زمان می‌برد؟

طول درمان ارتودنسی به فاکتورهای مختلفی همچون نوع ارتودنسی، شدت مشکل، سن بیمار و… وابسته است. بنابراین نمی‌توان زمان دقیقی را برای آن مشخص کرد.

 1. آیا برای درمان ارتودنسی نیازی به کشیدن دندان است؟

گاهی برای درمان ارتودنسی، ارتودنتیست تشخیص می‌دهد که یک یا چند دندان را بکشد. بیشتر مردم از این بابت، ابراز نگرانی می‌کنند اما این نکته را فراموش نکنید که فضای خالی ایجاد شده در طول پروسه درمان از میان خواهد رفت.

 1. در چه سنی بهتر است که برای انجام ارتودنسی اقدام کرد؟

متخصصین ارتودنسی بر این باور هستند که سن هشت تا دوازده سالگی مناسب‌ترین زمان برای انجام ارتودنسی است. در این بازه زمانی، رشد استخوان‌های فک و دندان‌های دائمی همچنان ادامه دارد. اگرچه که شما در هر سنی می‌توانید اقدام به انجام ارتودنسی کنید و برای انجام آن با محدودیت خاصی مواجه نیستید.

 1. برای انجام ارتودنسی چقدر باید هزینه کرد؟

از دیگر دغدغه‌های مهم افراد در هر زمینه‌ای می‌توان به هزینه آن اشاره کرد. نمی‌توان به سادگی عدد دقیقی را برای انجام ارتودنسی تعیین کرد. چراکه فاکتورهای متعددی همچون مدت زمان درمان، وسایل و تجهیزات به‌کار گرفته شده، آماده‌سازی‌های پیش از انجام ارتودنسی و… در تعیین هزینه نهایی آن نقش دارند.

 1. درمان ارتودنسی چه مزیت‌هایی دارد؟

با کمک ارتودنسی می‌توان مشکلات دندان و فک را حل کرد. انواع مختلفی از اختلالات دندان همچون بیرون زدگی، چرخش و… وجود دارند که به کمک ارتودنسی دندان قابل اصلاح شدن هستند. ارتودنسی با هدف ایجاد نظم و هماهنگی میان دندان‌ها انجام می‌گیرد. با انجام این روش درمانی، مشکلات مربوط به نحوه غذا خوردن و هضم آن و همچنین تکلم برطرف خواهد شد. جدای از این مسائل، با کمک صاف‌کننده‌های دندان می‌توان طرح لبخند زیبایی برای خود رقم زد.

 1. آیا با انجام ارتودنسی احساس درد خواهیم داشت؟

از دغدغه‌های مهم افراد برای انجام هر روش درمانی می‌توان به وجود درد احتمالی اشاره کرد. در طول درمان‌های ارتودنسی دردی خفیف و گذرایی ایجاد می‌شود. تنها در روزهای ابتدایی درمان بعد از قرار دادن براکت و مصرف غذا امکان دارد که احساس درد کنید. در حالت کلی می‌توان گفت نیازی نیست که افراد از این بابت هیچ‌گونه نگرانی ‌خاصی داشته باشند.

 1. آیا فرد بیمار بعد از انجام ارتودنسی باید رژیم خاصی را دنبال کند؟

حتما می‌دانید که ارتودنسی دندان یک پروسه درمانی طولانی مدت به‌حساب می‌آید. براکت‌ها به صورت کلی دستگاه‌های حساسی در ارتودنسی هستند. بنابراین در راستای حفاظت از آن‌ها باید از مصرف بعضی خوراکی‌هایی که امکان دارد به آن‌ها آسیب بزند پرهیز کنید. مصرف مواد غذایی بسیار سخت و چسبناک در این دوران توصیه نمی‌شود.

 1. پس از شروع درمان، مراجعه به کلینیک چند وقت یک‌بار لازم است؟

این مورد به شرایط و نوع مشکل فرد مراجعه کننده بستگی دارد. عموما هر چهار یا پنج هفته یک‌بار مراجعه به کلینیک دندان‌پزشکی توصیه می‌شود. تعداد مراجعات بیمار به کلینیک بسته به وضعیت وی می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد.

 1. آیا متصل ماندن براکت‌ها به دندان اهمیتی دارد؟

بله؛ نیرویی لازم برای حرکت دادن دندان‌ها از طرف سیم به براکت‌ها انتقال پیدا می‌کند. بنابراین در شرایطی که براکت‌ها با مشکلی مواجه شوند، مسیر درمان مختل خواهد شد و فرد درمان طولانی‌تری را در پیش خواهد داشت.

 • آیا امکان دارد که ارتودنسی تنها روی دندان‌های یک فک انجام گیرد؟

این موضوع وابسته به شرایط فرد است. گاهی به ظاهر تنها ارتودنسی یک فک کافی است. در حالی که ارتودنتیست متوجه وجود مشکلاتی می‌شود که در ظاهر به چشم نمی‌آیند. در این شرایط، قرارگیری براکت‌ها روی دندان‌های هر دو فک الزامی است.

تماس جهت مشاوره رایگان

تماس جهت مشاوره رایگان

09128571004 - ۰۲۱-۴۴۰۰۸۰۲۰